شیب نزولی موج هفتم کرونا در پایتخت

دکتر نادر توکلی با اشاره به شیب نزولی کرونا در پایتخت، گفت: بر اساس آخرین اطلاعات می‌دانیم که وضعیت بیماری در استان کاهشی بوده است. تعداد کل مراجعه روزانه به کلینیک‌های تنفسی حدود ۳۰۰۰ نفر است و شاید تنها ۵ درصد این افراد نیاز به بستری شدن داشته باشند.

او با ابراز امیدواری نسبت به اینکه بیماری تا پایان شهریور شرایط آرام‌تری را تجربه کند، تاکید کرد: تعداد موارد بستری روزانه به حدود ۲۰۰ نفر رسیده است. از سوی دیگر خوشبختانه موارد مرگ و میر مثبت کرونایی پایتخت نیز تک رقمی شده است.

وی افزود: یکی از مواردی که از حدود دو ماه قبل مشخص شد، این بود که بیماری بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال با بیماری زمینه‌ای روئیت می‌شود که در این گروه هم واکسیناسیون با اقبال خوبی مواجه شد.

توکلی با بیان اینکه موج هفتم کرونا در پایتخت در حال نزول است،‌ تصریح کرد: با توجه به اینکه از قله موج هفتم گذر کردیم، قطعا اگر با همین روال پیش برویم ان‌شاءالله تا اوایل مهرماه موج هفتم بیماری بالاخره فروکش می‌کند.

او درباره پیش‌بینی بیماری در ماه‌های آتی، گفت: تصور نمی‌کنیم پس از برگزاری پیاده‌وری اربعین مشکل خاصی در بیماری رخ دهد و این مراسم هم با ملاحظات و دستورات لازم برگزار می‌شود.

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران درباره پیش بینی‌ها از بروز موج هشتم کرونا اظهار کرد: پیش بینی بروز موج هشتم سخت است اما با توجه به در پیش بودن فصل سرما و بروز بیماری‌های تنفسی نظیر آنفلوآنزا، یکی از نکات مهم برای کاهش بروز بیماری‌های تنفسی،‌ تزریق واکسن آنفلوآنزا از اواخر شهریور تا اوایل مهر است.

وی درباره وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان تهران نیز بیان کرد: شرایط خوب است و افراد دارای بیماری زمینه‌ای و افراد بالای ۵۰ سال استقبال خوبی از واکسیناسیون داشتند و اکثر مردم دز چهارم را تزریق کرده‌اند و درواقع می‌توان گفت استقبال از دزهای یادآور واکسن در تهران مطلوب بوده است.

توکلی در پایان با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تصریح کرد: هنوز شرایط کاملا عادی نیست و لازم است پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود. خوشبختانه فرهنگسازی استفاده از ماسک شکل گرفته است، اما لازم است که در محیط‌های بسته جدی‌تر گرفته شود.