صعودی شدن نرخ بیکاری در آمریکا

بر اساس گزارش وزارت کار ایالات متحده افزایش نرخ بیکاری به دلیل ورود ۷۰۰ هزار نیروی جدید به بازار کار بود که تعداد افراد حاضر در بازار کار را به رکورد جدیدی رساند. این اتفاق در حالی افتاد که فدرال رزرو در دو جلسه اخیر نرخ بهره را هر بار به میزان ۷۵ صدم درصد افزایش داده بود اما افزایش شغل ایجاد شده در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان از نظر برخی تحلیل گران قدرت اقتصاد آمریکا را به رخ کشید.

در حالی تعداد اشتغال جدید در بخش غیرکشاورزی آمریکا ۳۱۵ هزار مورد اعلام شد که اقتصاددانان رشد ۲۹۵ هزار شغل را پیش بینی می کردند. آگوست ۲۰۲۲ به بیستمین ماه متوالی تبدیل شد که تعداد شغل در اقتصاد آمریکا روندی صعودی داشته است.

میزان اشتغال در آمریکا اکنون ۲۴۰ هزار واحد بیشتر از سطح قبل از شروع پاندمی کرونا است. تعداد افراد وارد شده به بازار کار در ماه آگوست پس از ماه ژانویه رکورد زد و تعداد افراد حاضر در بازار کار را به رکورد قبلی یعنی دسامبر ۲۰۱۹ رساند.

واکنش بازارها به داده های بازار کار

طلا از انتشار گزارش بازار کار آمریکا استقبال کرد. در حقیقت با اینکه داده های بازار کار آمریکا به هیچ وجه ضعف در اقتصاد آمریکا را نشان نمی دهد اما از نظر سرمایه گذاران و معامله گران بازار طلا این داده ها آنقدر هم قوی نیست که پشتوانه محکمی برای ادامه سیاست های انقباضی تهاجمی فدرال رزرو باشد.

با این حال تحلیل گران بر این باورند که این موضوع احتمالا روند نزولی طلا را تغییر نخواهد داد.

همچنین بازارهای سهام نیز صعودی بازگشایی شدند زیر معامله گران بر این باور بودند که افزایش اندک نرخ بیکاری آمریکا و کاهش سرعت رشد دستمزدها احتمال اینکه فدرال رزرو کمتر تهاجمی باشد بیشتر شده است.