رفتن به لیگ بلژیک، پیشرفت یا فقط برچسب لژیونر بودن؟

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین، با توجه به سابقه ۱۰۰ ساله بازیکنان ایرانی در فوتبال بلژیک و اتفاقات مختلفی که هر کدام از سرگذراندن، سوالی که همیشه ذهن را مشغول می‌کند این است که آیا رفتن به لیگ بلژیک باعث پیشرفت بازیکنان داخلی شده و یا فقط به خاطر برچسب لژیونر شدن این بازیکنان حاضر به بازی در این لیگ شده ‌اند؟

با نگاهی به عملکرد بازیکنان داخلی در لیگ بلژیک می‌توان خیلی راحت متوجه شد که بیشتر مقصدی شکست خورده برای بازیکنان ایرانی به حساب می‌آید تا سکوی پرتاب و جایی برای پیشرفت، می‌توان به جرات گفت بالای ۸۰% از بازیکنانی که به لیگ بلژیک رفتند پس از عملکردی ناموفق مجبور به بازگشت به لیگ ایران یا رفتن به لیگ سطح پایین تری شدند.

محمدرضا مهدوی که خودش سابقه بازی در لیگ بلژیک و شارلوا را دارد در جواب به این سوال که با توجه به سابقه حضور در لیگ بلژیک، این انتقال چقدر می‌تواند به پیشرفت بازیکن کمک کند گفت: «شک نکنید که رفتن به بلژیک باعث پیشرفت هر بازیکنی می‌شود. من وقتی از بلژیک برگشتم و در لیگ ایران بازی کردم، واقعا در سطح و آمادگی بالایی بودم و توانستم تجربیاتی که از لیگ بلژیک کسب کرده بودم به لیگ ایران بیاورم و موفق باشیم. دیدیم که من چند قهرمانی نیز بعد از حضور در لیگ بلژیک در داخل ایران به دست آوردم. قطعا اگر حسین زاده بتواند خودش را به بهترین شکل با زندگی در بلژیک وفق دهد و سالم و حرفه‌ای کارش را دنبال کند می تواند موفق باشد و ماجراجویی جالبی را در پیش خواهد داشت.»

لژیونر اگر سالم زندگی کند موفق می‌شود

نظر علی چینی را نیز در این مورد پرسیدیم که او نیز این انتقال را به نفع حسین زاده انست و گفت: «سبک بازی امیر جسین به لیگ بلژیک می‌خورد، با درخشش در بلژیک می‌تواند به تیم های دیگر اروپایی برود. اگر سالم زندگی کند بلژیک سکوی پرتاب بسیار خوبی برای او خواهد بود. کاوه هم در این لیگ درخشید و عملکرد خوبی داشت اما سن او بیشتر از حسین زاده بود. بازیکن اگر سالم زندگی کند قطعا فرصت این را دارد که خودش را نشان دهد.»

رفتن به لیگ بلژیک، پیشرفت یا فقط برچسب لژیونر بودن؟

در بین دو نظر موافق تنها مخالف انتقال استعدادهای جوان به لیگ بلژیک ستار همدانی بود. در گفت و گوی کوتاهی که با او داشتیم به ما گفت: «باید تا جایی که می‌شود از خروج بازیکنان جوان و با استعداد از ایران جلوگیری کرد. بازیکن جوان با استعدادی که با یک فصل درخشش به لیگ های خارجی می‌رود هنوز راه و روش حرفه‌ای گری را یاد نگرفته است. واقعا حیف استعدادهای ایرانی است که به این لیگ ها بروند و در جوانی فوتبال خود را نابود کنند. همه ما دیدیم که چه بلایی سر قایدی آمد و الان هیچ اثری از آن پسر ریزنقش تکنیکی و با استعداد نمی‌بینیم. امیدوارم این اتفاق برای امیر حسین نیافتد. به نظر من اگر دو یا سه سال دیگر در استقلال میماند می توانست به راحتی به تیم خیلی بهتری برود ماندنش هم به نفع استقلال بود و هم به نفع خودش. اما متاسفانه که برخی از اطرافیان او فقط به فکر منفعت طلبی خودشان هستند و از این انتقال سود هنگفتی کردند. فقط و فقط امیدوارم که حسین زاده بتواند خودش را در بلژیک نشان دهد و پیشرفت کند. ان شاالله بتواند برای کشور افتخار آفرینی کند و از بلژیک راهی تیم های بهتری شود و این انتقال فوتبالش را نابود نکند.»

لژیونر اگر سالم زندگی کند موفق می‌شود

بیشتر بخوانید:

۲۵۱۲۵۷