دلار هرات از دلار تهران جلو زد /قیمت طلا و سکه ریخت

به گزارش اقتصادنیوز ، قیمت دلار امروز دوشنبه 7 شهریور ماه در تهران کاهش 80 تومانی را ثبت کرد. اسکناس آمریکایی در بازار ارز امروز به قیمت 29 هزار و 550 تومان معامله شد . 

روند کاهشی قیمت دلار در حالی اتفاق افتاد که نرخ حواله درهم نسبت به روز قبل افت و خیز خاصی را ثبت نکرد و به قیمت 8 هزار و 160 تومان معامله شد . 

دلار هرات از تهران جلو زد 

 قیمت دلار هرات در ابتدای معاملات نقدی امروز تقریبا 200 تومان پایین آمد و با 29 هزار و 350 تومان مبادله شد. قیمت دلار هرات امروز تا 29 هزار و 700 تومان هم پیش رفت و بالای دلار تهران قرار گرفت. اما  عصر امروز نرخ دلار در بازار یاد شده 29 هزار و 500 تومان معامله شد.

 دلار سلیمانیه کانال شکنی کرد 

در این میان قیمت دلار در بازار سلیمانیه کانال شکنی کرد و با 30 هزار تومان معامله شد. قیمت مذکور در مقایسه با روز قبل تقریبا 120 تومان رشد را نشان می دهد . 

 ترس بازیگران ارزی از رکب زدن بازار ساز

به نظر می رسد  یکی از دلایل نوسان محدود قیمت دلار در تهران به ترس بازیگران ارزی از رکب زدن بازار ساز بر می گردد و هیمن امر موجب شده که معامله گران کمتر در موقعیت خرید قرار بگیرند. این دسته از بازیگران ارزی ترس این را دارند که با قیمت بالا نسبت به خرید اقدام کنند و بازار ساز به یکباره قیمت ها را پایین بیاورد .  

سیگنال برجامی به بازار ارز 

امروز در بازار ارز تهران جزئیات جدید از پیش نویس احیای برجام  برجسته شد. جاناتان لیز در هاآرتص چاپ اسرائیل نوشت؛

پیش‌نویس توافق هسته‌ای ایران یک فرآیند اجرایی چند مرحله‌ای را تعیین می‌کند. این پیش نویس 165 روز را به عنوان چارچوب زمانی قبل از لازم الاجرا شدن توافق هسته ‎ای مشخص کرده است. آزادی زندانیان آمریکایی در ایران قبل از امضای توافقنامه در ازای کاهش تحریم ‎ها انجام می ‎شود. توافق هسته ‎ای تا پس از 4 دور اعتمادسازی بین واشنگتن و تهران اجرایی نخواهد شد.

 رویترز  هم به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد  ایران تهدید کرده توافق هسته‌ای را تا زمان بسته شدن پرونده تحقیقات آژانس درباره سایت‌های مشکوک اتمی، اجرایی نمی‌کند.

سیگنال رئیسی به بازار دلار 

 البته امروز همزمان با هفته دولت، نشست خبری  رئیسی با رسانه های داخلی و خارجی برگزار شد.سید ابراهیم رئیسی در نشست امروز گفت : بدون حل و فصل مسائل پادمانی، توافق معنا ندارد.  رئیس جمهور گفت: هیچ فایده‌ای برای دیدار با «بایدن» نه برای ایران و نه برای ملت ایران وجود ندارد.

رئیسی همچنین گفت: تاکید ما در مذاکرات به آنها رفع تحریم‌هاست. ما در مذاکرات به رفع تحریم‌ها به صورت پایدار و راستی آزمایی اطمینان بخش تاکید کردیم.

رئیس جمهور با تاکید براینکه مسأله بلوکه کردن ظالمانه و غیرقانونی پول‌های ایران در کشورهای دیگر را به رسمیت نشناختیم، گفت: برای آزادی سازی پول‌های ایران با کشورهای مختلف مذاکره کردیم و برخی از پول‌های بلوکه شده را توانستیم آزاد کنیم اما دسترسی به برخی از این پول‌ها با اقدامات غیرقانونی آمریکا با محدودیت همراه است

ریزش قیمت طلا در بازار 

قیمت اونس طلا امروز در مقایسه با دیروز 10 دلار پایین آمد. قیمت طلا در بازار جهانی امروز 1728 دلار بود.

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا 18 عیار عصر امروز  به مسیر کاهشی روز گذشته ادامه داد  و بار دیگر در سراشیبی قرار گرفت. قیمت طلا 18 عیار در زمان نوشتن این گزارش  با 9 هزار و 200 تومان کاهش با 1 میلیون 259 هزار و 600 تومان مبادله شد . 

مرز حساس در بازار سکه

قیمت سکه در معاملات امروز مرز حساس 13 میلیون و 800 هزار تومان را از دست داد و بر روی 13 میلیون و 700 هزار تومان قرار گرفت که نسبت به روز قبل 183 هزار تومان کاهش را نشان می دهد .