حمله هواداران مقتدی صدر به کاخ ریاست جمهوری عراق/ بیانیه سفارت ایران در عراق: فعلا به بغداد، کاظمین و سامرا سفر نکنید/ ده ها کشته و صدها زخمی تاکنون/ ویدئو

از سر گیرى دوباره تیراندازى‌ها در منطقه سبز بغداد

پس از این که اوضاع اندکى در منطقه سبز رو به آرامى رفته بود، این منطقه دوباره نا آرام شده و تیراندازى‌ها در آن از سر گرفته شده است.

این درحالى است که تعدادى از نیروهاى سرایا السلام (وابسته به جریان صدر) در مناطق مختلف بغداد انتشار یافته‌اند و بخشى از آنان به سوى منطقه سبز بغداد رفته‌اند.

شمار قربانیان ناآرامی‌های امروز بغداد: ۱۰ کشته و ۲۰۰ زخمی

الجزیره به نقل از منابع بیمارستانی در عراق، شمار کشته شدگان درجریان تظاهرات امروز را ۱۰ نفر اعلام کرد.

به گزارش الجزیره بیش از ۲۰۰ تن نیز زخمی شده‌اند. برخی از کشته و زخمی شدگان از نیروهای امنیتی هستند.

نشست فوق‌العاده فرماندهان امنیتی عراق به ریاست الکاظمی

به گزارش سایت شبکه سومریه نیوز، دفتر مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق امروز (دوشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که وی نشست فوق‌العاده‌ای را با فرماندهان امنیتی این کشور برگزار کرد تا تحولات امروز بغداد و یورش طرفداران جریان صدر به کاخ ریاست جمهوری و نخست‌وزیری را بررسی کنند.

در این بیانیه آمده است: الکاظمی در جریان این نشست دستورالعمل‌هایی را برای حفاظت از جان و ایمنی تجمع کنندگان و همچنین حفاظت از نهادهای دولتی به فرماندهان امنیتی اعلام کرد.

الکاظمی بار دیگر از حامیان جریان صدر خواست که هرچه سریع‌تر از منطقه سبز بغداد خارج شوند و آرامش جامعه عراق را به خطر نیندازند.

نخست‌وزیر عراق پیش از این نیز در بیانیه‌ای گفته بود: تحولات خطرناکی که امروز در عراق عزیز ما با هجوم تظاهرکنندگان به منطقه سبز و ورود به نهادهای دولتی رخ داد، حاکی از جدی بودن پیامدهای تداوم و انباشته شدن اختلافات سیاسی است.

وی افزود: در حالی که تأیید می‌کنیم ورود تظاهرکنندگان به نهادهای دولتی اقدامی محکوم و خارج از چارچوب قانونی است، از سید مقتدی صدر که همواره از دولت حمایت کرده و بر عزت و احترام آن تأکید کرده است، می‌خواهیم به نیروهای امنیتی برای خارج کردن معترضان از این نهادها کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: تداوم اختلافات سیاسی تا حدی که به همه نهادهای دولتی آسیب وارد کند، به نفع آرمان های ملت عراق، آینده و تمامیت ارضی کشور نیست.

الکاظمی همچنین خواستار خویشتنداری از سوی همه و تظاهرکنندگان شد و از آنها خواست که فوراً از منطقه سبز عقب نشینی کنند و به دستورات نیروهای امنیتی که مسئول حفاظت از نهادهای رسمی و جان شهروندان هستند، پایبند باشند.

تمامی پروازها به عراق تا اطلاع ثانوی لغو شد

مدیرکل روابط عمومی فرودگاه امام خمینی گفت:به دلیل شرایط خاص پیش آمده در کشور عراق و طبق اعلام سفارت ایران در بغداد تا اطلاع ثانوی تمامی پروازها به این کشور لغو شده است (بیشتر بخوانید).

اعلام منع رفت و آمد سراسری در عراق

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از شفق نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که از ساعت ۱۹ امروز مقررات منع تردد در تمامی استان‌های این کشور برقرار می‌شود.

فرماندهی عملیات مشترک عراق با آغاز یورش طرفداران صدر به کاخ ریاست جمهوری و نخست‌وزیری عراق در بغداد مقررات منع تردد اعلام کرده بود.

عقب‌نشینی حامیان صدر از منطقه سبز بغداد/تسلط نیروهای امنیتی بر کاخ ریاست جمهوری

 منابع خبری عراق از تسلط نیروهای امنیتی این کشور بر کاخ ریاست جمهوری و آغاز عقب‌نشینی طرفداران جریان صدر از منطقه سبز بغداد خبر دادند.

صداى تیراندازى در منطقه سبز بغداد

کشته شدن دو نفر در اعتراضات عراق

عراق: در سرکوب نیروهای امنیتی با حامیان مقتدی صدر دو نفر کشته شدند.

به گزارش اسکای نیوز عربی، ۱۹ نفر دیگر در منطقه سبز بغداد زخمی شدند.

زخمی شدن چند تن در پی ناآرامی‌های بغداد

عصر امروز (دوشنبه) همزمان با آغاز تجمعات طرفداران صدر، چند نفر بر اثر تیراندازی در منطقه سبز بغداد زخمی شدند.

اسکای نیوز گزارش داد که بر اثر تیراندازی در جریان تجمعات طرفداران صدر، سه نفر زخمی و راهی بیمارستان شدند.

کارکنان سفارت آمریکا در بغداد با بالگرد خارج شدند 

پایگاه خبری « بغداد تایمز » عصر امروز دوشنبه در خبری فوری اعلام کرد که کارکنان سفارت آمریکا به وسیله چند فرود بالگرد از منطقه سبز بغداد خارج شدند. 

همچنین در برخی از شبکه های اجتماعی تصاویری از فرود و برخاست بالگردها در سفارت آمریکا در بغداد منتشر شده است. 

پس از بیانیه کناره‌گیری مقتدی صدر از فعالیت‌های سیاسی در عراق، تجمع‌کنندگان طرفدار جریان صدر به کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد یورش بردند.

بر اساس برخی گزارشها، تمام صفحات و حساب های وابسته به جریان صدر از جمله صالح محمد العراقی که از وی در عراق به عنوان “وزیر صدر” یاد می شود و نیز سایت های البنیان المرصوص و صفحات دیگر مربوط به این جریان، فعالیت خود در فضای مجازی را متوقف کردند.

بیشتر بخوانید:

کناره‌گیری عالم عراقی از مرجعیت به سبب بیماری و کهولت و توصیه به تبعیت از رهبر انقلاب

مقتدی صدر کناره‌گیری نهایی خود از صحنه سیاسی را اعلام کرد

جلسات دولت عراق تعلیق شد

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از شبکه دجله، دولت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور دستور داد که جلسات کابینه دولت تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق دربیاید.

در بیانیه دولت عراق آمده است که این تصمیم درپی یورش شماری از معترضان حامی جریان صدر به کاخ ریاست جمهوری عراق اتخاذ شده است. ساختمان ریاست جمهوری و نخست وزیر عراق در منطقه سبز در مجاورت هم قرار دارند.

پس از بیانیه کناره‌گیری مقتدی صدر از فعالیت‌های سیاسی در عراق، تجمع‌کنندگان طرفدار جریان صدر به کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد یورش بردند.

براساس برخی گزارشها، تمام صفحات و حساب های وابسته به جریان صدر از جمله صالح محمد العراقی که از وی در عراق به عنوان “وزیر صدر” یاد می شود و نیز سایت های البنیان المرصوص و صفحات دیگر مربوط به این جریان، فعالیت خود در فضای مجازی را متوقف کردند.

 بیانیه سفارت ایران در عراق/ فعلا به بغداد، کاظمین و سامرا سفر نکنید

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد از کلیه زائران و هم‌وطنان عزیز ایرانی که در شهرهای عتبات عالیات، کربلای معلی و نجف اشرف و کاظمین حضور دارند؛ تقاضا می‌نماید با توجه به وضع مقررات منع رفت‌وآمد از سوی دولت محترم عراق، تا اطلاع ثانوی از هر گونه سفر و تردد به شهرهای بغداد، کاظمین و سامراء خودداری نمایند.

بیانیه دفتر صدر

دفتر صدر از حامیان خواست که در امور سیاسی دخالت نکنند، هیچ شعار یا سخنی را به نام جریان صدر به زبان نیاورند

دفتر مقتدی صدر از تمامی حامیان او خواست به هیچ وجه در امور سیاسی دخالت نکرده و هیچ شعار یا سخنی را به نام جریان صدر به زبان نیاورند.

همزمان تمامی درهای منطقه سبز بغداد نیز بسته شده و تعداد زیادی از نیروهای امنیتی در مقابل آن‌ها مستقر شده‌اند.

پل «الجمهوری» نیز مسدود شده و نیروهای امنیتی اجازه عبور خودرو و افراد را نمی‌دهند. تعداد زیادی از نیروهای امنیتی نیز از مناطق مختلف بغداد به سمت منطقه سبز گسیل شده‌اند.

الجزیره تیراندازی شدید در منطقه سبز بغداد خبر می دهد

حمله طرفداران صدر به ریاست جمهوری عراق

 به دنبال اعلام کناره گیری رهبر جریان صدر از دنیای سیاست، منابع خبری از ورود حامیان این جریان به کاخ ریاست جمهوری عراق خبر دادند. فرمانده عملیات مشترک ارتش عراق اعلام کرد که از ساعت ۱۵ و ۳۰ به وقت محلی هر گونه تردد در بغداد ممنوع است.

 شبکه دجله عراق در این باره گزارش داد که شماری از معترضان وارد ساختمان کاخ ریاست جمهوری شده‌اند و اخبار از درگیری در این منطقه حکایت دارد. پلیس علیه معترضان از ماشین‌های آب پاش استفاده می‌کند.

 همزمان با این تظاهرات فرماندهی عملیات مشترک عراق با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در اطراف منطقه سبز خواستار خروج فوری معترضان از این منطقه شد.

فرماندهی عملیات مشترک عراق همچنین اعلام کرد که به مسئولیتش در قبال حفظ امنیت و ثبات عراق عمل می‌کند.

نیرو‌های امنیتی از تظاهرکنندگان خواسته‌اند که فوراً از داخل منطقه سبز عقب نشینی کنند و تأیید کردند که آن‌ها به بالاترین سطح خویشتنداری و رفتار برادرانه برای جلوگیری از درگیری یا ریختن خون عراقی‌ها پایبند هستند.

نیرو‌های امنیتی همچنین به مسئولیت خود برای حفاظت از نهاد‌های دولتی، موسسات بین‌المللی و اموال عمومی و خصوصی تاکید کردند.

آن‌ها گفته‌اند که برخورد با تظاهرات مسالمت آمیز از طریق قانون اساسی و قوانین انجام می‌شود و نیرو‌های امنیتی وظیفه خود را برای حفظ امنیت و ثبات انجام خواهند داد.