سرلشکر سلامی: دانشگاه می‌ تواند زیبایی و شکوه تمدن اسلام را نشان دهد

به گزارش گروه امنیتی و دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوره تربیت و تعالی مدیران و اعضای هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام (دوره شهید فخری زاده) که در جوار بارگاه ملکوتی امام علی بن موسی الرضا علیه السلام برگزار شد، با تسلیت ایام عزای آل الله و بیان اینکه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه امام حسین علیه‌السلام رسالت سنگین تکثیر حقیقت جاری مفهوم حسینی بودن به عنوان یک هویت در سطح جامعه و جهان را بر عهده دارند، گفت: نامی که برای این دانشگاه انتخاب شده است تنها برای انفکاک و جداسازی ظاهری آن از سایر دانشگاه‏های کشور و جهان نیست بلکه وقتی نام امام بر این دانشگاه می‏درخشد، معنای آن این است که این نام با همه خصوصیات و صفات درخشانش باید در پیکره  دانشگاه جاری شود .

وی افزود:امام حسین علیه‌السلام تجسم جهاد بود. هر فضیلت اخلاقی را که معنا کنیم، امام حسین علیه‌السلام مظهر کامل آن است. جهاد، شهادت، خضوع، تواضع، ایثار، طهارت روح؛ هر آنچه  فضیلت است در این حقیقت متعالی متجلی است؛ بنابراین وقتی از این نام سخن می‏گوییم، باید جلوه ‏ها و جاذبه ‏های این شخصیت جاودان و تمام ناشدنی عالم هستی هم تجلی داشته باشد.

سرلشکر سلامی با تاکید بر اینکه فلسفه قیام امام حسین علیه‌السلام جاودانگی اسلام ناب بود و این فلسفه انقلاب اسلامی ودانشگاه ما است گفت : ما به‌دنبال دانشگاهی هستیم که نمونه، برجسته، متعالی، شاهد مثال و تجسم‌یافته ارزش‏های والا باشد.

وی افزود: دانشگاه جامع یعنی جامع همه علوم است و ما هم می‏دانیم علوم انسانی روح و معنا و جان جهان را شکل می‏دهد و علوم دقیقه، علوم تجربی، مثل ریاضی، فیزیک، شیمی، و امثال این علوم، صورت ظاهری عالم را، شکل ظاهری، مظاهر جسمانی زندگی و حیات را توصیف می‏کند و از جمع این دو حقیقت یک هویت معنابخش روحانی، عین شخصیت انسان شکل می‏گیرد و دانشگاه باید در ترویج این دو حقیقت به هم پیوسته تلاش نماید.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه غرب اندیشه خود را طی سالیان متمادی در میان روشنفکران جوامع مختلف جاری کرده است گفت: امروزه اغلب دانشگاهیان ژئوپلوتیک و علم جغرافیا و تأثیر آن بر سیاست و تأثیر سیاست بر قدرت را با منطق غرب می ‏آموزند از سوی دیگر ما دانشگاهی می‏خواهیم که بتواند اتصال معنابخش علوم انسانی و علوم تجربی را در فضای اندیشه و تفکر و ارزش‏های اسلام نشان دهد. زیبایی و شکوه تمدن اسلام را نشان دهد.

وی فلسفه دانشگاه امام حسین علیه‌السلام را جاودانه‏ سازی دانش ،بینش ،نگرش و تفکر و اندیشه الهی اسلام و پرچمداری در این میدان عنوان و تاکید کرد:  این‌که می‏گوییم دانشگاه نقطه مرجع علمی شود، یعنی سازنده دستگاه مختصات علمی عالم، اینها آرمان‏های دور و دست نایافتنی نیستند؛ یعنی دستگاه مختصاتی که هر دانشگاهی خود را با نقطه مبدأ آن بسنجد. ساخت دستگاه مختصات سنجش و تعیین موقعیت علمی دانشگاه‏های دیگرکه چنین دانشگاهی مدنظر است.

وی با بیان اینکه دانشگاه امام حسین علیه‌السلام سرزمین و قلب جهاد علمی انقلاب اسلامی است؛گفت: وی افزود: دشمن می‏خواهد جغرافیا بسازد. جغرافیای سیاسی مطلوب آرمان‏ها و آرزوهای او تحت غربی سازی،  جهانی سازی، فرهنگ اقتصادی، جهانی سازی ایدئولوژی، جهانی‏سازی فرهنگ، اعتقاد، سیاست، اقتصاد و همه چیز است. غرب می‏گوید “عقاید مشترک” را من باید ایجاد کنم. جهان حول عقیده غرب باید شکل پیدا کند. این توصیف غرب از قرن بیست و یکم است.

سرلشکر سلامی در ادامه اظهار کرد: ما هم باید علم نافع الهی اسلام را جاری کنیم. تا زمانی که حقیقت علمی اسلام پذیرفته نشود، مصادیق علمی آن سخت پذیرفته می‏ شود و تا زمانی که مصادیق عینی کامل و زیبایی نسازیم، منطق‏مان پذیرفته نمی‏شود. مدل و مفهوم به هم متصل‏اند، دانشگاه نقطه اتصال مدل و مفهوم بوده و این فلسفه دانشگاه است.

وی با بیان اینکه دانشگاه امام حسین به عنوان دانشگاهی پیشرو و الگوساز مطرح بوده و بایستی این روند را تداوم بخشد گفت:  اساتید ما باید مطالعات مستمر و احاطه علمی غنی و قوی داشته باشند، تا الگویی برای دانشجویان شوند. شما ذهن‏ها را می‏سازید. هر جامعه‏ای انعکاس ذهن‏ها است، انعکاس فکر است. جامعه بدون فکر هویت ندارد. استقلال از دانش، از فهم، از درک شروع می‏شود. استقلال علمی، استقلال در درک، استقلال در فرهنگ، این حقیقت استقلال است ؛در این فضا کار کنید، بیندیشید، بسازید، به دانش‏های نوین دست پیدا کنید. در خطوط مقدم حرکت کنید. پرچم امام حسین علیه‌السلام باید در خطوط مقدم و در رفیع‏ترین حالت خود برافراشته باشد.

فرمانده کل سپاه در پایان با تاکید بر تداوم بهره گیری دانشگاه از همه استعدادهای کشور گفت: اتصال به حوزه ‏های علمیه و علمای عزیز و ارتباط با تمام مراکز علمی و فنی داشته باشید. علم را از هرکجای عالم است بگیرید. علم میراث همه بشر است. علم حقیقتی ، علم نافع، علم طاهر، علم الهی است.

انتهای پیام/