راهنمای واردات موتور سنگین

دقیقاً به خاطر همین تفاوت‌های فاحش است که قیمت موتور سنگین در بازارهای بین‌المللی نیز از محصولات متعارف بالاتر است. نه فقط بحث حجم موتور، بلکه اعتبار و خاص بودن یک مدل نیز روی نرخ آن تأثیر می‌گذارد. به‌عنوان مثال قیمت موتور سی بی 1300 چه در ایران و چه در سایر کشورهای دیگر، به خاطر محبوبیت بیش از اندازه‌اش واقعاً سرسام‌آور است.

از سال‌ها قبل مشتریان ایرانی این شانس را داشته‌اند با نامدارترین موتورسیکلت‌های سنگین ملاقات کنند. قاعدتاً در ایران اقبال محصولات ژاپنی به دلیل فراوانی آنها بیش از سایر مدل‌ها بوده است. شاید کمتر کسی باور کند که در ایران می‌توان کاوازاکی Z1000 و یا حتی سوزوکی هایابوسا را خریداری کرد.

چالش‌های موتور سنگین‌ها در ایران

با اینکه طی رقابت‌های موتورسواری در کشور می‌توان بسیار از مدل‌های حجیم و پرقدرت را دید اما حقیقت آن است که تردد موتورسیکلت‌هایی که حجم پیشرانه آنها بیش از 250 سی‌سی است، ممنوعیت دارد. این ممنوعیت به دلیل جلوگیری از بروز برخی ناهنجاری‌ها و البته ملاحظات امنیتی اعمال شده است.

 

پلیس چه می‌گوید؟

پلیس همواره نسبت به عبور و مرور وسایل نقلیه نامتعارف، حساس بوده است. فرمانده راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ می‌گوید جامعه از پلیس آسایش می‌خواهد و نمی‌توانیم اجازه تردد و تخلف‌های متعدد را به این موتورهای سنگین در سطح معابر بدهیم. اینکه عده‌ای بخواهند در راه‌ها به‌صورت فردی و گروهی اقدام به تردد با موتور سنگین نمایند و ایجاد رعب و وحشت کنند، اصلاً برای پلیس قابل‌قبول نیست و برخی از این راکبین حتی نمی‌توانند بر روی دوچرخ این وسیله کنترل داشته باشند حال اینکه برخی تک‌چرخ هم زده و با عکس گرفتن از خود در این حالات در فضای مجازی این کار خود را نشان می‌دهند و با این اقدام آسیب‌هایی که ممکن است به خود و دیگران بزنند شاید قابل جبران نباشد. چرا باید شهروندان نیمه‌های شب از خواب بپرند چرا که فردی یک موتور خریده و با دوست خود و با صدای ناهنجار در معابر و بزرگراه‌ها تردد می‌کند و آسایش و امنیت شهروندان را بر هم میزند و چه تضمینی وجود دارد که اگر به فردی این موتورسیکلت سنگین را تحویل بدهیم و وی ظرفیت استفاده از این وسیله را داشته باشد؟

پلیس می‌گوید برای ساماندهی موتورسیکلت‌های سنگین پلیس اقداماتی را در حوزه‌هایی مربوط به خود انجام داده است، اما حل این موضوع کار فردی یا مرتبط با یک سازمان نیست و باید یک اقدام جمعی صورت بگیرد. صدور مجوز ترددها فقط در اختیار پلیس نبوده و سازمان‌های مختلف در حوزه قوانین و مقررات وظایفی را دارند و پلیس هم نقطه نظرات کارشناسی خود را در این خصوص ارائه خواهد کرد؛ اما درنهایت باید توجه داشته باشیم که پلیس مجری قانون است و قانون را اجرا خواهد کرد.

شرایط واردات موتور سنگین

فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری ایران با هماهنگی وزارت ورزش و به‌منظور حمایت از ورزشکاران و قهرمانان این رشته، سهمیه‌های مشخصی برای واردات موتورسیکلت‌های مسابقه‌ای یا اصطلاحاً موتور سنگین در نظر گرفته است. در این شرایط ویژه که به «سهمیه ورزشکاری» نیز معروف شده، شخص وارد کننده دیگر نیازی به پرداخت تعرفه کامل دولتی برای واردات موتور سنگین ندارد. طبق اعلام فدراسیون: «ارز وارداتی این موتورسیکلت‌ها همان ارز بانکی است که از محل حساب ارزی اشخاص قابل پرداخت است و هیچ‌گونه ارز دولتی و غیردولتی به آنها تعلق نمی‌گیرد».

البته فهیمه نعمت‌اللهی بانوی قهرمان موتورسواری کشور می‌گوید طی سال‌های گذشته بسیاری از افراد غیر مرتبط با این رشته از فدراسیون مجوز واردات موتورسیکلت دریافت کردند و سود زیادی به جیب زدند. باورتان نمی‌شود که چه افرادی از فدراسیون مجوز واردات موتور گرفتند. باورش برایتان سخت است اما روسای برخی فدراسیون‌ها و حتی نایب رییس و دبیر برخی فدراسیون‌ها مجوز واردات موتور سنگین گرفتند اما من ورزشکار که عمرم را در این رشته گذاشته‌ام و برای ادامه فعالیت و حضور در مسابقات بین‌المللی نیازمند داشتن موتورهای به‌روز هستم نتوانستم مجوز واردات موتور سنگین را دریافت کنم.

به‌منظور ایجاد فرایند قانونی و ساماندهی امور موتورسیکلت‌های ورزشی و توسعه ورزش موتورسواری، به استناد تصویب‌نامه مورخ 20 مرداد 1390 هیئت‌وزیران و دستورالعمل چگونگی استفاده از موتورسیکلت‌های 250 سی‌سی به بالای شورای امنیت کشور مورخ 11 مرداد 1394 دستورالعمل چگونگی استفاده از تسهیلات واردات موتورهای ورزشی به شرح زیر تدوین می‌شود:

  • عضویت رسمی در فدراسیون به مدت حداقل سه سال
  • کسب عنوان قهرمانی کشور (اول تا سوم) حداقل یک مورد
  • کسب عناوین اول تا سوم مسابقات قهرمانی آسیا یا جهان

تبصره: فرد متقاضی در صورت دارا بودن شرایط هر یک از بندهای سه‌گانه ماده فوق‌الذکر می‌توانند از تسهیلات واردات موتورسیکلت بهره‌مند شود.

مدارک لازم برای استفاده از تسهیلات واردات موتورسیکلت

  • ارائه اصل و کپی کارت عضویت متقاضی
  • ارائه اصل و کپی کارت ملی
  • ارائه گواهینامه موتورسیکلت
  • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
  • پیش فاکتور موتور درخواستی (پرفرم)
  • مدارک لازم برای واردات قطعات موتورسیکلت

نگاهی به هوندا CB1300؛ محبوب‌ترین موتور سنگین ایران

احتمالاً هوندا «معروف‌ترین» موتورسیکلت بازار ایران است. این شهرت را باید مدیون فروش فوق‌العاده سری CG بدانیم؛ اما حقیقت آن است که بزرگان این بازار روی سری CB حساب دیگری بازی می‌کنند. هوندا CB به‌ویژه هوندا CB1300 از آن جهت شهرتی جهانی پیدا کرده است که حتی در مدل‌های جدید خود نیز ساختار و زبان بصری کلاسیک خود را حفظ کرده است. این هوندا سبک جدیدی از موتورهای کلاس نیکد را به شیوه ژاپنی معرفی کرده است.