در عراق چه می گذرد/ از کشته شدن ۲۰ تن تا آغاز مذاکرات برای حل بحران

مقتدا صدر در بیانیه خودافزود: «من اعلام می کنم که دیگر در امور سیاسی دخالت نخواهم کرد و از اکنون به طور کامل از عرصه کناره‌گیری می‌کنم و همه دفاتر وابسته به خود جز مرقد و موزه و مؤسسه میراث خاندان صدر را می بندم».

*پس از بیانیه کناره‌گیری مقتدی صدر از فعالیت‌های سیاسی در عراق، تجمع‌کنندگان طرفدار جریان صدر وارد کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد شده‌اند.

*همزمان با متشنج شدن اوضاع در منطقه سبز در مرکز بغداد درپی یورش هواداران مقتدا صدر رهبر جریان صدر به ساختمان ریاست جمهوری، فرماندهی عملیات مشترک عراق از آنها خواست تا فوری از این منطقه خارج شوند.

*رؤسای چهارگانه عراق طی نشستی مشترک اعلام کردند که گفت وگوی سازنده، راه درست پایان همه اختلافات کنونی در راستای حفظ مقدرات کشور است و حفظ امنیت و روند قانونی مسئولیت همگان است.

*برهم صالح رئیس جمهور عراق امروز دوشنبه میزبان مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق و فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق بود.

*شبکه تلویزیونی السومریه به نقل از یک منبع امنیتی اعلام کرد که هواداران مقتدا صدر تجمع خود را در شهر بصره آغاز کردند و یکی از خیابان های اصلی شهر توسط هواداران مقتدا صدر مسدود شد.

دولت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور دستور داد که جلسات کابینه دولت تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق دربیاید.
تمام صفحات و حساب های وابسته به جریان صدر از جمله صالح محمد العراقی که از وی در عراق به عنوان “وزیر صدر” یاد می شود و نیز سایت های البنیان المرصوص و صفحات دیگر مربوط به این جریان، فعالیت خود در فضای مجازی را متوقف کردند.

*نخست‌وزیر عراق از رهبر این جریان خواست که به خارج کردن خود از این اماکن کمک کند.

*مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای گفت: تحولات خطرناکی که امروز در عراق عزیز ما با هجوم تظاهرکنندگان به منطقه سبز و ورود به نهادهای دولتی رخ داد، حاکی از جدی بودن پیامدهای تداوم و انباشته شدن اختلافات سیاسی است.

*کارکنان سفارت آمریکا به وسیله چند فرود بالگرد از منطقه سبز بغداد خارج شدند.

*همچنین در برخی از شبکه های اجتماعی تصاویری از فرود و برخاست بالگردها در سفارت آمریکا در بغداد منتشر شده است.

*فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که از ساعت ۱۹ روز دوشنبه مقررات منع تردد در تمامی استان‌های این کشور برقرار شد.

*برهم صالح رئیس جمهوری این کشور نسبت به تعطیلی نهادهای دولتی عراق هشدار داد.

رئیس جمهوری عراق در بیانیه‌ای در واکنش به ناآرامی‌های امروز در بغداد تاکید کرد: شرایط دشوار کنونی عراق ایجاب می‌کند که همه طرف‌ها به آرامش، خویشتن‌داری، جلوگیری از تشدید تنش‌ پایبند باشند.

منابع خبری عراق از تسلط نیروهای امنیتی این کشور بر کاخ ریاست جمهوری و آغاز عقب‌نشینی طرفداران جریان صدر از منطقه سبز بغداد خبر دادند.

*سفارت ایران در بغداد از هموطنان خواست که از سفر به شهرهای بغداد، کاظمین و سامراء خودداری کنند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران عصر امروز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای افزود: با توجه به وضع مقررات منع رفت و آمد از سوی دولت محترم عراق از کلیه زائران و هم وطنان عزیز که در شهرهای عتبات عالیات، کربلای معلا و نجف اشرف حضور دارند تقاضا می‌شود تا اطلاع ثانوی از هر گونه سفر و تردد به شهرهای بغداد، کاظمین و سامراء خودداری نمایند.

*فرماندهان امنیتی عراق نشستی را به ریاست نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور برای بررسی ناآرامی‌های امروز در بغداد برگزار کردند.

دفتر مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که وی نشست فوق‌العاده‌ای را با فرماندهان امنیتی این کشور برگزار کرد تا تحولات امروز بغداد و یورش طرفداران جریان صدر به کاخ ریاست جمهوری و نخست‌وزیری را بررسی کنند.

