حوزه حمل‌و‌نقل با پاسخ به نیازهای فناورانه توسعه یافت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا؛ حمل‌ونقل به‌عنوان تنها عامل توسعه به‌حساب نمی‌آید، اما قطعا یکی از عناصر کلیدی در توسعه اقتصادی محسوب می‌شود. آثار اقتصادی این حوزه را می‌توان در رابطه با همه فعالیت‌های اقتصادی مانند صنایع کشاورزی، خدمات، توریسم و … برشمرد.

کشورهای پیشرفته جهان به اهمیت این حوزه پی برده‌اند و به‌موازات سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی، در امر حمل‌ونقل نیز سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در حال تقویت این بخش هستند تا بتوانند ارتباطات بین بخش‌های فعال مختلف که در جامعه فعالیت می‌کنند را به نحو بهتری برقرار کنند.

 

 روش‌های حمل‌ و‌ نقل پیشرفته

حمل‌و‌نقل زمینی در حال حاضر به عنوان رایج‌ترین سیستم حمل‌و‌نقل داخلی شناخته می‌شود، البته این روش تنها برای مسیرهای داخل کشور نیست و بسیاری از شرکت‌ها برای حمل‌و‌نقل بارهای خود به کشورهای دیگر، از روش حمل‌و‌نقل زمینی استفاده می‌کنند.

در بخش دریایی حوزه حمل‌و‌نقل پیشرفته، خطوط کشتیرانی با حمل کالا از طریق راه‌های آبی سهم عمده‌ای را در جابجایی کالا دارند. عمده‌ترین روش حمل‌ونقل کالا، کشتیرانی تجاری یا باربری از طریق راه‌های آبی است. به همین دلیل از سال‌های قدیم استفاده از خدمات حمل‌ونقل دریایی مورد توجه بوده است و موجب شده تا فعالیت‌های تجاری، اقتصادی‌تر شوند.

روش حمل‌و‌نقل هوایی نیز تنها محدود به جابجایی مسافر نشده و خیلی از کالاها از طریق آن ترانزیت می‌شوند. در انواع حمل‌و‌نقل هوایی از روش‌های نوین جهت راحتی مسافران استفاده می‌شود و این امر لزوم توجه بیشتر به این روش از ترانزیت را در کشور ضروری می‌کند.

 

 توسعه با حمایت از طرح‌های فناورانه

بر همین اساس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری اقدام به شناسایی و حمایت از طرح‌های فناورانه در این حوزه در بخش‌های اصلی دریایی، زمینی و هوایی کرده است. از مجموع 29 طرح حمایت‌شده حوزه حمل‌ونقل پیشرفته از زمان آغاز به کار این مرکز، تمامی آن‌ها در 8 سال گذشته مورد حمایت قرار گرفته که بخش حمل‌ونقل زمینی با تعداد 22 طرح، بیشترین تعداد طرح‌های مورد حمایت را به خود اختصاص داده است.

طرح‌های کلان ملی فناوری از ویژگی‌های بارزی از قبیل اثربخشی ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، ایجاد هم‌افزایی و هماهنگی بین سازمان‌های دولتی و خصوصی برای انجام طرح‌های راهبردی و اقتدار آفرین، تجاری‌سازی تحقیقات کاربردی با سطوح فناوری بالا و کارآفرینی فناورانه برخوردارند و می‌توانند راهگشایی برای ورود محصولات دانش‌بنیان و خلاق با کیفیت به بازارهای داخلی و بین‌المللی باشند.

برخی از جدیدترین طرح‌های کلان ملی فناوری در حوزه حمل‌ونقل پیشرفته که در حال اجرا هستند، شامل سیستم مدیریت حرارت و میز تست موتور خودروی تارای برقی، شارژر و مبدل DC-DC خودروی تارای برقی، الکتروموتور خودروی تارای برقی، موتور رم جت، قوای محرکه الکتریکی اتوبوس برقی شهری، شارژر دینامیکی خودروهای برقی به‌صورت بی‌سیم و واحد کنترل موتور خودرو ECUمی‌شود.

همچنین مراکز هوانوردی عمومی، سیستم هوشمند نظارت بر تجارت خارجی گمرک با استفاده از پرنده‌های بدون سرنشین و الکتروموتورهای BLDC از آخرین طرح‌هایی است که خاتمه یافته‌اند.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف