رئیسی: دولت پیگیر اجرای دستورات مقام معظم رهبری است/ باید بهره‌وری در کشور افزایش یابد

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز در هفدهمین جشنواره شهید رجایی که با حضور جمعی از مسئولان دولتی، هیئت وزیران و مدیران ارشد و همچنین خانواده شهیدان رجایی و باهنر به‌مناسبت هفته دولت در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: شهید رجایی نماد خدمتگزاری، حرکت جهادی و دغدغه‌مندی نسبت به دین و ارزش‌هاست.

وی افزود: توجه به نیروها و تقدیر از عزیزانی که انجام خدمت می‌کنند، یک اصل اسلامی است که باید همواره مد نظر باشد. در همه دستگاه‌ها ارزیابی دقیق موجب رشد و تعالی نظام اداری کشور می‌شود.

رئیس‌جمهور گفت: موضوع این همایش، ارتقای اداری استخدامی، افزایش بهره‌وری و شکل‌گیری سازمان اداری و استخدامی کارآمد است. نگاه مدیریتی در کشور وجود دارد و سلسله‌مراتب اداری هست اما نکته مهم این است که؛ چه باید کرد سازوکار اداری در هر کشوری کارآمد باشد؟ این دغدغه همه کسانی است که در موضوع مدیریت فعالیت می‌کنند. ما در کشورمان دانشکده مدیریت داریم و اندیشه و فکرشان حول موضوع مدیریت و پاسخ این سؤال است.

رئیسی بیان کرد: چهار حوزه پاسخگویی را در فرهنگ اسلامی داریم؛ اول پاسخگویی به خداوند متعال،  عموم شهروندان، ارباب رجوع و سلسله‌مراتب و نظام اداری. همواره برای افزایش بهره‌وری علاوه بر اعتماد، باید کنترل هم تعریف شود و باید ببینیم آیا در نظام مدیریتی ما اصل بر اعتماد و یا کنترل است، با نگاه به عهدنامه امیرالمؤمنین(ع) به مالک اشتر، اصل بر هر دو یعنی هم بر اعتماد و هم کنترل دیده می‌شود. هر فرد و کارمند باید خود را موظف به اجرای قانون، رعایت اخلاق، پاسخگویی صحیح به ارباب رجوع بداند؛ چه بالای سر او بازرس باشد یا نه. نظام خودکنترلی در فرهنگ دینی ما مد نظر است و هر کس خود را ابتدا در محضر خدا ببیند و خطایی مرتکب نشود، اما کنترل هم لازم است.

وی ادامه داد: کنترل برای مچ‌گیری نیست و بلکه برای تداوم اعتماد است؛ اعتماد امر لحظه‌ای نیست و نیاز به تداوم دارد و این مسئله در گروی کنترل و نظارت است. نظارت باید سیستمی وجود داشته باشد و موجب سلب اعتماد نخواهد بود؛ ارزیابی ضرورت دارد. وجود سازمان‌های نظارتی از وجود سازوکارهای درون‌سازمانی کفایت نمی‌کند و درون بخش‌ها هم باید کنترل باشد.

رئیس‌جمهور با تذکر اینکه “هرچه اخلاق در سازمان اداری و استخدامی افزایش یابد به همان میزان شاهد کاهش تخلفات خواهیم بود”، عنوان کرد: گسترش اخلاق به کارآمدی نظام اداری کمک می‌کند باید در امر اخلاق اداری تلاش بشود.

رئیسی گفت: نیازمند به تحول اداری هستیم و برای عدالت اداری باید این اقدام انجام بگیرد، عدالت در تمامی شئون اداری؛ مدیران باید نگاه تحولی داشته باشند.

وی با ابراز اینکه “نیاز امروز کشور، یک نظام اداری کارآمد است و این خواسته جامعه است”، تصریح کرد: باید بستر و نظام اداری برای ورود سرمایه‌گذار خارجی و فعالان داخلی فراهم شود. سلامت نظام اداری همه را رنج خواهد داد؛ ما در این باره مسئولیت داریم و همه کسانی که به نظام جمهوری اسلامی مشغول خدمت هستند باید فرآیندها را بازنگری کنند و ببینیم فرایند انجام یک کار چگونه است تا بتوان کار را تسهیل کرد. مگر قرار نبود سامانه‌ها در هر دستگاه فعال شود؟ سامانه‌ها به کمک مدیران می‌آید و قرار نیست با به میدان آوردن سامانه‌ها، کسی از دستگاه‌ها خارج شود.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: مقام معظم رهبری در فرمایشات روز گذشته، نکات ارزشمندی را فرمودند و برای عملیاتی کردن بیانات ایشان جلسه گذاشتیم و از اعضای دولت خواستم که رشد کشور و رشد اقتصادی در گروی افزایش بهره‌وری است. برخی دستگاه‌ها بودجه و اعتبار زیادی دارند ولی باید خروجی و بهره‌وری آن دستگاه سنجیده شود؛ باید در بهره‌وری دستگاه‌ها بازنگری شود. بودجه‌ها تخصیص می‌یابد ولی مهم‌تر، بهره‌وری است؛ عمر افراد صرف می‌شود و این هزینه است، ولی بهره‌وری چقدر است؟ دستگاه‌ها باید کارکنان خود را فراخوان کنند و آسیب‌شناسیِ مجموعه خود را انجام بدهند.

رئیسی عنوان کرد: 43 سال از پیروزی انقلاب گذشته است و مردان و زنان مصمم ما امروز دنیا را در مقابل اراده خود حیرت‌زده کردند؛ چرا امروز باید در نظام اداری دچار مشکل باشیم؟ ما «اصحاب ما می‌توانیم» هستیم و باید تحول در نظام اداری انجام بگیرد. سرمایه انسانی ما کم نیست و این‌ها ذخایر ما هستند ولی این نیرو در نظام اداری ما، متوقف شده است و یا به او میدان داده نمی‌شود و همین فرد در بخش خصوصی، اقدامات مؤثری انجام می‌دهد.

به گزارش تسنیم، در این مراسم از وزارتخانه‌های کشور، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بهداشت، نیرو، ستاد وزارت تعاون، آموزش و پرورش، سازمان‌های نقشه‌برداری، پست، امور مالیاتی، صداوسیما، بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، استانداری‌های سمنان، هرمزگان و خراسان رضوی تقدیر به‌عمل آمد.

همچنین در این همایش سامانه «دولت‌سنج» که حاوی ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی است، رونمایی شد.

انتهای پیام/+