*سفارت آمریکا در بغداد دوشنبه شب با صدور بیانیه ای به حوادث و تحولات جاری در عراق واکنش نشان داد و اوضاع را نگران کننده خواند.

در این بیانیه آمده است که نباید امنیت، ثبات و حاکمیت عراق به خطر بیفتد.

*چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعه عراق دوشنبه شب از جریان صدر خواست که به میز گفت وگو بازگردند.

* در بیانیه این گروه عراقی آمده است: از جریان صدر می‌خواهیم به میز گفت وگو برگردد. هنگامی که نهادهای دولتی هدف تعدی قرار می‌گیرند و در آستانه سقوط هستند، نمی‌توان بیطرف بود.

*وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شد که گزارش ها در مورد تخلیه کارکنان سفارت این کشور در بغداد نادرست است و خبر رسانه ها را که فیلم آن نیز منتشر شد ، تکذیب کرد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که گزارش‌ها مبنی بر آغاز خروج کارکنان آمریکایی از سفارت نادرست است.

*فالح الفیاض رییس سازمان الحشد الشعبی عراق دوشنبه شب درخصوص تحولات کشورش گفت: با مردم عراق عهد می بندیم که از روند سیاسی کشور دفاع و آن را در چارچوب نهادهای قانون اساسی حفظ کنیم.

الفیاض از مردم عراق خواست که از روند دمکراتیک در کشورشان عبور نکنند.

* صدای چند انفجار در منطقه سبز بغداد شنیده شد و شاهدان عینی از شنیده شدن صدای تیراندازی در بغداد خبر دادند.

*مقتدا صدر رهبر جریان صدر دوشنبه شب در اعتراض به خشونت‌ها در عراق دست به اعتصاب غذا زد.

حسن العذاری رییس فراکسیون صدر در پارلمان عراق با اعلام این خبر در توئیتی نوشت که اعتصاب غذای صدر تا توقف خشونت‌ها و استفاده از سلاح ادامه خواهد یافت.

* وخامت اوضاع امنیتی و ناآرامی‌ها در عراق موجب شد که تمامی استان‌های این کشور تعطیل اعلام شود.

دبیرخانه عمومی نخست وزیری عراق بامداد سه‌شنبه اعلام کرد که تمامی استان‌های عراق تعطیل خواهد بود.

* خبرها حاکی از آن است که گروهی از آشوب‌طلبان عراقی به دفاتر گروه‌های مقاومت در مناطق مختلف عراق حمله کردند.

* مقر حزب «الدعوه» به رهبری «نوری المالکی» در بابل در جنوب عراق به آتش کشیده شده است.

همچنین دفتر گروه «گردان‌های امام علی» در دیاله در شرق و مقرهای گروه «عصائب اهل الحق» در بصره و دیوانیه در جنوب عراق نیز از سوی آشوب‌طلبان مورد حمله قرار گرفته است.

* منابع رسانه‌ای عراقی یا اعلام این خبر افزودند که کارکنان سفارت هلند پس از تخلیه به سفارت آلمان منتقل شدند.

رسانه های وابسته به نیروهای مقاومت بامداد سه‌شنبه از شلیک راکت آر. پی. جی توسط اعضای گروه «سرایا السلام» شاخه نظامی جریان صدر به سمت منطقه سبز در بغداد خبر دادند.

* رسانه مقاومت موسوم به (الإعلام المقاوم) با اعلام این خبر گزارش دادند که این راکت به نزدیکی مجتع مسکونی القادسیه برخورد کرده است.

منایع بیمارستانی عراقی بامداد سه‌شنبه اعلام کردند که تعداد کشته‌های درگیری معترضان به ۲۰ تن رسیده است.

برخی منابع بیمارستانی گفته‌اند که این افراد در جریان درگیری نیروهای وابسته به صدر با نیروهای امنیتی در منطقه‌ سبز بغداد کشته شدند.

این درحالی است که خبرگزاری فرانسه تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها را به ترتیب ۱۵ و ۳۵۰ نفر اعلام کرد.

*منابع آگاه گزارش دادند که مذاکراتی میان مقام‌های دولتی، سران چارچوب هماهنگی گروه های شیعه و جریان صدر آغاز شده است.

مذاکرات کنونی برای بررسی حصول توافقی برای برقراری آتش‌بس در منطقه سبز بغداد است.

311311