رنگ‌ها و ویژگی‌های واقعی سیاره مشتری را ببینید

این تصویر در چهل و سومین پرواز نزدیک جونو از کنار مشتری توسط دوربین JunoCam از فاصله 5300 کیلومتری تهیه شده است. سرعت حرکت جونو در زمان ثبت این تصویر 209 هزار کیلومتر بر ساعت بوده است. «بیورن جانسون»، دانشمند و اخترشناس مستقل اطلاعات خاص این تصویر را از جونو دریافت و آن‌ها را پردازش کرده تا دو تصویر بسازد.

 

سیاره مشتری

سیاره مشتری

سیاره مشتری

سیاره مشتری

سیاره مشتری

تصویر سمت چپ همان چیزی است که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. در سمت راست، تصویری را می‌بینیم که از نظر دیجیتالی اصلاح شده تا رنگ و اشباع آن اتمسفر جذاب این سیاره را برجسته‌تر کند. نتیجه پایانی تصویر خیره‌کننده‌ای را نشان می‌دهد که رویایی به نظر می‌رسد.

 

سیاره مشتری

سیاره مشتری

سیاره مشتری

سیاره مشتری

تصویر سمت راست سوای از زیبا بودن، ویژگی‌هایی را درباره ساختار اتمسفر سیاره مشخص می‌کند. این تصویر نشان می‌دهد که ترکیبات شیمیایی بخش‌های مختلف جو این سیاره چگونه است. به‌علاوه، می‌توان دید که طوفان‌های قدرتمند مشتری ماهیتی سه بعدی دارند. ابرهای اتمسفر بالایی سیاره هم به وضوح در این تصویر بهتر دیده می‌شوند.

فضاپیمای جونو در سال 2011 پرتاب شد و مسیری 5 ساله را طی کرد تا به بزرگ‌ترین سیاره منظومه ما برسد. این فضاپیما در نهایت پس از طی یک مسافت 2.7 میلیارد کیلومتری در سال 2016 به این کره گازی رسید. هدف این ماموریت کند و کاو در ابرهای پرتراکم مشتری و پیدا کردن پاسخ پرسش‌های دانشمندان درباره سیر تکامل این سیاره و منظومه شمسی بود.

جونو قرار بود در سال 2021 از رده خارج شود، اما حالا اعلام شده که تا سال 2025 می‌تواند بازنشستگی خود را عقب بیندازد.

اگر تمایل داشتید این مطلب را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.