راهپیمایی اربعین منوط به آرامش عراق است/ تا این لحظه زوار ما امکان تشرف به عراق برای زیارت را ندارند

احمد وحیدی در رابطه با اینکه با توجه به اتفاقات اخیر بغداد و بیانیه سفارت ایران، راهپیمایی اربعین برگزار می‌شود: گفت البته ما امیدوار هستیم مسائل عراق به سرعت با اندیشه ورزی و عقلانیتی که آنجا به خرج داده خواهد شد، حل و فصل شود. کشور عراق کشور بسیار مهمی است و ملت عراق دوست و بردار ما هستند و ما یک ملت و امت مشترک هستیم.

وی ضمن ابراز نگرانی از وقایع پیش آمده در عراق، افزود: امیدوار هستیم با رفع و رجوع شدن مسائل عراق، در مسأله اربعین ما خللی وارد نشود.

وزیر کشور تاکید کرد: تا این لحظه زوار ما امکان تشرف به عراق برای زیارت را ندارند و به همین دلیل مرزها از ناحیه دولت عراق بسته شده و خواهش ما این است که زوار به مرز مراجعه نکنند.

وحیدی با بیان اینکه این موضوع به محض حل و رفع شدن، اطلاع رسانی خواهد شد، تصریح کرد: گفتگوی ما با مسئولان عراقی مرتب انجام می‌شود. از طریق سفارت و کنسولگری خود با برخی از دوستان در عراق صحبت داشتیم و باید منتظر بمانیم تا شاهد آرامش بیشتر در عراق باشیم تا بعد بتوانیم تصمیم گیری کنیم.

وی پیرامون اقدامات اخیر ستاد اربعین در رابطه با برگزاری راهپیمایی اربعین، افزود: ما و ستاد اربعین مرتب در این رابطه جلسه داریم و موضوعات مختلف بررسی می‌شود و در حال حاضر هم موضوعات دنبال می‌شود. کار در طرف ایران با شتاب و قدرت لازم دنبال می‌شود و بسترها و نیازهای منطقه و مرزها در حال فراهم شدن است.

وزیر کشور گفت: اتفاقات عراق در آماده سازی زمینه‌ها در ایران تأثیری ندارد. بحث حمل و نقل و موضوعات دیگر در دستور کار ما قرار دارد؛ مسأله خاصی نداریم مگر آنکه مشکلات ما با وزارت راه و نا آرامی‌های به وجود آمده حل و فصل شود.