«درخت خاموش» در فهرست نامزدهای اسکار ترکیه قرار گرفت

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ به نقل از روزنامه ترکی «کرار (Karar)» مشخص شده است که تنها چند روز قبل از اعلام نماینده سینمای ترکیه در اسکار 2023، 9 اثر درخواست نامزدی اسکار را داشته‌اند.

بر اساس اطلاعاتی که KARAR به دست آورده است، رقابت اصلی بین سه فیلم «کر» ساخته تایفون پیرسلیم اوغلو که سه جایزه پرتقال طلایی را به خود اختصاص داده، فیلم «درخت خاموش» به کارگردانی فایسال سویسال  و تهیه‌کنندگی علی نوری اسکویی که 20 جایزه خارجی دریافت کرده و فیلم «کلوندایک» ساخته مریانا ار گوربارچ، کارگردان اوکراینی است که به اتفاقات پشت صحنه جنگ مسکو و اوکراین می‌پردازد.

فیلم‌های «نظم دیرلیک» (2020) از نسیمی یتیک، «زمان بی‌صبری» (2021) از آیدین اوراک، «اگر خدا نوشت، بگذار پایین برود» (2022) از باریش یوش، «روزهای خشک»(2022) از امین آلپر ، مهمت بینای و کانر آلپر در «برگن» ( 2022) و «باشگاه موشکی باندیرما» (2022) اثر اومر فاروک سوراک دیگر متقاضیان نمایندگی سینمای ترکیه در اسکار 95 هستند.

با هماهنگی کمیسیون فعالیت‌های هنری (SEK)، فیلمی از ترکیه به‌عنوان نامزد اسکار برای مراسم اهدای جایزه در 12 مارس 2023 معرفی خواهد شد. هیأت انتخاب 16 نفره موسوم به «اتحادیه اصناف حرفه‌ای سینما» متشکل از نمایندگان اداره کل سینمایی وزارت فرهنگ و گردشگری و نمایندگان صنوف حرفه‌ای در حوزه سینما تصمیم‌گیری خواهند کرد. هیئت مدیره تمام فیلم‌هایی را که درخواست داده‌اند تا 5 سپتامبر در اکران‌های ویژه‌ای که برای آن‌ها برگزار می‌شود تماشا خواهد کرد. فیلم نامزد اسکار ترکیه در سال گذشته فیلم «تعهد حسن» به کارگردانی سمیه کاپلان اوغلو بود و این فیلم در فهرست کوتاه اسکار قرار نداشت. انتظار می‌رود نماینده اسکار 2023 ترکیه در ماه سپتامبر اعلام شود.

«درخت خاموش» که پیش از این در ترکیه روی پرده سینما رفته است، از چهارشنبه هفته آینده، 16 شهریور در گروه سینمایی هنر و‌ تجربه در ایران اکران خواهد شد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف