سید جمال ساداتیان: هیچ سرمایه‌گذار موفقی در سینما سراغ ندارم/ فیلم‌های اجتماعی قابل اعتنا دچار بحران شده‌اند

سید جمال ساداتیان تهیه‌کننده فیلم‌های «متری شیش و نیم»، «جامه‌دران»، «چهارشنبه‌سوری»، «دایره زنگی» و… در پاسخ به این پرسش که آیا سرمایه‌گذارها در سینما برنده می‌شوند یا خیر به خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا گفت: به نظرم از دو منظر می‌توان به این قضیه نگاه کرد. عده‌ای به دلیل کسب درآمد و شهرت وارد سینما می‌شوند، عده‌ی دیگر اما نگاه چندانی به این موضوع ندارند و از آنجایی که دارای تمکن مالی هستند فکر می‌کنند بد نیست که در کنار کارهایشان تاثیری هم در تولیدات آثار سینمایی داشته باشند. از آنجایی که حوزه سینما فراگیرتر است افراد اشتیاق بیشتری برای حضور در این حوزه را از خود نشان می‌دهند. در کل باید بگویم من سرمایه‌گذاری که در سینما موفق بوده باشد را سراغ ندارم. 

او ادامه داد: به دلایل مختلف اقتصاد سینما دچار بحران شده است. همانطور که می‌دانید فیلم‌های بسیاری در طول سال ساخته می‌شوند اما فقط چهار پنج تا از آن‌ها قابل پخش هستند و مابقی آثار به تناوب خسارت‌های هنگفتی را متحمل می‌شوند.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «دایره زنگی» در خصوص تولیدات کمدی دست پایین و سخیفی که این روزها در سینما ساخته می‌شود و به عقیده عده‌ای سینما را به ابتذال می‌کشاند عنوان کرد: در ابتدا باید جامعه را تحلیل کنیم. به دلیل بحران‌های اجتماعی، اقتصادی و… اکثر مردم دپرس شده‌اند به همین دلیل بیشتر به تماشای آثار کمدی و فیلم‌هایی که رگه‌های طنز داشته باشد روی می‌آوردند. 

او در پاسخ به این سوال که آیا سرمایه‌گذار می‌تواند در سلیقه مخاطب اثرگذار باشد یا نه پاسخ داد: این بین بیشترین چیزی که اهمیت دارد تقاضای بازار است. از آنجایی که سینما اقتصاد گرانی محسوب می‌شود و فیلم‌های اجتماعی خوش ساخت و قابل اعتنا دچار بحران شده‌اند طبیعی است که سرمایه‌گذار روی ژانری سرمایه‌گذاری می‌کند که بازدهی مالی بیشتری برایش داشته باشد. اگر شرایط امروز سینما را با ادوار تاریخی مختلف بررسی کنیم متوجه می‌شویم که ما در گذشته فیلم‌های اجتماعی بسیاری داشتیم که گیشه را تکان می‌دادند و تاثیرات اجتماعی بسیاری را در جامعه رقم می‌زدند اما از آنجایی که حالا شرایط اجتماعی ما ثباتی ندارد طبیعتا در این گونه فیلمسازی هم نمی‌توانیم موفق‌ عمل کنیم. 

ساداتیان درخصوص ساخت آثار هنری در سینما و حمایت ارگان‌ها عنوان کرد: به دلیل شرایط شکننده‌ای که سینمای امروزِ ایران پیدا کرده است اهالی سینما رغبت چندانی برای سرمایه‌گذاری ندارند‌ به همین خاطر فیلمسازان باید خودشان برای جذب سرمایه‌گذار تلاش کنند‌. در حال حاضر سناریوهای خوب بسیاری به تهیه‌کننده‌ها ارائه می‌شوند اما در نهایت هرچقدر هم که فیلمنامه خوب باشد باید تلاش کرد که سرمایه‌گذار خوبی برای ساخت آن اثر پیدا شود که همین مسائل فشار بسیاری را به فیلمسازان ما وارد می‌کند.

خبرنگار: تبسم کشاورز

انتهای پیام/

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف