دانش ایران/ مشکل آب شرب مناطق کم‌آب با کمک جوانان نخبۀ ایرانی رفع می‌شود؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا؛ امروزه تهیه آب سالم یکی از مشکلات اساسی در اکثر کشورها است. تحقیقات نشان می‌دهد تنها کمتر از 3 درصد از آب‌های جهان دارای شوری مناسب به‌منظور مصرف مستقیم هستند که اغلب آن به‌صورت آب‌های زیرزمینی با عمق زیاد و غیرقابل‌دسترس است.

در کنار افزایش روزافزون جمعیت و نیاز به منابع آب با کیفیت، بخش صنعتی هم به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین منبع مصرف آب نیازمند آب‌هایی با کیفیت بسیار بالا است. 

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در تعاملی پایدار با وزارت نیرو، با هدف تأمین آب شرب مناطقی که به منابع پایدار آب شرب دسترسی ندارند، اقدام به مطالعه، اکتشاف، حفاری و استحصال منابع آب ژرف کرده است.

افزایش ظرفیت دستگاه‌ها

در همین راستا با محوریت ستاد توسعه فناوریهای آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با تکیه‌بر دانش متخصصان ایرانی، چاه شماره 1 سیستان و بلوچستان در منطقه ادیمی در مجاورت شهر سوخته حفاری شد و در هفته دولت، با افتتاح آب‌شیرین‌کن با ظرفیت 500 مترمکعب در شبانه‌روز، بارقه‌های امیدی برای تأمین آب شرب این مناطق به‌صورت پایدار ایجاد شد که طبق وعده معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، طی 2 ماه آینده، ظرفیت این دستگاه حداقل به دو برابر افزایش خواهد یافت.

توسعه زیست‌بوم فناوری حوزه آب کشور

نادرقلی ابراهیمی، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و دبیر ستاد توسعه فناوریهای آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری در این باره گفت: با توجه به مشکلات ایجاد شده ناشی از خشکسالی و تغییرات اقلیمی، از زمان آغاز عملیات اکتشافی این چاه به‌عنوان اولین چاه اکتشافی آب ژرف کشور، اشتیاقی برای مردم محلی ایجاد شد و از طریق نمایندگان و مسئولین استانی و محلی، به‌صورت جدی اقدامات معاونت علمی و فناوری پیگیری و رصد می‌شد.

وی افزود: خوشبختانه در هفته دولت، نخستین ثمرات تلاش‌های صورت گرفته توسط زیست‌بوم فناوری حوزه آب کشور، با افتتاح این آب‌شیرین‌کن وارد زندگی مردم استان شده و تلاش داریم با توسعه عملیات اجرایی و فناورانه، گوشه‌ای از مشکلات ناشی از کمبود منابع آب شرب و بهداشتی را در تعامل با نهادهای متولی ملی و استانی را رفع کنیم.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف