رئیس جمهور عراق: انتخابات زودهنگام راه حل بحران است

به گزارش خبرگزاری برنا، برهم صالح رئیس جمهور عراق سه‌شنبه شب در سخنرانی تلویزیونی خواستار برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی شد.

رئیس جمهور عراق گفت: وقایع روز دوشنبه قلب همه عراقی‌ها را به لرزه درآورد و احساسات آن ها را جریحه دار و دل‌هایشان را اندوهگین ساخت و ما باید اذعان کنیم که این ساختار سیاسی و نهادهای قانونی نتوانست مانع از وقایعی شود که روی داد.

وی افزود: زمانی که لحن‌ها تند می‌شود، نمی‌توان از وقوع بحران جلوگیری کرد و موضع مقتدی صدر مسئولانه و شجاعانه بود و نشان داد دغدغه کشور را دارد و باید از آن برای خروج از بحران استفاده کرد.

برهم صالح در ادامه با بیان اینکه همه طرف‌ها را به کنار گذاشتن اختلافات و اولویت دادن به منافع ملی دعوت می‌کنم، گفت: انتخابات اخیر خواست شهروندان را محقق نکرد و با مشکلات و چالش‌های زیادی مواجه شد.

وی افزود: باید گفت وگوی جدی بین دولت مرکزی و دولت منطقه کردستان صورت گیرد که به منافع همه شهروندان توجه داشته باشد.

او ادامه داد: نمی‌توانیم بپذیریم که کشور میدان درگیری دیگران یا تجاوزگری هر طرف دیگری باشد. از دعوت نخست وزیر برای گفت وگوی ملی حمایت و چارچوب هماهنگی را به دستیابی به توافق با مقتدی صدر دعوت می‌کنیم.

صالح اضافه کرد: انتخابات زودهنگام بر اساس تفاهم ملی می‌تواند به جای درگیری‌های سیاسی وبرخوردها، راه حلی برای بحران شدید باشد و راه خروج از بحران را باز و ثبات سیاسی و اجتماعی را تضمین و خواسته‌های عراقی‌ها را محقق کند.

رئیس جمهور عراق در پایان گفت: از امروز به بعد چاره‌ای جز انجام اصلاحات حقیقی نیست و قطعا هیچ منصب یا جایگاهی مهم تر از مصلحت ملی و اصلاح شرایط فعلی به صورت ریشه‌ای برای پایان بخشیدن به چرخه بحران‌ها نیست.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف