خیزش گرد و خاک در شرق و غرب کشور

صادق ضیاییان درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: روز یکشنبه (۱۳ شهریور) در بیشتر نقاط کشور جوی پایدار حاکم است. از اواخر وقت دوشنبه (۱۴ شهریور) به‌تدریج با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های گیلان، مازندران و اردبیل بارش باران گاهی رعدوبرق، وزش باد و کاهش محسوس دما پیش‌بینی می‌شود.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا این شرایط روزهای سه‌شنبه تا پنجشنبه (۱۵ تا ۱۷ شهریور) علاوه بر مناطق ذکر شده برای شمال استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی نیز انتظار می‌رود.

وی ادامه داد: طی روزهای دوشنبه تا پنج‌شنبه دمای هوا در نوار شمالی به‌ویژه استان‌های اردبیل، گیلان و مازندران بین ۸ تا ۵ درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد همچنین طی سه روز آینده در برخی ساعات در نوار شرقی کشور به‌ویژه منطقه زابل و روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در نوار غربی کشور وزش باد شدید گاهی خیزش گردوخاک رخ خواهد داد.

ضیاییان افزود: روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب، برای ارتفاعات جنوب سیستان و بلوچستان و ارتفاعات شرق هرمزگان، رشد ابرهای همرفتی، رگبار و رعدوبرق پراکنده و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می شود.

وی در ادامه گفت: از اواخر وقت دوشنبه تا روز پنجشنبه دریای خزر مواج خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۱۴ شهریور) صاف با احتمال غبار  صبحگاهی، از بعداز ظهر وزش باد و گاهی کمی ابری با حداقل دمای ۲۳ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتیگراد و روز سه‌شنبه (۱۵ شهریور) صاف  و در بعضی ساعت‌ها وزش باد با حداقل دمای ۲۲ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱۳ و ۱۴ شهریور) اهواز با دمای  ۴۷ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۷ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان کشور هستند.