درخواست رؤسای دانشگاه‌ها از سازمان برنامه‌ و بودجه

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، رسول جلیلی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف، درباره نتایج سی‌وهفتمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور که به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گفت: دو موضوع اصلی شامل «تغذیه دانشجویی» و «امور فرهنگی» مربوط به سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها در دستور کار این اجلاس بود که با حضور رئیس سازمان امور دانشجویان و معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف افزود: رؤسای دانشگاه‌ها در این نشست با اشاره به مشکلات و افزایش قیمت‎‌هایی که در حوزه تهیه غذای دانشجویی وجود دارد، خواستار شدند تا سازمان برنامه‌وبودجه کمک‌های لازم را در زمینه تهیه غذای باکیفیت به دانشگاه‌ها داشته باشد. رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز قول مساعد دادند که دانشگاه‌ها در نیمسال اول سال تحصیلی جدید از جهت تغذیه دانشجویی مشکلی نخواهند داشت.

وی ادامه داد: رؤسای دانشگاه‌های حاضر در این اجلاس، یادآور شدند که اگر تخصیص‌های مربوط به غذای دانشجویی به موقع صورت نگیرد، در فرآیند خرید مواد اولیه و قرارداد با پیمانکاران ایجاد خلل می‌شود. البته رئیس سازمان امور دانشجویان قول مساعد دادند که مشکلی در زمینه تخصیص به موقع وجود نخواهد داشت.

 جلیلی به بخش دوم اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ که ناظر بر هم‌اندیشی درباره امور فرهنگی دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید بوده است، اظهار داشت: بخشی از بحث‌ها درباره ضرورت تخصیص بودجه فرهنگی مناسب مطرح شد و رؤسای دانشگاه‌ها و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز در زمینه امور ایجابی فرهنگی، کدهای اخلاقی، الگوهای رفتاری، منشور آموزشی، پژوهشی، اخلاقی دانشجویی، حقوق دانشجو، نقش تربیتی اساتید و همچنین فعالیت بیشتر مراکز مشاوره دانشجویی با توجه به چالش‌های اجتماعی کرونا به ذکر محورهایی پرداختند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد: ایجاد نشاط در دانشگاه، امیدآفرینی و توجه به ورزش دانشجویی از سرفصل‌هایی بود که به صورت مفصل در اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ مورد تاکید قرار گرفت.

**استقلال مالی و اداری دانشگاه‌ها شرط اصلی تحقق دانشگاه کارآفرین

سید محمد مقیمی رئیس اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور نیز در این اجلاس با گرامیداشت آغاز هفته دولت و ادای احترام به شهدای انقلاب اسلامی بویژه شهیدان رجایی و باهنر، به شعار دولت سیزدهم با عنوان “دولت مردمی؛ ایران قوی” اشاره کرد و گفت: در این شعار محوری قطعاً دانشگاه‌ها به عنوان نماد قدرت کشور تلقی می‌شوند. قوت هر جامعه و کشوری در علم و دانش و عالمان آن کشور است و مردمی بودن دولت نیز وظیفه دانشگاه‌ها را در زمینه قرارگیری این قدرت و قوت در خدمت مردم عزیز سنگین‌تر می‌کند. بنابراین باید توان‌مان را طوری متمرکز کنیم که ایران قوی را تضمین کنیم.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشگاه‌ها در همه کشورها ابزار قدرتمندی و حرکت جامعه به سوی کارآمدی تلقی می‌شوند، خاطرنشان کرد: در یکسال اخیر با همه محدودیت‌هایی که وجود داشت، دانشگاه‌ها چالش‌های مختلفی را با سلامت و موفقیت پشت سر گذاشتند که یکی از آنها آموزش حضوری بود که به بهترین شکل دوباره از سر گرفته شد.

 مقیمی با اشاره به ضرورت هماهنگی‌ها برای ایجاد آمادگی در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، افزود: وظیفه ما برای هر چه روان‌تر آغاز شدن سال تحصیلی جدید و علی رغم همه محدودیت‌ها، وظیفه بسیار سنگینی است که همراهی نهادهای تأمین‌کننده منابع مالی و تجهیزاتی در دولت را طلب می‌کند.

وی اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ را فرصتی برای آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم جهت آماده شدن کشور برای جهش بزرگ دانست و گفت: در شرایط حاضر، علیرغم وجود محدودیت‌ها و تنگناها، دانشگاه می‌تواند با مدیریت کارآمد، جایگاه پیشرو بودن خود را برای جامعه و عرصه‌های خدمات، صنعت، کشاورزی و عامه مردم نشان دهد‌.

رئیس اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ تاکید کرد: وقتی صحبت از دانشگاه کارآفرین می‌کنیم باید به سمت استقلال مالی و اداری دانشگاه‌ها گام برداریم. همانگونه که در اجلاسیه قبلی مقرر شد که این موضوع در دستور کار قرار گیرد، رؤسای دانشگاه‌ها در طول این مدت به جریان‌سازی در این زمینه پرداختند و این موضوع را از طریق مذاکرات و نامه‌نگاری‌های مختلف پیگیری نموده‌اند که امیدواریم این امر به صورت مطلوب محقق شود.

انتهای پیام/