علت شب ادراری در کودکان

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس،در برنامه مادر،کودک،تندرستی، معصومه محکم، فوق تخصص کلیه کودکان و در خصوص شب ادراری در کودکان و راههای پیشگیری از آن مطالبی بیان کرد.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: شب ادراری یک بیماری نیست و بیشتر اوقات سیر فیزیولوژیک طبیعی است که پس از مدتی برطرف می گردد. معمولاً حواشی و مسائل جنبی شب ادراری است که باعث نگرانی های زیادی در خانواده می شود.

وی گفت: کودکان تا پایان پنج سالگی به طور طبیعی گاهی شبها خود را خیس می کنند؛ زیرا هنوز مثانه آنها تکامل کامل را پیدا نکرده است وتا پایان پنج سالگی شب ادراری جای نگرانی ندارد.

این متخصص متذکر شد:  بعد از ۸ سالگی کودک نباید به طور طبیعی دچار شب ادرای شود در صورت شب ادراری در این سن ،نیاز به بررسی جدی تر ودقیق تر می باشد.  

وی گفت: تکامل سیستم ادراری در دختران  زودتر از پسران صورت می گیرد؛ همچنین میزان شیوع شب ادراری در پسران بیش از دختران است.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: روال صحیح از پوشک گرفتن کودک، عامل مهمی در کاهش شب ادراری کودکان محسوب می شود.

وی ابراز کرد: حساسیت های زیاد والدین در برخورد با کودکی که دچار شب ادراری شده نه تنها باعث شیوع بیشتر شب ادراری در کودک میگردد بلکه باعث ایجاد  مشکلات روحی در آینده او نیز خواهد بود.

محکم  شب ادراری اولیه را به  عدم کنترل ادرار در حین خواب مربوط دانست و گفت: در صورت نبودن بیماری زمینه ای خاص،شب ادراری اولیه نامیده می شود . شب ادراری اولیه معمولا دلیل خاصی ندارد ودر خانواده هایی مشاهده می شود که والدین ویا فرزندان دیگر نیز مبتلا به شب ادراری بوده اند.

وی گفت: در شب ادراری ثانویه کودک سابقه شب ادراری نداشته و معمولاً به دنبال بیماری های دیگری مانند عفونت ادراری، بیماری زمینه ای کلیه ای، استرس های غیر قابل تحمل ،قند خون بالا و…ایجاد می شود.

این متخصص کودکان متذکر شد: در نوع ثانویه نیاز به بررسی کامل و درمان کردن عامل زمینه ای است.

وی در پاسخ به این سؤال که استرس تا چه حد در شب ادراری کودکان نقش دارد، گفت: گاهی استرس می‌تواند تنها عامل شب ادراری باشد. در کودکانی که از نظر روحی حساسیت زیادی دارند،  یک برخورد بسیار کوچک با گروه همسالان می‌تواند زمینه‌ساز شب ادراری آنها شود.

کارشناس برنامه با اشاره به این نکته که والدین باید پس از پوشک گرفتن از کودک از آموزش «زمان معین برای دستشویی رفتن کودکان» استفاده کنند و از به کار بردن عبارت, هر وقت دستشویی داشتی برو پرهیز کنند و به آموزش زمان معین برای دستشویی رفتن ممارست ورزند،افزود: بیشتر کودکان با روش‌های حمایتی گفته شده درمان می شوند و نیاز به درمان دارویی نخواهند داشت.

انتهای پیام/