رسیدگی به تخلفات شرکت فولاد مبارکه در شعبه ویژه‌

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری فارس، بخشی از مخاطبان این خبرگزاری در پویشی در سامانه فارس من خواستار برخورد قوه قضاییه با متخلفان فولاد مبارکه شدند. در بیانیه این پویش عنوان شده است که اخیرا خبری مبنی بر وجود تخلفاتی در شرکت فولاد مبارکه اصفهان در نتیجه تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی گزارش شد.

در ادامه این بیانیه آمده است‌: با توجه به تاکید رئیس محترم قوه قضاییه و مقام معظم رهبری در مورد مقابله با فساد و از آن جا که بسیاری از سهامداران این شرکت سهامداران خرد می باشند امضا‌کنندگان این مطالبه از قوه محترم قضاییه درخواست دارند ضمن بررسی این تخلفات با عوامل آن برخورد و این مبلغ به بیت‌المال بازگردد.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان،  به همراه ده ها شرکت تابعه و وابسته با بیش از  ۲۸۰۰ تامین کننده و بیش از ۱۰۰۰ مشتری بزرگ، بیش از ۳۵۰ هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده و سهمی ۵ درصدی در تولید ناخالص داخلی بخش صنعت دارد.   

در نهایت بیست و پنجم مردادماه سال جاری، با رای مجلس، گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان برای بررسی به قوه قضاییه ارجاع شد؛ در این گزارش به ۹۰ عنوان تخلف، انحراف و تحمیل خسارت و توزیع رانت بالغ بر صدها هزار میلیارد ریال و همچنین ضعف های ساختاری و نواقص قانونی در این مجموعه اشاره شده است.

پس از اظهار نظرهای مختلف در خصوص ارسال و یا عدم ارسال گزارش تحقیق و تفحص مجلس به قوه قضائیه، اول شهریور ماه سال جاری در خصوص وصول این گزارش توسط قوه قضائیه، علی القاصی مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به پیگیری دستور رئیس قوه قضاییه در خصوص گزارش اخیر تحقیق و تفحص مجلس در مورد فولاد مبارکه گفت: آخرین پیگیری‌ها از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی حاکی از این است که هنوز گزارش تحقیق و تفحصی در مورد فولاد مبارکه تدوین و نهایی نشده و یا حداقل به هیات رئیسه مجلس اعلام نشده تا به قوه قضاییه ارسال شود.

پس از یک هفته، حجت الاسلام محسنی اژه ای، رئیس قوه قضائیه در نشست شورای عالی قوه قضاییه، با اشاره به واصل شدن گزارش تحقیق و تفحص مجلس پیرامون فولاد مبارکه به دستگاه قضایی، مجدداً خطاب به دادستان تهران تاکید کرد که شعبه ویژه‌ای را برای رسیدگی به این موضوع اختصاص دهد و همه جوانب قضیه مذکور با نهایت دقت، مورد بررسی قرار گیرد تا به آنچه حق  و انصاف است، عمل شود.

وی در همین راستا گفت: پیرامون خیلی از این گزارشاتی که واصل می‌شود بخصوص در مواردی که خود اعضای تحقیق و تفحص تصریح دارند هنوز جمع بندی نهایی را انجام نداده و هنوز همه دفاعیات را استماع نکرده‌اند، بعضاً اخبار و مسائل خامی در سطح جامعه منتشر می‌شود که خود متولیان تحقیق و تفحص، این اخبار را قبول ندارند؛ کمااینکه در مورد اخیر مرتبط با فولاد مبارکه نیز برخی نمایندگان مجلس توضیحاتی را ارائه کردند؛ لذا ضرورت دارد گزارش تحقیق و تفحص اخیر مجلس هر چه سریع‌تر و در نهایت دقت و انصاف و رعایت ضوابط قانونی مورد پیگیری و بررسی قرار گیرد و آن مقدار که مطابق با حق و حقیقت است به‌صورت مستدل و متقن به مردم اعلام شود و آن مقداری دیگر نیز که برخلاف واقع است و ذهنیت‌هایی را ایجاد کرده، برای مردم تبیین شود.  

انتهای پیام/