ضرورت بهره‌گیری جوانان استان ایلام از ظرفیت‌های اقتصادی پیاده‌روی اربعین در مرز مهران

به گزارش خبرگزاری برنا ایلام،حجت‌الاسلام والمسلمین «الله‌نور کریمی‌تبار»، در دیدار با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اعضای شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جمعی از کارکنان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام اظهار کرد: بخش تعاون در قانون اساسی کشور ما پررنگ دیده شده و در شرایط امروز استان، توسعه تعاونی‌ها نقش مهمی در اشتغال جوانان خواهد داشت.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر ایلام ادامه داد: صنایع دستی یک ظرفیت‌ بزرگ برای ایجاد تعاونی و اشتغال در بین جوانان استان است که در قالب تعاونی می توان با استفاده فرهنگ کار در این حوزه مشاغل زیادی ایجاد کرد.

کریمی‌تبار تصریح کرد: زمینه آموزش و ارائه تسهیلات به جوانان برای اشتغال فراهم است لذا باید دستگاه‌های اجرایی برای فرهنگ سازی اشتغال در استان گام بردارند.

نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: با توجه به ظرفیت اربعین و مرز مهران، جوانان زیادی در ایام اربعین از سراسر کشور برای کسب درآمد راهی مهران می‌شوند، اما جوانان استان و شهرستان مهران از این ظرفیت بی بهره هستند که می‌طلبد به این مهم توجه ویژه ای شود.

وی بر ظرفیت های ویژه استان اشاره کرد و گفت: استان ایلام دارای ظرفیت‌های عظیم جهت کشت زعفران و گل نرگس در کشور است و باید از این ظرفیت جهت توسعه اشتغال و کسب درآمد استفاده شود.

«نورالدین الیاسی » ، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام نیز در این دیدار اظهار کرد: در هفدهمین جشنواره برتر استان دو شرکت تعاونی بر اساس شاخص های مربوطه بالاترین امتیازات لازم را کسب کردند که در جشنواره استانی معرفی و در هفته تعاون مورد تجلیل و تقدیر قرار خواهند گرفت. 

وی تصریح کرد: فرایند انتخاب تعاونگران به شکل الکترونیکی و پس از صحت سنجی مدارک و مستندات اعلام شده از سوی تعاونگران و مشخص شدن امتیاز و رتبه نهایی، ارزیابی حضوری نیز توسط کارشناسان این اداره کل انجام شده است.

وی گفت: کمیته ای برای احیا و فعال کردن تعاونی های غیرفعال در استان تشکیل شده است که تعدادی از تعاونی ها برای احیا نیازمند تسهیلات هستند.

الیاسی با اعلام این که در استان ایلام، ۲۰۹۲ شرکت تعاونی با ۱۶۹۴۸ نفر اشتغال‌زایی فعال است، ادامه داد: در هفته تعاون امسال ۷ طرح تعاونی با سرمایه گذاری بیش از ۱۷۵ میلیارد ریال و پیش بینی ۱۲۷ فرصت شغلی به بهره‌برداری می‌رسد