روسیه: آماده استفاده از سلاح هسته‌ای هستیم

به گزارش تلویزیون روسیا الیوم، ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد روسیه بر اساس دکترین نظامی خود، در صورتی که با تهدیدی موجودیتی مواجه شود برای استفاده از سلاح هسته‌ای آماده است.

پنج زخمی در انفجاری در شمال کی یف

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک‏، به نقل از دفتر تحقیقات دولتی اوکراین‏، در پی وقوع انفجاری در یک نمایشگاه اسلحه در شمال کی یِف، پایتخت اوکراین، پنج تن، از جمله یک کودک نوپا، زخمی شدند.

براساس گزارش رسانه‌های محلی، یک نارنجک انداز مسلح قابل حمل درنمایشگاهی در چرنیهیف در میان جمعیت ناگهان منفجر شد. مقامات اداره بازپرسی در حال بررسی علل وقوع این حادثه هستند.

آژانس اس. بی. او همچنین از بررسی پرونده مربوط به زخمی شدن پنج نفر از جمله چهار کودک ۲ تا ۱۲ ساله خبر داد.

چرنیهیف، مرکز استان چرنیهیف، تحت کنترل اوکراین است. ویاچسلاو چاوس که سال گذشته توسط ولودیمیر زلنسکی به عنوان فرماندار منطقه منصوب شد، گفت که وضعیت یک کودک نوپا وخیم است.

آلمان ۲۰۰ میلیون یورو به آوارگان اوکراینی کمک می‌کند

سونیا شولتز وزیر توسعه آلمان در گفتگو با گروه رسانه‌ای “فونکه مدیا” اعلام کرد آلمان ۲۰۰ میلیون یورو دیگر به اوکراین کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از برلین، وی افزود: “هدف این اختصاص این بودجه، کمک به آوارگان اوکراینی است تا بتوانند نیازهای اولیه خود را برآورده کنند”.

وزارت دفاع روسیه چتربازان اوکراینی را به عملیات در منطقه نیروگاه زاپوروژیا متهم کرد

وزارت دفاع روسیه خبر داد، با وجود حضور بازرسان بین المللی در نیروگاه اتمی زاپوروژیا، اوکراین نیروهای چترباز خود را برای انجام عملیات نظامی به این منطقه اعزام کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، این وزارتخانه چتربازان اوکراینی را به تلاش برای عملیات شبانه در زاپاروژیا متهم نمود.

همچنین ولادیمیر روژوف عضو شورای مدیریت نظامی و مدنی زاپوروژیا گفت، نیروهای رزمی اوکراینی با بیش از ۱۵ قایق تندرو به سمت روستایی در نزدیک نیروگاه اتمی زاپاروژیا که در تسلط نیروهای روسی است، حرکت کردند.

وزارت دفاع روسیه: تلاش اوکراین برای تصرف نیروگاه زاپروژیا را خنثی کردیم

مجری شبکه راشاتودی گفت نیروهای کی یف با وجود حضور یک تیم دیدبان هسته‌ای سازمان ملل متحد درنیروگاه زاپوریژیا، بار دیگر تلاش کردند این نیروگاه را تصرف کنند. وزرات دفاع روسیه ضمن اعلام این خبر گفته است ۲۵۰ نیروی اوکراینی تلاش کردند با بیش از ۵۰ قایق از رودخانه دنیپر در غروب روز جمعه عبور کنند.

این تلاش، بعد از حملات نیروی هوایی روسیه و هدف قرادادن نیمی از این قایق ها، خنثی شد. به گفته مقامات محلی، نیروهای اوکراینی به زمین محل این نیروگاه در شب شنبه خمپاره زدند.

این مقامات می‌گویند خطوط برق آسیب دیده است و موجب قطع برق مناطق تحت کنترل کی یف شده است. شهر انرهودار نزدیک نیروگاه نیز بار دیگر مورد هدف قرار گرفته است. شهردار می‌گوید پنج غیرنظامی کشته شدند.

بازرسان آژانس در داخل نیروگاه زاپوریژیا حضور دارند

خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره درباره از سرگیری فعالیت نیروگاه زاپوریژیا و تیم بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت تیم بازرسی اکنون در داخل نیروگاه است. دو تن از بازرسان در داخل نیروگاه باقی مانده اند تا به بازرسی‌ها در داخل نیروگاه ادامه دهند. دومین راکتور نیروگاه فعالیت خود را آغاز کرده و به شبکه برق منطقه وصل شده است، منطقه‌ای که نیروهای روسیه بر آن تسلط دارند.

