رئیس سازمان برنامه و بودجه: دولت را منفی ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان تحویل گرفتیم

سید مسعود میرکاظمی در نشست جامعه اسلامی مهندسین با گرامیداشت هفته دولت و تجلیل از شهیدان رجایی و باهنر، گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور در مقطع آغاز به کار دولت سیزدهم و عملکرد یکساله این دولت ارائه داد.

میرکاظمی با بیان اینکه با وجود فعالیت دولت‌هایی با دیدگاه‌ها و رویکردهای اقتصادی و سیاسی متفاوت در کشور در دهه‌های اخیر، برخی سیاست‌گذاری‌های نادرست همچنان ادامه دارد و آثار منفی آن را در اقتصاد کشور مشاهده می‌کنیم، گفت: دولت سیزدهم به دنبال تغییر در راهبردها و ایجاد ثبات و آرامش اقتصادی در کشور، بدون پول‌پاشی و گره زدن اقتصاد به مذاکرات و تصمیمات خارجی‌هاست.

وی در ادامه با طرح سوالاتی از قبل اینکه چرا با وجود افزایش ۱۰ برابری هزینه ها نرخ رشد اقتصادی صفر است؟ در برخی دوره ها نفت گران بوده و در برخی دوره ها قیمت ها افت کرد؛ در برخی دورها تحریم شدت گرفته و در برخی زمان ها شدت تحریم کم شده، اما در همه این ادوار شاخص‌های مهم مثل رشد اقتصادی و بهره وری وضع مناسبی نداشته اند؛ این موضوع نشان می دهد که باید در راهبردهای کشور تجدید نظر کرد.

میرکاظمی اضافه کرد: با وجود نیروی کار ارزان، پرداخت ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی، نسبت پایین مالیات به تولید ناخالص باز هم قیمت تمام شده برخی کالاها بالاست و برای حمایت از آنان به سراغ وضع تعرفه های بسیار بالا رفته ایم؛ اما این شیوه در بلند مدت به بهبود اوضاع اقتصادی کشور کمک نمی کند؛ رویکرد فعال اقتصادی باید به سمت تولید صادرات محور تغییر کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور سپس افزود: در هشت سال دولت گذشته با دادن آدرس غلط به مردم، کشور را به دنبال امیال سیاسی خود کشاندند و با وجود هزینه ۲۹۰۰ همت از منابع کشور، متأسفانه دستاوردی جز رشد اقتصادی نزدیک به صفر، نرخ بهره‌وری منفی، نرخ سرمایه‌گذاری منفی چهار و شش دهم درصد، تورم بالای ۵۰ درصد، نرخ بیکاری بالای ۱۶ درصد و کاهش سرمایه اجتماعی نداشتند.

وی در ادامه داد: در مقطع آغاز به کار این دولت، نه تنها خزانه کشور را خالی تحویل این دولت دادند، بلکه با حجم زیادی از تخصیص‌های بدون منابع، اوراق سررسید شده و تنخواه استفاده شده، کار خود را شروع کردیم. تقریبا زمانی که دولت را تحویل گرفتیم با بدهی ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومانی رو به رو شدیم.

میرکاظمی سپس گفت: در شرایطی که خشکسالی باعث کاهش تولید کالاهای اساسی در کشور شده بود، قیمت‌های جهانی نیز سه بار افزایش پیدا کرد و سقف ۵۴ همتی تنخواه توسط دولت قبل مصرف شده بود. حتی با وجود جان دادن ۶۰۰ تا ۷۰۰ از هموطنانمان در شرایط کرونا، واردات واکسن کرونا را به اف‌ای‌تی‌اف گره زده بودند اما با تلاش مضاعف رئیس جمهور و اعضای دولت سیزدهم، خوشبختانه موضوع واکسن مدیریت شد و کشور از آن شرایط ناگوار نجات پیدا کرد.

معاون رئیس‌جمهور درباره طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام در کشور، گفت: در شرایطی که ۳۰۰۰ همت طرح عمرانی نیمه‌تمام در کشور وجود دارد، دولت سیزدهم به دنبال آغاز طرح جدید نیست و در سفرهای استانی نیز وعده‌های فراتر از توان دولت نمی‌دهد. بلکه ما در سازمان برنامه و بودجه با اولویت‌بندی طرح‌های نیمه‌تمام موجود و تخصیص اعتبار مناسب به طرح‌های مهم‌تر، بنا داریم و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که ظرف سه سال این طرح‌ها را به اتمام برسانیم.

میرکاظمی با بیان اینکه در حال حاضر تنها ۴۵,۵ درصد از درآمدهای نفتی به حساب خزانه واریز می شود، گفت: در دولت‌های گذشته با اجازه‌ای که گرفته می شد، سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت کاهش داده می شد؛ اما امسال ما تا این ماه ۴۰ درصد درآمد نفتی را به حساب صندوق واریز کرده ایم و با توجه به سهم ۱۴.۵ درصد وزارت نفت تنها ۴۵.۵ درصد به خزانه واریز می شود.

میرکاظمی سپس گفت: عملکرد سازمان برنامه و بودجه در تخصیص اعتبار به این طرح‌ها در سال گذشته، ۱۳۵ درصد بود و موفق شدیم در پایان سال گذشته، ۲۰۲ همت به طرح‌های عمرانی پرداخت کنیم و در سال جاری نیز این روند تقویت خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه پول در کشور وجود دارد و باید آن را مدیریت کرد، گفت: وجود معادن، ذخایر نفت و گاز، نیروی جوان تحصیل‌کرده انقلابی، دسترسی به دریا و توان کشور در زمینه کشاورزی، بخشی از سرمایه‌ها و توانمندی‌های کشور است که می‌توان با آن کشور را به‌خوبی اداره کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور سپس افزود: برای هدایت ۵۰۰۰ همت نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید و اشتغالزایی، برنامه‌های زیادی  داریم که تشکیل کنسرسیوم‌هایی برای اجرای پروژه‌های میدان نفتی آزادگان و دو پتروپالایشگاه در کشور با استفاده از منابع و توان داخلی، از این برنامه‌هاست که بخشی از آنها آغاز شده و بقیه نیز در حال نهایی شدن است.در مجموع تا کنون ۲۶ میلیارد دلار در حوزه نفت و گاز قرارداد آماده شده و ۱۰ میلیارد دلار دیگر در حال انجام است.

وی در ادامه با بیان اینکه در یک سال گذشته هزینه‌های غیر ضروری را کاهش دادیم و با برنامه‌ریزی برای افزایش درآمدهای نفتی و مالیاتی، امسال را نیز بدون استقراض و خلق پول پشت سر خواهیم گذاشت، گفت: سال گذشته ماهانه ۱۲ همت اوراق تسویه کردیم و امسال نیز هر ماه ۱۵ همت اوراق دولت گذشته تسویه می‌شود که این به مراتب کمتر از ۱۰۳ همت اوراقی است که دولت در سال ۱۴۰۱ منتشر می‌کند. این میزان از بدهی به دولت فشار زیادی وارد می کند، مثلا فرض کنید این ۱۵ هزار میلیارد تومان جای تسویه اوراق به طرح های اقتصادی استانها اختصاص پیدا می کند؛ چه اثری در بهبود شاخص های کلان ایجاد می شد؟