سخنگوی دولت: نگاهمان در سیاست خارجی به مذاکرات ختم نشده است/ تعامل با همسایگان در دستور کار دولت سیزدهم

علی بهادری جهرمی، سخنگو و دبیر هیئت دولت در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، با تاکید بر تغییر روند و نگاه دستگاه دیپلماسی کشور در دولت سیزدهم اذعان داشت: نگاه دولت در سیاست خارجی صرفاً به میز مذاکرات هسته‌­ای و به چند کشور اروپایی ختم نشد. در این دولت تلاش ما بر این بوده است که بتوانیم در اولویت اول طی اقداماتی تعامل با همسایگان را گسترش دهیم؛ با این حال ادامه مذاکرات هسته‌­ای و رفع تحریم‌­های ظالمانه و غیرقانونی نیز از دستور کار دستگاه دیپلماسی خارج نشد.

وی ادامه داد: سیاست خارجی متوازن، تعامل هوشمند و دیپلماسی پویا در طول یک­سال گذشته نتایج مثمر ثمری را در پی داشته است.

بهادری جهرمی ضمن اشاره به اتفاقاتی که همزمان با آغاز­ب­کار دولت سیزدهم در کشورهای همسایه رخ داد، بیان کرد: روی­ کار­آمدن طالبان در افغانستان، بحران قفقاز جنوبی و جنگ آذربایجان و ارمنستان، تامین واکسن کرونا و پیگیری مطالبات ارزی از جمله مسائلی بود که دولت سیزدهم در شروع به کار خود با همسایگان داشت. با این حال توانست این مسائل را در راستای منافع ملی مدیریت کند.

وی همچنین بر نگاه اقتصاد محور و نتیجه ­گرای دستگاه دیپلماسی کشور تاکید و اظهار کرد: همانطور که در طول یک­سال گذشته در رسانه‌­ها دیده شد؛ این دولت درباره وصول بدهی‌­ها به رویکرد تعاملی با بسیاری از کشورها رسید و روند گفتگو و همکاری را هم با کشورهای منطقه به مراحل جدیدی رساند. از طرفی توانست روابط تجاری با هند را فعال­‌تر کرده و عضویت ناظر در سازمان همکاری شانگهای را در مسیر عضویت دائم قرار دهد.

سخنگوی دولت سیزدهم در پایان همچنین به رایزنی‌­های گسترده دستگاه دیپلماسی کشور اشاره کرد و گفت: پیرو دیپلماسی سران و سیاست همسایگی، رایزنی‌­های گسترده­‌ای در این حوزه شکل گرفت که طی آن تهران در برخی مواقع به مرکز رایزنی­‌های منطقه‌­ای تبدیل شد. نشست روسای جمهور روسیه، ترکیه و ایران در قالب نشست سران آستانه در تهران برای بررسی برخی اقدامات در حوزه منطقه از جمله این اقدامات بود.

گفتنی است دستگاه دیپلماسی ایران طی یک­سال گذشته با عبور از مسئله مذاکرات صِرف به عنوان تنها مسیر دیپلماسی، توانسته است با رویکرد محوریِ تعامل با همسایگان، اقدامات متعددی را جهت گسترش روابط ایران با سایر کشورها انجام دهد و همین موضوع تقویت جایگاه ایران را در منطقه در پی داشته است.

انتهای پیام/