سردار فرحی: بدون حضور ایران روند‌های امنیتی منطقه ناقص می‌ماند

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع سرلشکر “راجاش موگه” رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی هند با سردار سید مهدی فرحی جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دیدار و گفتگو کرد.

سردار فرحی در این دیدار با بیان اینکه ایران و هندوستان از دیرباز به‌عنوان دو تمدن کهن در قاره آسیا و بازیگرانی تأثیرگذار در تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی شناخته می‌شوند، گفت: تبادل هیئت‌های دانشگاهی و مطالعاتی گام بسیار مهم و تأثیرگذاری در پیشبرد تعاملات دوجانبه ایران و هند محسوب می‌شود.

جانشین وزیر دفاع با تصریح به اینکه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، هند از جایگاه ویژه و متمایزی برخوردار است، اضافه کرد: اشتراکات تاریخی، اجتماعی و فرهنگی میان دو ملت سرمایه بسیار ارزشمندی برای توسعه و تقویت روابط دوستانه فی‌مابین در عرصه‌های مختلف، به‌ویژه در حوزه همکاری‌های مطالعاتی، تحقیقاتی و دانشگاهی فراهم کرده  است.

سردار فرحی با تأکید به اینکه تقویت بنیه نظامی و دفاعی در محیط متلاطم و پرهرج‌ومرج بین‌المللی یک الزام به‌شمار می‌رود، گفت: در دنیای امروز قدرت نظامی در هر کشوری به‌عنوان یک مزیت استراتژیک محسوب می‌شود و کشورها تلاش می‌کنند به آخرین فناوری‌های نظامی دست یابند چرا که قدرت نظامی هر کشوری نه‌تنها باعث اقتدار، بلکه عاملی برای بازدارندگی و دفع تهدید محسوب می‌شود.

جانشین وزیر دفاع تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم تحریم‌های نامشروع و ظالمانه بین‌المللی علیه ملت ایران توانسته است قدرت دفاعی خود را در چارچوب دکترین بازدارندگی و در راستای تقویت ثبات‌، صلح و امنیت برای منطقه و حتی سرتاسر جهان در حوزه‌های مختلف سازمان‌دهی کند.

وی با تشریح رویکرد اصلی جمهوری اسلامی ایران در منطقه با تأکید بر ضرورت تأمین امنیت منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان توسط کشورهای منطقه گفت: اساساً حضور نیروهای خارجی در منطقه را نامشروع و آن را در راستای منافع کشورهای فرامنطقه‌ای می‌دانیم.

سردار فرحی با یادآوری اهمیت ژئوپولیتیکی و ژئواستراتژیکی ایران تأکید کرد: بدون حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا، روندهای امنیتی در منطقه، ناقص و فاقد کارکرد لازم است.

وی همچنین تأکید کرد: ایران یک قدرت منطقه‌ای خواهان ثبات در منطقه شناخته می‌شود، لیکن مقابل دخالت‌های قدرت‌های بیگانه در منطقه و اقدامات مخرب آنها به هیچ وجه سکوت نخواهیم کرد.

جانشین وزیر دفاع ادامه داد: در دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران، ملت‌ها و دولت‌های دوست و مستقل همواره مورد توجه قرار داشته‌اند؛ ایران همواره منادی تشکیل همگرایی منطقه‌ای و امنیت دسته‌جمعی بوده و خواهد بود.

سردار فرحی با بیان اینکه دو کشور ایران و هند از یک موقعیت راهبردی برخوردارند، گفت: هند و ایران همواره به‌عنوان وزنه تعادل و ثبات در خلیج فارس و اقیانوس هند که از نقاط حساس و استراتژیک در مسیر انتقال انرژی هستند به‌شمار می‌روند.

وی با ابراز اینکه الزامات سیاسی و امنیتی در منطقه غرب آسیا و حوزه اقیانوس هند تحکیم و توسعه روابط دو کشور را اجتناب‌ناپذیر کرده است، افزود: فرصت‌ها و تهدیدات ژئوپولیتیکی مشترکی در منطقه وجود دارد که برقراری گفت‌وگوهای دفاعی، نظامی و امنیتی میان دو کشور را ضروری ساخته است.

جانشین وزیر دفاع با اظهار اینکه جمهوری اسلامی ایران و هند ظرفیت بسیار گسترده‌تری جهت توسعه همکاری‌های علمی،  فناورانه، دانشگاهی، پژوهشی و مطالعاتی دارند، تأکید کرد: در عرصه علمی دنیا؛ ایران و هند به‌عنوان دو کشور پیشرو در عرصه تولید علم و کسب دانش و فناوری شناخته می‌شوند و بایستی همکاری‌های دوجانبه بیش از پیش تقویت شود.

سرلشکر “راجاش موگه” رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی هند نیز با بیان ضرورت توسعه همکاری‌های علمی دوجانبه ایران و هند، بر تقویت دیدارها و سفرهای دوجانبه تأکید کرد.

وی با بیان اینکه خلیج فارس و شبه‌قاره هند از جمله مناطق راهبردی جهان به‌شمار می‌روند، تقویت همکاری‌های علمی و دفاعی هر دو کشور را عاملی مهم در راستای توسعه امنیت هر دو کشور و منطقه عنوان کرد.

انتهای پیام/+