رفع تصرف و بازگشایی ۱۶۲ هکتار از حریم رودخانه ها در خراسان رضوی


رفع تصرف و بازگشایی ۱۶۲ هکتار از حریم رودخانه ها در خراسان رضوی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: تا کنون ۱۶۲ هکتار از مساحت حریم و بستر رودخانه‌ها در خراسان رضوی از ابتدای سال جاری تاکنون رفع تصرف و بازگشایی شده است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، علیرضا طاهری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در خبری اعلام کرد: ۱۶۲ هکتار از مساحت حریم و بستر رودخانه‌ها در خراسان رضوی از ابتدای سال جاری تاکنون رفع تصرف و بازگشایی شده است.

طاهری در ادامه این اطلاع رسانی اضافه کرد: در مجموع از سال ۱۳۹۰رفع تصرف بیش از ۱۶۲ هکتار از بستر رودخانه‌ها ی خراسان رضوی تاکنون سه هزار و ۸۵۲.۴ هکتار از حریم و بستر رودخانه‌ها در استان خراسان رضوی رفع تصرف شده است.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تصریح کرد: همچنین ۱۰ هزار و ۱۰۱ حلقه چاه مجاز کشاورزی و ۶ هزار و ۴۷۶ حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی در استان فعال است و هوشمندسازی چاه‌ها و برخورد با انشعابات غیرمجاز از اولویت‌های این شرکت است.

وی یادآور شد: همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۳۵ حلقه چاه غیرمجاز با حجم هفت میلیون متر مکعب در استان جمع آوری و مسدود شده است و ۷۶ حلقه چاه کشاورزی نیز در سال جاری به کنتور هوشمند برای مدیریت و کنترل خروجی آب مجهز شده اند.

 طاهری در خاتمه خاطرنشان کرد: هم اکنون از مجموع ۳۷ دشت خراسان رضوی، نیمی در شرایط ممنوعه بحرانی قرار دارد و وجود چاه‌های غیرمجاز و برداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی مهمترین علت بحرانی شدن وضعیت دشت‌های استان عنوان شده است.