عباسی: تفکیک وزارت صمت موجب بروز مشکلات زیادی برای تولیدکنندگان می‌شود

علیرضا عباسی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به طرح تفکیک وزارت صمت که هم‌اکنون در کمیسیون اجتماعی مجلس در دست بررسی است، گفت: در 100 سال گذشته وزارت بازرگانی 11 بار با وزارت صنایع ادغام و  مجدداً تفکیک شده است که  این مسئله نشان ‌می‌دهد یک جای کار ایراد دارد. 

وی افزود: یکی از مشکلات مبتلابهی که هم در وزارت صمت و هم در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد، مسئله عدم همخوانی و هماهنگی بخش تولید و بخش صادرات، واردات است. 

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد: البته با تصویب قانون انتزاع جهاد کشاورزی در سال 91 مشکل ناهماهنگی در این وزارتخانه کمی سامان پیدا کرد  ولی دولت آقای روحانی به ویژه در 2 سال پایانی خود این قانون را به شکل سلیقه‌ای اجرا کرد و موجب بروز مشکلات زیادی برای فعالان بخش کشاورزی شد.

عباسی، گفت:  اگر بخواهیم بار دیگر مسئله تفکیک وزارت صمت را به جریان بیندازیم، مجدداً قسمتی از تصمیم‌گیری‌ها را به بخش تولید و  قسمتی دیگر را به حوزه تجارت و بازرگانی می‌دهیم،  اقدامی که در اکثر کشورهای دنیا منسوخ شده است. نظر ما این است که اقدام دولت، درست نیست و مشکلی از کشور حل نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه اقدام دولت برای تشکیل مجدد وزارت بازرگانی در حقیقت پاک کردن صورت مسئله مشکلاتِ بخش تولید و تنظیم بازار است، عنوان کرد: ما باید ایرادات فعلی در بخش تولید و تنظیم بازار را حل کنیم. 

نماینده کرج در مجلس، تصریح کرد: بخش بازرگانی اساساً توجهی به تولید ندارد و اگر ما قصد حمایت از تولید داخلی را داریم،‌ با تاسیس وزارت بازرگانی نه تنها به سمت تحقق اهداف تعیین شده برای تفکیک وزارت صمت نمی‌رویم بلکه بالعکس موجب آسیب رسیدن به بخش تولید چه در حوزه کشاورزی و چه حوزه صنعت می‌شویم، بنابراین لازم است که دولت تجدید نظر جدی در تصمیم خود برای تفکیک وزارت صمت داشته باشد. 

انتهای پیام/