سرعت گازرسانی به بخش کجور افزایش می‌یابد


سرعت گازرسانی به بخش کجور افزایش می‌یابد

سرپرست شرکت گاز مازندران از امضای تفاهمنامه بین این شرکت و اداره کل منابع طبیعی غرب مازندران به منظور تسریع اجرای پروژه ملی گازرسانی به سه شهر و 185 روستای شهرستان‌های نوشهر، نور و آمل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، قاسم مایلی رستمی سرپرست شرکت گاز مازندران اظهار داشت: به منظور افزایش سرعت اجرای پروژه خط تغذیه گاز ونوش به کدیر، جلسه‌ای با حضور معاون امور جنگل سازمان جنگل‌های کشور و مدیرکل منابع طبیعی مازندران-نوشهر برگزار شد که امضای تفاهمنامه‌ای برای همکاری بین دو دستگاه به منظور تسریع در اجرای این پروژه مهم گازرسانی را در پی داشت.

وی ادامه داد: پروژه بزرگ 800 میلیارد تومانی گازرسانی به مناطق کوهستانی شهرستان‌های نوشهر، نور و آمل شامل اجرای خط لوله اصلی تغذیه گاز به طول 337 کیلومتر و همچنین یک‌هزار و 500 کیلومتر شبکه داخلی گاز است که با تکمیل آن سه شهر و 185 روستای شهرستان‌های نوشهر، نور و آمل از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند.

سرپرست شرکت گاز مازندران گفت: در جلسه هماهنگی بین شرکت گاز و سازمان جنگل‌ها، تفاهمنامه‌ای با 20 بند تنظیم شد و به امضا رسید که بر اساس آن هم سرعت اجرای پروژه با همکاری سازمان جنگل‌های کشور و اداره کل منابع طبیعی مازندران-نوشهر افزایش می‌یابد و هم ضوابط محیط زیستی مربوط به عرصه‌های جنگلی با بالاترین حساسیت‌های کارشناسی مورد توجه شرکت گاز قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به این‌که اتصال مناطق مسکونی کوهستانی و حاشیه جنگل‌ها یکی از عوامل جلوگیری از برداشت چوب جنگل‌ها است، سازمان جنگل‌ها نیز توجه ویژه و مناسبی به زودتر اجرا شدن این پروژه مهم دارد.

مایلی رستمی بیان داشت: در حال حاضر نیز خوشبختانه روند اجرای پروژه مطلوب است و دو پیمانکار مشغول کار هستند و تاکنون حدود 5.5 کیلومتر شبکه گذاری انجام شد.

وی افزود: فاز نخست با شبکه گذاری به طول 11 کیلومتر از روستای ونوش تا محدوده دریاچه ممرز انجام خواهد شد و در فاز دوم از نزدیکی دریاچه ممرز به سمت روستای کدیر 17 کیلومتر شبکه ‌گذاری باید انجام شود که در حال حاضر اجرای فاز اول و دوم آغاز شده و اجرای آن ادامه دارد و فاز سوم نیز به طول 18 کیلومتر تا روستای کدیر بخش کجور ادامه می‌یابد و اتصال خط لوله انتقال گاز از روستای کدیر به شهر کجور به طول 113 کیلومتر در فاز چهارم این پروژه ملی قرار دارد.

سرپرست شرکت گاز مازندران عنوان داشت: در فازهای بعدی خط لوله تغذیه گاز 12 اینچ از روستای کدیر بخش کجور به شهر بلده و روستاهای این بخش اجرا می‌شود و از آنجا نیز به منطقه چلاو بخش امام‌زاده عبدالله آمل و در نهایت نیز روستای فیلبند شهرستان بابل در بخش بندپی‌غربی به شبکه سراسری وصل خواهد شد.

گفتنی است؛ با اجرای این طرح شهرهای کجور، پول و 664 روستای بخش کجور با چهارهزار و 798 خانوار، شهر بلده و 73 روستای این بخش شهرستان نور با سه هزار و 27 خانوار، 47 روستای منطقه چلاو بخش امامزاده عبدالله آمل با 664 خانوار و فیلبند به عنوان تنها روستای بخش بندپی غربی بابل با 55 خانوار از نعمت گاز بهرمند می‌شوند.