طرح‌های آبی در دست اجرا از سوی ترکیه مشکلاتی را برای نوار شمال‌غربی ایران ایجاد می‌کند

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، احمد وحیدی وزیر کشور عصر چهارشنبه در نشست مشترک با «طیب صبری اردیل» قائم مقام وزیر کشور ترکیه افزود: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه، ظرفیت خوبی برای کمک به ثبات و امنیت منطقه دارند.

وی تصریح کرد: دشمنان تلاش دارند جهان اسلام درگیر مسائل داخلی خود شود و برای همین باید شرایط را تغییر دهیم و مسیری جدید را برای همگرایی در مواجهه با قدرت‌های غربی هموار سازیم.

وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ضرورت حل مسائل بین ایران و ترکیه اشاره کرد و گفت: در گفت‌وگو با آقای سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه موضوع طرح‌های آبی را در نوار مرزی دو کشور مطرح کردم. طرح‌های در دست اجرا از سوی ترکیه، مسائل و مشکلاتی را برای نوار شمال‌غربی ایران ایجاد می‌کند.

وحیدی در این خصوص گفت: وزیر کشور ترکیه اعلام کرده که این موضوع را دنبال می‌کند.

موضوع احداث دیوار انسداد مرزی از دیگر محورهای مورد اشاره وزیر کشور در این نشست بود که اظهار کرد: دیوار مرزی بر جریان آب و رودخانه‌های فصلی اثر نامطلوب گذاشته و سرچشمه‌های آب را در سمت ایران خشک کرده است.

وی همچنین به مسئله تقویت همکاری‌های استانی اشاره کرد و افزود: تقویت بازارچه‌های مرزی می‌تواند به گسترش تبادلات تجاری و مرزی میان دو کشور کمک کند که باید این بستر را هر چه سریع‌تر و گسترده‌تر فراهم سازیم.

وحیدی با اشاره به لزوم تقویت هر چه بیشتر کارگروه مشترک ایران و ترکیه، ادامه داد: مسائل و چالش‌های دو کشور در همین الگوی کارگروه مشترک ایران و ترکیه حل می‌شود و نشست‌ها و مذاکرات دو طرف باید به صورت مستمر ادامه داشته باشد.

قائم مقام وزیر کشور ترکیه هم در این دیدار با بیان اینکه دو کشور همسایه و دوست ایران و ترکیه همواره همکاری‌های مناسب و خوبی داشته‌اند، گفت: دو کشور ظرفیت همکاری بی‌نظیری در حوزه‌های مشترکی چون مقابله با تروریسم، قاچاق انسان، جرایم سازمان‌یافته دارند که باید فضای همکاری در این عرصه‌ها تقویت شود.

صبری اردیل ادامه داد: حوزه مهم دیگر همکاری میان دو کشور، حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله است که دو کشور تجربیات و دانش بالایی در این خصوص دارند که می‌توانند با همدیگر به اشتراک گذارند.

قائم مقام وزیر کشور ترکیه درخصوص مساله آب هم گفت:  آب یک موضوع دو طرفه است و باید با همفکری و تعامل مشترک، مشکل حل و فصل شود.

صبری اردیل همچنین در ارتباط با موضوع استرداد مجرمان هم گفت: در این خصوص دولت ترکیه چون گذشته آمادگی بالایی برای همکاری دارد.

**  ایران و ترکیه خواهان مقابله با تروریسم و مهاجرت غیرقانونی هستند

هم‌چنین سید مجید میراحمدی معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور عصر چهارشنبه در پنجمین کارگروه مشترک امنیتی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه که با حضور «طیب صبری اردیل» در محل وزارت کشور ایران برگزار شد، گفت: ایران و ترکیه دارای سابقه دیرینه همکاری و تعامل در حوزه‌های مختلف را دارند.

معاون امنیتی وزیر کشور با بیان اینکه اراده دو کشور بر تقویت همکاری‌ها است، خواستار گسترش این همکاری‌ها شد.

میراحمدی با بیان اینکه در نشست امروز در حوزه‌های مختلف نظیر مقابله با تروریسم، مواد مخدر، مهاجرت‌های غیر قانونی، امنیت مرزهای دو کشور و تقویت بازارچه‌های مرزی بحث و گفت‌وگو شد، گفت: سیاست اصلی دولت سیزدهم گسترش روابط با همسایگان است؛ در این چارچوب تقویت روابط با کشور همسایه ترکیه در حوزه‌های مختلف امنیتی و انتظامی دنبال می‌شود و خوشبختانه روند همکاری‌ها سازنده و رو به جلو است.

دبیر شورای امنیت کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع احداث دیوار انسداد مرزی میان دو کشور اشاره کرد و گفت: واقعیت امر این است که احداث این دیوار آثار نامطلوبی بر توپوگرافی منطقه و انحراف آب چشمه‌ها و و ایجاد سیلاب‌ها گذاشته است که انتظار داریم در این خصوص همکاری‌های لازم صورت گیرد.

میراحمدی همچنین گفت: مساله مهم دیگر در روابط ایران و ترکیه موضوع طرح‌های آبی کشور است که نباید این طرح‌ها حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

اقدامات شایسته جمهوری اسلامی ایران در مقابله با مواد مخدر که شهدای زیادی را در این عرصه تقدیم کرده است؛ از دیگر محورهای مورد اشاره معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در این نشست بود و گفت: جمهوری اسلامی ایران با نگاه انسان‌دوستانه با پدیده شوم مواد مخدر مقابله می‌کند و با توجه به اینکه بخش بزرگی از مقصد مواد مخدر به سمت ترکیه و اروپاست؛ لذا باید همکاری لازم و موثر در این عرصه از جمهوری اسلامی ایران صورت گیرد.

طیب صبری اردیل قائم مقام وزیر کشور ترکیه هم در این نشست گفت: امروز  در حضور معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران پنجمین نشست کارگروه مشترک امنیتی دو کشور را در ارتباط با مقابله با سازمان‌های تروریستی، قاچاق مواد مخدر و مهاجرین غیرقانونی برگزار شد.

وی با بیان اینکه ایران و ترکیه درباره ضرورت تداوم همکاری‌های امنیتی  انتظامی اتفاق نظر دارند، خاطر نشان کرد: موضوع ماموریت وزارت کشور مدیریت امنیت است و در این خصوص خوشبختانه ظرفیت همکاری خوبی بین دو کشور دوست و برادر ایران و ترکیه وجود دارد.

انتهای پیام/