خط مکانیزه پاک کردن کله‌ پاچه دامی به زودی افتتاح می‌شود

به گسترش روابط‌عمومی کشتارگاه صنعتی دام اهواز، البرز کریمی با اشاره به حواشی و اتفاقات به وجود آمده طی چند روز گذشته درباره کشتارگاه صنعتی دام اهواز و شائبه تعطیلی آن بیان کرد: این واحد کشتار صنعتی دام به هیچ عنوان تعطیل نشده و سالن‌های صنعتی و بهداشتی کشتار دام و نحوه کشتار کاملا بهداشتی و مورد تأیید بازرسان کارشناسان بهداشت و دامپزشکی استان است.

وی افزود: پنج ناظر بهداشتی دامپزشکی در سه مرحله قبل، حین و بعد از کشتارگاه بر نحوه کشتار دام و سلامت دام پیش از ورود به خط کشتار و عاری بودن آن از بیماری‌های دامی نظارت دارند و چنانچه دام‌های وارد شده به کشتارگاه کوچک‌ترین مشکل یا علائم بیماری داشته باشند، بلافاصله از کشتارگاه خارج و علاوه بر آن تمام دام‌های سنگین و سبک قبل از ورود به کشتارگاه تحت معاینات دامپزشکی و دامی قرار می گیرند؛ پس از صدور گواهی سلامت و اطمینان از سلامت و عدم بیماری اجازه ورود به کشتارگاه صادر می‌شود.

مدیرعامل کشتارگاه صنعتی دام اهواز یادآور شد: فقط در طول پنج سال گذشته تعداد یک هزار و ۵۰۰ رأس دام سبک، حدود ۵۰ رأس دام سنگین و تعداد زیادی آلایش دامی از قبیل جگر، دل، قلوه و کله‌پاچه گاو، گاومیش، گوسفند و بزغاله به ارزش تقریبی ۲۴۰ میلیارد ریال به علت‌ بیماری و غیرقابل استفاده بودن توسط دامپزشکان و بازرسان فنی بهداشتی کشتارگاه جداسازی، حذف و معدوم شدند.

کریمی اظهار کرد: برای رعایت بهداشت عمومی و سلامت جامعه و حذف این محصولات که عمدتاً با مقاومت و نارضایتی صاحبان این‌گونه دام و آلایشات مواجه بوده و هستیم و یکی از اصلی‌ترین دلایل نارضایتی عده زیادی از افراد سودجو و منفعت‌طلب از مجموعه دامپزشکی و کشتارگاه همین موضوع است؛ البته این مخالفت، مقاومت و نارضایتی‌ها هیچ خللی در اراده مسئولان و بازرسان بهداشتی کشتارگاه نداشته چون همواره سلامت مردم خط قرمز این کشتارگاه بوده، هست و خواهد بود.

وی درباره شایعه تعطیلی این واحد اقتصادی توضیح داد: خط و سالن کشتار صنعتی دام به هیچ عنوان تعطیل نشده و مشکل بهداشتی هم ندارد، مورد تأیید کارشناسان بهداشت و دامپزشکی است و دادستان و مدیران استان هم هفته گذشته از آن بازدید کردند.

مدیرعامل کشتارگاه صنعتی دام اهواز یادآور شد: تنها بخشی که به تعطیل شده بخش کله‌پاک کنی سنتی هست که ساختمان آن مربوط به ۳۰ سال قبل و جدای از کشتارگاه صنعتی است؛ پس از پلمپ شدن محل قبلی ابزارآلات مستعمل آن حذف و تجهیزات و ظروف قابل استفاده آن  به محل جدید و کاملا بهداشتی منتقل و در حال نوسازی و تجهیز  کامل آن هستیم.

کریمی با اشاره به اینکه در تغییرات صورت گرفته خط تمام صنعتی آلایش‌های دامی با حداقل تماس دست به زودی افتتاح و با افتتاح آن همه نگرانی‌ها درباره این موضوع برطرف می‌شود، تصریح کرد: بخش کله‌پاک کنی سنتی که پلمپ شده بود به طبقه زیرین منتقل و به زودی دستگاه‌های تمام خودکار این بخش از استان سمنان وارد کشتارگاه و نصب می‌شود.

گفتنی است، از پنج سال قبل مافیای کله‌پاچه و گوشت اهواز اجازه نصب دستگاه مکانیزه کله‌پاک کنی برای راه‌اندازی را به بهانه بیکاری عده‌ای کله‌پاک کن نمی‌داد، اما حالا با ورود دستگاه قضایی و برخورد با بعضی افراد که تمام هم و غم خود را برای زمین زدن کشتارگاه شهرداری اهواز به کار بسته بودند تا کشتارگاه دیگری را به بهره‌برداری برسانند، کشتارگاه صنعتی دام اهواز جانی دوباره خواهد گرفت.

ضمناً با وجود وارد شدن دستگاه‌های جدید سعی بر این خواهد شد که کسی شغل خود را از دست ندهد تا نان‌آور‌ خانواده‌ای بیکار نشود؛ طی روزهای گذشته نیز تعداد ١٠ نفر نیروی جدید به منظور خدمات‌رسانی بیشتر به پرسنل کشتارگاه اضافه شد.

f8421529-ea3b-49e9-b159-4e4cd5493045

6f1c01a2-7225-44aa-b42e-79928aabd82b

b13e4a5a-1b7c-4e9f-a715-5ccb85f03747

c414fc8a-7324-44ee-92d5-b2c21e943bdb