رفع ابهامات طرح شفافیت قوای سه‌گانه/ ردصلاحیت نشده‌ها می‌توانند در انتخابات ثبت نام کنند؟

سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز خود در خصوص طرح شفافیت قوای سه گانه و دستگاه‌های اجرایی گفت: ما در مرحله قبل ایراداتی به این مصوبه داشتیم و با اصلاحاتی که صورت گرفته چند مورد معدود باقی مانده است.

وی افزود: در خصوص شفافیت مجمع تشخیص و شورای عالی نظارت بر انتخابات اصلاحاتی صورت نگرفته است. همچنین در خصوص مشمولان این قانونی ابهامی را داشتیم و این نکته هنوز وجود دارد که آیا شامل دادگاه‌ها و نهادهای قضایی می‌شود یا نه که هنوز ابهاماتی در این خصوص وجود دارد.

طحان نظیف در خصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: از ابتدای انقلاب متعدد تفکیک و یا ادغام وزارت خانه ها را داشته و ما فقط بر ضوابط شرعی و قانونی مصوبات اظهار نظر میکنیم.

وی در رابطه با ارایه لایحه جامع انتخابات به مجلس و دلیل کندی بررسی لایحه انتخابات گفت: اصلاح قانون انتخابات مطالبه همیشگی ما بوده است حتی مقام رهبری هم نسبت به ان تاکید داشتند و بعد از تصویب در صحن علنی نسبت به ان اظهار نظر می‌کنیم.

نظیف در رابطه با لحاظ مسایل امنیتی در بررسی صلاحیت نمایندگان مجلس گفت: شورا مکلف است از ۴ مرجع در خصوص نمایندگان استعلام کند و بر اساس اعلام نظر همان ۴ مرجع اعلام نظر می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی در خصوص ثبت نام کسانی که پیش از این در انتخابات مجلس صلاحیت آنها تأیید نشده، گفت: ما قائل به دسته بندی سیاسی نیستیم و از همه گرایش های سیاسی در چهارچوب قانون استقبال می کنیم.

در ادامه این نشست سامانه ارتباطات شورای نگهبان توسط سخنگوی شورای نگهبان راه اندازی شد.