دهن کجی چین به تحریم‌های آمریکا / شرکت چینی به فناوری اینتل رسید!

تحریم‌های آمریکا علیه بزرگ‌ترین تراشه‌ساز چین ظاهرا موثر نبوده است. گزارش‌ها نشان می‌دهkد که SMIC توانسته با یک دستاورد فنی چشمگیر، فرآیند تولید خود را از لیتوگرافی 14 نانومتری به لیتوگرافی 7 نانومتری برساند.

شرکت تحقیقاتی TechInsights ماه گذشته مدعی شد که SMIC به فناوری تولید 7 نانومتری دست پیدا کرده است. حالا همین شرکت کانادایی در گزارش جدیدی می‌گوید این شرکت با دستیابی به این لیتوگرافی خود را در زمره بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بازار قرار داده است.

بر اساس این گزارش، SMIC به لحاظ سلول‌های استاندارد به بلوغ فنی رسیده و می‌تواند با پیشرفته‌ترین تولیدکنندگان تراشه در جهان از جمله TSMC، سامسونگ و اینتل رقابت کند. این دستاورد می‌تواند تولید با فرآیند 7 نانومتری را ممکن کند و موجب کاهش وابستگی چین به فناوری‌های غربی شود.

تراشه‌ساز چین تحریم‌ها را پشت سر گذاشت؟

تحلیل‌گران صنعت تراشه حالا به دقت SMIC را زیر نظر گرفته‌اند تا ببینند این شرکت با وجود تحریم‌ها تا چه اندازه می‌تواند پیشرفت کند. کاخ سفید چند وقت پیش قانونی را تصویب کرد که به‌طور عمده TSMC، سامسونگ، اینتل و سایر تراشه‌سازان را از سرمایه‌گذاری در فناوری‌های تولید پیشرفته از جمله فرآیند 7 نانومتری در چین منع می‌کرد. دولت ترامپ هم قبلا با ادعای ارتباط SMIC با ارتش چین، این شرکت را در فهرست سیاه خود قرار داده بود.

خبرگزاری SCMP چین می‌گوید واشنگتن حالا در تلاش است تا دولت آلمان را به ممانعت از همکاری ASML Holdings با شرکت‌های چینی از جمله SMIC وادار کند. این شرکت دستگاه‌های پیشرفته تولید تراشه می‌فروشد.

TechInsights می‌گوید SMIC حالا می‌خواهد دسترسی به فرآیندهای پیشرفته تولید را برای شرکت‌های چینی که از دسترسی به این فناوری‌های تولید پیشرفته محروم شده‌اند، فراهم کند. هدف این شرکت کاهش وابستگی چین به غرب، استفاده از تعلیمات سه شرکت بزرگ تولیدکننده تراشه (TSMC، سامسونگ و اینتل) و شتاب‌دهی به تولید انبوه تراشه‌هاست. این کمپانی اخیرا اعلام کرده بود که 7.5 میلیارد دلار روی تولید ویفرهای 12 اینچی سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

۵۸۵۸