وی افزود: دو بازرسی که در داخل نیروگاه مانده اند، گزارش‌های جزئی را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه خواهند کرد. روز دوشنبه آینده، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، به شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره بازرسی‌های انجام شده گزارش خواهد داد و مسائل مربوط به ایمنی و امنیت در ارتباط با این نیروگاه را که خواست روسیه و اوکراین نیز هست، مورد توجه قرار خواهد داد.

اگر حملات به نیروگاه از سوی هر دو طرف روسی و اوکراینی ادامه داشته باشد، خطرات جدی منطقه را تهدید می‌کند. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز اعلام کرد که خطرهای موجود، خطرهای خارجی است، اما این نیز مانع از توقف حملات دو طرف نشد. امروز، ارتش اوکراین از حملات به مناطقی در زاپوریژیا که تحت تسلط آن است و دیگر مناطق خبر داد که به نیروگاه اتمی نزدیک است.

دو طرف روسیه و اوکراین بر موضع خود پافشاری می‌کنند. اوکراین خواستار عقب نشینی کامل روسیه از نیروگاه و مناطق اطراف آن است و روسیه نیز خواستار ادامه حضور در این منطقه و برگزاری همه پرسی درباره سرنوشت منطقه زاپوریژیا و مناطق دیگر و ملحق کردن آن به روسیه است. بنابراین، گفتگوها بدون پیشرفت مانده است و هیچ یک از تماس‌ها و گفتگوهای صورت گرفته از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر کشورها برای رسیدن به توافق در این باره به نتیجه نرسیده است.

مسئولان اوکراین طی دو روز گذشته از احتمال موافقت با ایجاد منطقه خلع سلاح شده به شعاع ده کیلومتر مربع در اطراف نیروگاه هسته‌ای که بزرگ‌ترین نیروگاه اتمی در اروپاست سخن گفته بودند.

کمیسر اقتصادی اروپا از آمادگی این منطقه در صورت قطع کامل گاز روسیه خبر داد

پائولو جنتیلونی کمیسر اقتصادی اروپا روز شنبه اطمینان داد اتحادیه اروپا در صورت توقف کامل تحویل گاز روسیه به لطف ذخیره سازی و صرفه جویی در انرژی به خوبی آماده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه گازپروم غول روسی روز جمعه اعلام کرد انتقال گاز از طریق خط نورد استریم که روسیه را به شمال آلمان متصل می‌کند و قرار بود امروز پس از توقف فعالیت خود را از سر بگیرد تا پایان تعمیرات به طور کامل متوقف خواهد کرد. روسیه به مدت زمان این توقف فعالیت اشاره‌ای نکرد.

مسکو به این ترتیب به تصمیم روز جمعه کشورهای گروه ۷ واکنش نشان داد که قصد دارند درآمدهای روسیه را با محدود کردن قیمت نفت هدف قرار دهند.

علاوه بر این اورزولا فون درلین رییس کمیسیون اروپا اعلام کرد زمان آن فرا رسیده است که قیمت گاز وارداتی از روسیه از طریق خطوط لوله انتقال گاز را محدود کنیم و از همین رو از تدابیر پیشنهادی از سوی ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا حمایت می‌کند.

جنتیلونی گفت در اتحادیه اروپا به لطف تنوع در منابع میزان ذخایر گازی حدود ۸۰ درصد است. اگرچه وضعیت از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

اوکراین ادعا می‌کند بیش از ۴۹ هزار سرباز روس در جنگ کشته شده اند

به گزارش خبرگزاری آناتولی از کی یف، ستاد مشترک ارتش اوکراین در بیانیه‌ای که روز شنبه منتشر شد اعلام کرد نیروهای روسیه ۳۵۰ سرباز خود را در ۲۴ ساعت گذشته از دست داده اند. بخش عمده این تلفات در مناطق دونتسک و کریوریزکی بود.

همین منبع اعلام کرد از ۲۴ فوریه تا روز سوم سپتامبر ۴۹ هزار و ۵۰ سرباز روس کشته شده اند.

سرنگونی دو جنگنده اوکراینی در خرسون

خبرگزاری یونیوز در خبری فوری به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داد: دو جنگنده اوکراینی “سوخو-۲۵” در منطقه خرسون سرنگون شدند.

تصمیم آمریکا برای انتقال برنامه‌های بیولوژیکی از اوکراین

شبکه الجزیره در خبری فوری به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داد: واشنگتن قصد دارد برنامه‌های ناقص تسلیحات بیولوژیکی را از اوکراین به کشورهای اروپای شرقی منتقل کند.

گازپروم از طریق اوکراین به اروپا گاز می‌فرستد

شرکت گازپروم روسیه روز شنبه اعلام کرد بیش از ۴۲ میلیون متر مکعب گاز از طریق اوکراین به اروپا ارسال خواهد کرد.

به گزارش رویترز از مسکو، این خبر چند ساعت پس از آن اعلام می‌شود که شرکت گازپروم اعلام کرد ارسال گاز به آلمان از طریق خط لوله نورد استریم یک طبق قرار قبلی از سر گرفته نخواهد شد.

روز شنبه حجم گاز ارسالی از روسیه در مرز اوکراین نسبت به روز گذشته از افزایش نسبی برخوردار بود، اما برای جبران گاز ارسالی از طریق خط لوله نورد استریم کفایت نمی‌کرد.

روسیه روز جمعه اعلام کرد خط لوله نورد استریم یک که از طریق دریای بالتیک روسیه را به آلمان و دیگر کشورهای اروپایی متصل می‌کند، به دلیل نشت روغن در جریان عملیات تعمیر و نگهداری طی روزهای گذشته، طبق قرار قبلی به فعالیت خود در روز شنبه ادامه نخواهد داد.

گروه انرژی زیمنس آلمان که معمولاً عملیات تعمیر و نگهداری روی توربین‌های نورد استریم یک را انجام می‌دهد، این بار برای انجام عملیات فرا خوانده نشد. ارزیابی زیمنس این است که نشت روغن به هیچ عنوان توجیه کننده توقف صدور گاز از این خط لوله نیست.

حمله نیروهای اوکراینی به نیروگاه زاپوریژیا و تلاش ناکام برای کنترل دوباره آن

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، اداره نظامی و مدنی استان زاپوریژیا (وابسته به روسیه) از حمله شامگاه جمعه نیروهای اوکراینی به نیروگاه این شهر و اصابت یک راکت بین رآکتور دوم و سوم این نیروگاه خبر داد و افزود سه راکت دیگر نیز به فاصله ۴۰۰ متری شرق نیروگاه زاپوریژیا اصابت کرده است.

اداره نظامی و مدنی زاپوریژیا تأکید کرد گلوله باران نیروگاه این شهر با استفاده از آتش سنگین توپخانه صورت گرفته و به قطع خط برق آن منجر شده است و این نیروگاه اکنون با ژنراتورهای تولید برق اضطراری به فعالیت ادامه می‌دهد.

این اداره همچنین از حمله راکتی نیروهای اوکراینی به شهر “انرگودار” در استان زاپوریژیا و مناطق اطراف آن و همچنین خنثی کردن تلاش کی یف برای مستقر کردن شماری خرابکار در سه منطقه استان زاپوریژیا از طریق ۲۰ قایق خبر داد.

این خبر در حالی است که وزارت دفاع روسیه امروز شنبه اعلام کرد: شامگاه جمعه دوم سپتامبر و در حالی که نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نیروگاه زاپوریژیا حضور داشتند، کی یف بار دیگر تلاش کرد تا کنترل نیروگاه زاپروژیا را به دست بگیرد که ناکام ماند.

ریابکوف: روسیه برای استفاده از سلاح هسته‌ای آمادگی دارد

معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد روسیه بر اساس دکترین نظامی خود، در صورتی که با تهدیدی موجودیتی مواجه شود برای استفاده از سلاح هسته‌ای آماده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت در حال حاضر خط باریکی آمریکا را از مشارکت مستقیم در جنگ اوکراین جدا کرده است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: متاسفانه با نگرانی مشاهده می‌کنیم که میزان درگیر شدن واشنگتن در این منازعه با حمایت مالی و مسلح کردن نظام کی یف دائما درحال افزایش است. این یک رویکرد خطرناک است و ما بارها و بارها به آمریکا درباره پیامدهای آن و خطرات ورود به آن با اشکال مختلف حمایت مستقیم از کی یف، هشدار داده ایم. آن‌ها با این اقدام، خود را در جایگاهی قرار می‌دهند که معرفی آن‌ها را به عنوان یکی از طرف‌های منازعه، نزدیک می‌کند. قدرت‌های متخاصم با روسیه نباید تصور کنند در صورت عبور از خط باریکی که آمریکا را از تبدیل شدن به طرفی از این منازعه جدا می‌کند، همه چیز همانند گذشته باقی می‌ماند.

ریابکوف تاکید کرد روسیه بر اساس دکترین نظامی خود، در صورتی که با تهدیدی موجودیتی مواجه شود برای استفاده از سلاح هسته‌ای آماده است.

وی اضافه کرد آمریکا تمام تلاش خود را برای فشار بر روسیه از همه راه‌ها به کار می‌گیرد، اما این مسئله روسیه را نمی‌ترساند و موجب نمی‌شود توازن خود را از دست بدهد.

311311