سکوت فرهاد مجیدی شکست/ می‌ دانستم هواداران از من ناراحت می‌شوند اما..

سرمربی الاتحاد کلبا اولین مصاحبه خودش را پس از رفتن از ایران انجام داد.فرهاد مجیدی سرمربی فصل گذشته استقلال پس از کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر، از جمع آبی ها جدا شد و به اتحاد کلبا امارات پیوست. مجیدی یکشنبه شب مهمان برنامه ضربة البدایة از شبکه الریاضیة امارات بود. 

مجری این برنامه گفتگو را با این صحبت ها آغاز کرد: من فرهاد را بیش از 21 سال است می شناسم و اولین گفتگوی ما به سال 2001 بازمیگردد. در آن گفتگو که فرهاد تازه به امارات آمده بود، درباره شخصیت او صحبت کردیم. او چه در داخل و چه خارج از زمین، یک شخصیت خاصی دارد که آدم دوست دارد همیشه با او صحبت کند. فرهاد در لیگ ما دستاورد بزرگی دارد و در 4 تیم مطرح امارات بازی کرده و به قهرمانی آسیا رسیده است. او بازیکن بزرگی است و در لیگ ایران به دستاورد فوق العاده ای با استقلال رسید. او یک مربی جوان است.

* فرهاد بازیکن چگونه وارد عرصه مربیگری شد؟ در کجا کار کردی که توانستی به سرمربیگری استقلال برسی و یکی از بهترین تیم های ایران را هدایت کنی؟

سال آخری که در الغرافه با آقای برونو متسو کار کردم، ایشان به من پیشنهاد آغاز کار مربیگری را داد. وقتی که فوتبالم تمام شد، راهی لندن شدم و دوره های مربیگری را گذراندم. چهار سال در انگلیس کلاس های مربیگری را پشت سر گذاشتم. پس از آن از طریق یکی از دوستانم 8 ماه را در تیم زیر 17 ساله های اسپانیول کار کردم. سپس تیم ملی زیر 23 سال ایران را هدایت کردم و در ادامه سرمربیگری استقلال را برعهده گرفتم.

* در میان این تیم ها، سطح اسپانیول از همه بالاتر بود. آیا این تیم در سرنوشت تو تعیین کننده بوده است؟ بخصوص اینکه تیم زیر ۱۷ ساله ها بود و تو روی تیم بزرگسالان اشراف داشتی.

متسو خیلی به من تأکید داشت اگر می خواهم مربیگری را شروع کنم، ابتدا روی تیم های پایه کار کنم و این فرصت پیش آمد که با تیم زیر 17 ساله های اسپانیول کار کنم. خیلی دوست داشتم در آنجا کارم را ادامه دهم ولی چون سرمربی استقلال (استراماچونی) جدا شده بود، از من خواستند به این تیم ملحق شوم و چون دیدم استقلال به من احتیاج دارد، کار مربیگری را از آنجا شروع کردم.

01-11-06-ktnw0tqd

* اولین تجربه بزرگت در ایران با استقلال بود. از این مسئله ترسی نداشتی؟

 در کل در زندگی ام چالش ها را خیلی دوست داشته ام. زمانیکه سرمربی استقلال شدم، شاید خیلی از هواداران که من را دوست داشتند، از من خواستند که این پیشنهاد را قبول نکنم و از صحنه مربیگری کنار بروم. ولی همواره این چلنج ها را در زندگی ام دوست دارم. یعنی همیشه دوست دارم تجربه جدید و کاری که خیلی ها می گویند از عهده اش بر نمی آیی را انجام دهم. سپس با استقلال در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا شرکت کردیم و توانستیم الریان قطر را 5 بر صفر شکست دهیم. حضور در استقلال برای من تجربه خوبی بود. می دانید که استقلال یک تیم بزرگ است و واقعا شرایط مربیگری در تیم های بزرگ خیلی سخت است. ولی خدا را شکر توانستم موفق شوم. الان نیز به دنبال یک تجربه جدید در عرصه مربیگری هستم و به همین دلیل به فوتبال امارات آمده ام.

* می خواهم درباره انتقالت به اتحاد کلباء بپرسم. مذاکرات و تصمیم گیری چگونه بود؟ برای جدایی خیلی سریع تصمیم گرفتی به فوتبال امارات بیایی یا این پروسه زمان برد؟

واقعیت این است که جدا شدن از باشگاه استقلال برایم خیلی سخت بود. من شب ها به این مسئله فکر کردم و هواداران باشگاه استقلال را در ذهنم داشتم. چون می دانستم با جدایی من ممکن است دلخور شوند ولی فوتبال حرفه ای این را می طلبد دوره های دیگری را ببینید و فضاهای دیگر را تجربه کنید. وقتی که باشگاه اتحاد کلباء با من صحبت کرد، روی این پیشنهاد فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که می توانم مربیگری ام را در کشور دیگری ادامه دهم. این دریچه جدیدی به روی مربیگری من بود. اکنون خوشحالم چون کشور امارات برای من جای جدیدی نیست. من و خانواده ام سالهاست در این کشور زندگی می کنیم. هر دو فرزند من در امارات به دنیا آمده اند و در اینجا به مدرسه می روند. به همین دلیل از این پیشنهاد استقبال کردم. خیلی خوشحالم که مربیگری ام را در کشور امارات ادامه می دهم.

01-11-16-tjydkxr4

* می خواهم درباره تیم جدیدت اتحاد کلباء صحبت کنی. این تیم در چه سطحی است و چقدر برای شروع لیگ آماده هستید؟

من 2 ماه است که با تیم اتحاد کلباء تمرین می کنم و نکات منفی و مثبت زیادی را در این مدت دیدم. ولی دوست دارم درباره چیزهای مثبت صحبت کنم. قبلا در فضای فوتبال امارات کار کرده ام. مدیران باشگاه افراد بسیار خوبی هستند. کسانی که در امر اداره باشگاه هستند، قبلا فوتبالیست بوده اند و کار کردن با آنها بسیار لذت بخش است. نکته دیگری که خیلی من را خوشحال کرده، جوانان تیم هستند که من را به آینده امیدوار کرده است. در گفتگویی که با آقای علی کانو مدیر باشگاه داشتم، از او خواستم که بازیکنان جوان بیشتری را به تیم بیاورند و اینها را به فوتبال امارات معرفی کنیم. بازیکنانی مانند: ناصر، سلطان عادل، ولید و… این افراد آینده درخشانی در فوتبال دارند و می توانند برای تیم ملی امارات مثمر ثمر باشند.

* برنامه لیگ اعلام شده است. در هفته های اول باید به مصاف تیم های البطائح، الوحده، الظفره، العین و شباب الاهلی بروید. برنامه ۵ هفته ابتدایی را سخت و دشوار می بینی یا برایت فرقی ندارد با چه تیم هایی روبرو می شوی؟

چون هنوز این تیم ها در لیگ امارت بازی انجام نداده اند، شناخت کاملی روی آنها ندارم. ولی فکر می کنم بعد از برگزاری سه هفته نخست، لیگ بخاطر بازی های تیم ملی امارات متوقف خواهد شد. با بازیکنان صحبت کرده ام، سه بازی با تیم های البطائح، الوحده و الظفره بازی داریم. فکر می کنم 9 امتیاز را بگیریم.

* منظورت این است ۹ امتیاز را از ۵ هفته نخست بگیری؟

نخیر، از 3 بازی!

* تا این حد اطمینان داری؟

مطمئن باشید که تیم ما توانایی لازم را دارد و می دانم از 3 بازی نخست، 9 امتیاز را می گیریم.