داده‌نما: سهم 300هزار میلیارد تومانی زیست‌بوم فناوری و نوآوری از اقتصاد کشور

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا؛ رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان و توجه ویژه به این شرکت‌ها چند سالی است که مورد بحث قرار گرفته است. عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت آن‌ها توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت اساسی منجر به تغییر و بهبود اقتصاد شده است.

شرکت‌های دانش‌بنیان با تحول در عرصه علم و دانش و کشف یافته‌ها و نتایج جدید اقتصادی در رشد و توسعه مناطق مختلف تاثیر زیادی دارند. پایین بودن خلاقیت، نوآوری و ضعف فناوری در بنگاه‌های اقتصادی موجب افزایش وابستگی صنعت و اقتصاد کشور به فناوری‌های خارجی می‌شود.

رشد ۳۵ درصدی میزان فروش در سال 1400 نسبت به سال 1399 از موضوعاتی است که شرکت‌های دانش‌بنیان رقم زده‌اند. همچنین از آمارهای قابل توجه در سال 1400 اشتغال‌آفرینی برای ۳۷۵ هزار نفر، تولید ۱۱ هزار ۳۶۳ محصول و صادرات یک میلیارد دلاری توسط شرکت‌های دانش‌بنیان است.

 

عبور از چالش‌های اقتصادی از مسیر دانش‌بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی برای گسترش اختراعات، نوآوری و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و خدمات را در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان انجام می‌دهند.

در واقع، ارزش افزوده‌ای که در حوزه‌های مختلف به واسطه‌ دانش‌بنیان‌ها ایجاد می‌شود، همان کاتالیزور مورد نیازی است که می‌تواند اقتصاد را با سرعت بیشتری به جلو حرکت دهد.

 

در این داده‌نما، به برخی از آمارهای مرتبط به شرکت‌های دانش‌بنیان در سال 1400 اشاره شده است:

داده نما

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف