شکایت مدرنا از فایزر برای تولید واکسن کرونا

مدرنا که دفتر مرکزی آن در ایالت ماساچوست آمریکاست، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که کمپانی فایزر- بیونتک به مرکزیت دوسلدورف آلمان، حق ثبت اختراعاتی که در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۶ در رابطه با بهره‌گیری از تکنولوژی mRNA ثبت شده بودند را نقض کرده است.

RNA یا mRNA، در حقیقت یک اسکریپت یا خط ژنتیکی است که دستورالعمل‌های DNA را به بخش‌های پروتئین‌ساز هر سلول منتقل می‌کند و برخی از شرکت‌ها از جمله فایزر و مدرنا از این تکنولوژی در تولید واکسن‌های کرونا بهره برده‌اند.

استفان بنسل، مدیر اجرایی مدرنا در صحبت‌هایی گفته:« ما در حال تکمیل دعاوی حقوقی هستیم تا از پلتفرم فناوری نوآورانه mRNA که در آن پیشگام هستیم و در طول یک دهه اخیر که منتهی به پاندمی کووید ۱۹ شد، میلیاردها دلار صرف ایجاد و ثبت اختراع آن کرده‌ایم محافظت کنیم . این پلتفرم بنیادی که ساخت آن را در سال ۲۰۱۰ شروع کردیم، در کنار کار ثبت اختراعمان برروی کرونا ویروس‌ها در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، ما را قادر ساخت تا بتوانیم واکسن موثر و ایمن کووید ۱۹ را در مدت زمانی بی سابقه‌ای، بعد از شیوع پاندمی کرونا تولید کنیم.»

مدرنا که ۲.۵ میلیارد دلار پول مالیات‌دهندگان را برای ساخت و تولید واکسن کووید۱۹ خود پذیرفت، در سال ۲۰۲۰ اعلام کرده بود تا زمانی که پاندمی کرونا ادامه داشته باشد، ثبت اختراعات مرتبطش با موضوع کووید را اجرایی نخواهد کرد ولی در ماه مارس، این کمپانی اعلام کرد که انتظار داشته که که تولیدکنندگانی که در کشورهای کم درآمد یا با با درآمد متوسط واقع نشده‌اند، به مالکیت معنوی این کمپانی احترام بگذارند.

در نهایت روز جمعه، کمپانی مدرنا اعلام کرد که قصد ندارد تا برای حذف واکسن‌های فایزر- بیونتک از بازار اقدام کند و با توجه به نیازها به دسترسی به واکسن کرونا، برنامه‌ای برای جلوگیری از فروش‌های آتی این واکسن نخواهد داشت.

جریکا پیتس، سخنگوی فایزر هم صبح روز جمعه اعلام کرد که در حال حاضر قادر به اظهارنظر دراین رابطه نیستند.

شکایت جنجالی مدرنا از فایزر به خاطر واکسن کرونا: آنها از ما دزدیدند!