دولت فعالیت بر پایه علم و فناوری را برای ایجاد شتاب و توسعه کشور پیگیری می‌کند

به گزارش خبرگزاری برنا، سیدمحمد حسینی معاون امور مجلس رئیس جمهور در ادامه برنامه‌های سفر به استان قم به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور و به مناسبت هفته دولت در دیدار روسای دانشگاه و دانشگاهیان استان قم، اظهار داشت:  دولت، برنامه هفتم توسعه را  براساس مساله محوری تدوین کرده و به زودی پس از تصویب سیاست‌های برنامه در مجلس تشخیص مصلحت نظام، نهایی خواهد شد.

وی گفت: امروز دستگاه‌های دولتی توجه و حمایت واقعی از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناوری دارند و معتقدیم فعالیت‌های اقتصادی بر پایه دانش خلاقیت و نوآوری می‌تواند شکوفا شود. نیروهای تحصیل کرده و متخصص می‌توانند با انتخاب راه‌های میانبر در مسیر توسعه کشور شتاب ایجاد کنند.

معاون پارلمانی رییس جمهور اهمیت حمایت از نخبگان را مورد اشاره قرار داد و گفت: همگرایی مطلوبی که در کشور ایجاد شده فرصت مناسبی برای تقویت و توسعه علوم انسانی است.

حسینی خاطرنشان کرد: دولت به رغم همه مشکلات مصمم است با افزایش درآمدهای کشور به ویژه از محل صادرات غیر نفتی، وضعیت عمومی جامعه بهبود یابد.

معاون پارلمانی رییس جمهور در ادامه با اشاره به سخنان روسای دانشگاه‌ها بر بررسی و حل مشکلات دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه غیرانتفاعی، توجه به پژوهش‌های دانشگاهی در آسیب‌های اجتماعی و اصلاح برخی آیین‌نامه‌های دانشگاهی تاکید کرد.

در این مراسم امیر آبادی نماینده مردم قم و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: دکتر حسینی ارتباط نزدیک و شایسته‌ای با نمایندگان دارد و دولت انقلابی در یک سال گذشته نشان داد که پای کار رفع مشکلات مردم است و انصافاً  تلاش بی‌وقفه و خستگی ناپذیری را در پیش گرفته و با هماهنگی‌خوبی که بین قوای مختلف شکل گرفته شاهد رقم خوردن اتفاقات مطلوبی در عرصه های مختلف هستیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعیین تکلیف برخی پروژه‌های معطل مانده قم، تصریح کرد: متاسفانه در ۸ سال گذشته در رابطه با بسیاری از پروژه‌هایی که در سطح استان قم آن را پیگیری می‌کردیم هیچگونه اقدامی انجام نگرفت و بعضاً در این مسیر اجرای آن سنگ‌اندازی هم می‌شد اما امروز اراده دولت مردمی تعیین تکلیف این پروژه ها است.

در این دیدار رییس دانشگاه قم نیز در سخنانی با اشاره به ظرفیت بالای قم در حوزه علوم اسلامی و انسانی، خاطرنشان کرد: موسسات علمی و پژوهشی قم اقدامات زیادی در این مباحث داشته و جا دارد یافته های آنان در کتب دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد.

تقویت دانشگاه های غیرانتفاعی منجر به ارتقای علمی کشور می شود

حجت الاسلام عسکر دیرباز، همچنین خاطرنشان کرد: تقویت دانشگاه های غیرانتفاعی، آزاد و سایر موسسات علمی ،منجر به ارتقای علمی کشور می شود و ادغام آنها با یک دیگر تصمیم سنجیده ای نیست.

وی مباحث فرهنگی دانشگاه‌ها را مورد توجه قرار داد و گفت: مسائل مربوط به عفاف و حجاب باید بصورت ایجابی و در قالب اقدامات فرهنگی هدایت شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم نیز گفت: در مباحث علمی و دانشگاهی باید حساب ویژه ای روی مراکز علمی این استان باز شود.

*هم اکنون 118 شرکت دانش بنیان در سطح استان قم وجود دارد

حجت الاسلام حسن خیری، قم را پیشتاز وحدت حوزه و دانشگاه یاد کرد و ادامه داد: برای تقویت علوم اسلامی انسانی در قم لازم است تا مراکز علمی شاخص با همکاری حوزه و دانشگاه راه اندازی شود.

وی اضافه کرد: حدود 68 درصد دانشجویان قمی در رشته های علوم انسانی مشغول تحصیل هستند اما خروجی این افراد در جامعه به خوبی نمایان نیست.

رییس پارک علم و فناوری قم نیز  گفت: با حمایت های دولت هم اکنون 118 شرکت دانش بنیان در سطح استان قم وجود دارد و حدود 3 هزار نفر در پارک های علم و فناوری قم مشغول فعالیت می باشند. قم در رتبه هشتم شرکت های دانش بنیان و ششم فناوری های نرم کشور قرار دارد.

رییس دانشگاه حضرت معصومه(س) نیز با اشاره به کسری بودجه این دانشگاه،  درخواست نمود نسبت به رفع نیازهای بودجه ای این مرکز علمی اقدام عاجل صورت بگیرد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف