سرنگونی نهضت جنگل با کودتای انگلیسی ارتباط تنگاتنگ دارد/گیلان مهد فخرآفرینان است


سرنگونی نهضت جنگل با کودتای انگلیسی ارتباط تنگاتنگ دارد/گیلان مهد فخرآفرینان است

حداد عادل با اشاره به قدرت نرم و نفوذی بیگانگان در شکست نهضت جنگل، بیان کرد: سرنگونی نهضت جنگل با کودتای انگلیسی ارتباط تنگاتنگ دارد.

به گزارش خبرگزاری موج گیلان، غلامعلی حداد عادل عصر چهارشنبه در نخستین اجلاسیه کنگره بین المللی  میرزا کوچک خان جنگلی در سالن همایش‌های برج میلاد تهران اظهار کرد: میرزا در یازدهم آذر ۱۳۰۰ به شهادت رسید یاد و خاطره میرزا باید به نحو باشکوهی گرامی داشته شود.

وی با اشاره به چگونگی به شهادت رسیدن میرزا کوچک افزود: میرزا در چهل سالگی سر مبارکش را به پای آرمان و اعتقادش تقدیم کرد.

رئیس فرهنگ سرای زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه گیلان مهد فخرآفرینان است، گفت: تاریخ نهضت جنگل بسیار وسیع، پرمحتوا مفصل است و پرداختن به آن منحصر به یک همایش نمی‌شود.

حداد عادل با اشاره به قدرت نرم و نفوذی بیگانگان در شکست نهضت جنگل، بیان کرد: سرنگونی نهضت جنگل با کودتای انگلیسی ارتباط تنگاتنگ دارد.

وی با اشاره به تاخت و تاز انگلیسی‌ها در جای جای ایران عزیز، افزود: ایران یک قرن گذشته محلی برای دست اندازی و تاخت و تاز بیگانگان شده و نهضت میرزا برای خروج بیگانگان از جمله انگلیسی‌ها و روس‌ها شکل گرفت.

رئیس فرهنگ سرای زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه میرزا یک طلبه و روحانی اهل دانش، تدبر و روشن فکر بود.

عادل ادامه داد: صداقت، استقامت، عشق به وطن، عدالت طلبی، ملی گرایی و علاقمندی به پیشرفت ایران بخشی از خصایص بارز روحانی شهید میرزا کوچک خان جنگلی به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه میرزا محبوبیت خاصی نزد مردم داشت، افزود: آنهایی که حتی با میرزا هم فکر نبودند اما شیفته اخلاق و معرفتش میرزا شده بودند.

رئیس فرهنگ سرای زبان و ادبیات فارسی با تاکید بر مرور مفصل از درس‌های نهضت میرزا، تصریح کرد: به نسل جوان و فرزندان خود یادآوری کنیم که این کشور با مجاهدت‌های مردان بزرگی چون میرزا به این جایگاه رسیده است.

حداد عادل با بیان اینکه میرزا کوچک خان اسوه مبارزه و وطن پرستی بود، گفت: حق نسل جوان است که بداند ایران ارزان پابرجا نمانده است.

وی با بیان اینکه کشور در یک قرن گذشته محل چپاول گران بود، افزود: بیگانگان از جمله انگلیسی‌ها در آن سال‌ها شاه گزینی می‌کردند و در همه امورات سیاسی و اجتماعی دخالت می‌کردند.

رئیس فرهنگ سرای زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه نسل جوان باید از تاریخ ایران اشرافیت داشته باشد، گفت: ادبیات و مفاهیم نهضت جنگل باید با شکل‌های نوین به نسل جوان انتقال یابد.

حداد عادل با بیان اینکه نهضت جنگل باید مایه عبرت باشد، اضافه کرد: نهضت جنگل قدم بزرگی برای پیروزی ایران است.

وی با اشاره به درس‌های مهم نهضت جنگل، افزود: نهضت جنگل به همگان آموخت که به دشمن و بیگانه نباید تکیه و اعتماد کرد.

رئیس فرهنگ سرای زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه وحدت یکی از ضروریات نظام اسلامی است، گفت:  در نهضت جنگل رد پای نفوذی‌ها وجود داشت.

وی با بیان اینکه مردم ایران قدردان میرزای بزرگ است، افزود: آرامش و امنیت امروز ایران اسلامی از نهضت جنگل‌ها سرچشمه می‌گیرد.