حمله هواداران مقتدی صدر به کاخ ریاست جمهوری عراق/ بیانیه سفارت ایران در عراق: فعلا به بغداد، کاظمین و سامرا سفر نکنید/ویدئو

 بیانیه سفارت ایران در عراق/ فعلا به بغداد، کاظمین و سامرا سفر نکنید

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد از کلیه زائران و هم‌وطنان عزیز ایرانی که در شهرهای عتبات عالیات، کربلای معلی و نجف اشرف و کاظمین حضور دارند؛ تقاضا می‌نماید با توجه به وضع مقررات منع رفت‌وآمد از سوی دولت محترم عراق، تا اطلاع ثانوی از هر گونه سفر و تردد به شهرهای بغداد، کاظمین و سامراء خودداری نمایند.

بیانیه دفتر صدر

دفتر صدر از حامیان خواست که در امور سیاسی دخالت نکنند، هیچ شعار یا سخنی را به نام جریان صدر به زبان نیاورند

دفتر مقتدی صدر از تمامی حامیان او خواست به هیچ وجه در امور سیاسی دخالت نکرده و هیچ شعار یا سخنی را به نام جریان صدر به زبان نیاورند.

همزمان تمامی درهای منطقه سبز بغداد نیز بسته شده و تعداد زیادی از نیروهای امنیتی در مقابل آن‌ها مستقر شده‌اند.

پل «الجمهوری» نیز مسدود شده و نیروهای امنیتی اجازه عبور خودرو و افراد را نمی‌دهند. تعداد زیادی از نیروهای امنیتی نیز از مناطق مختلف بغداد به سمت منطقه سبز گسیل شده‌اند.

الجزیره تیراندازی شدید در منطقه سبز بغداد خبر می دهد

حمله طرفداران صدر به ریاست جمهوری عراق

 به دنبال اعلام کناره گیری رهبر جریان صدر از دنیای سیاست، منابع خبری از ورود حامیان این جریان به کاخ ریاست جمهوری عراق خبر دادند. فرمانده عملیات مشترک ارتش عراق اعلام کرد که از ساعت ۱۵ و ۳۰ به وقت محلی هر گونه تردد در بغداد ممنوع است.

 شبکه دجله عراق در این باره گزارش داد که شماری از معترضان وارد ساختمان کاخ ریاست جمهوری شده‌اند و اخبار از درگیری در این منطقه حکایت دارد. پلیس علیه معترضان از ماشین‌های آب پاش استفاده می‌کند.

 همزمان با این تظاهرات فرماندهی عملیات مشترک عراق با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در اطراف منطقه سبز خواستار خروج فوری معترضان از این منطقه شد.

فرماندهی عملیات مشترک عراق همچنین اعلام کرد که به مسئولیتش در قبال حفظ امنیت و ثبات عراق عمل می‌کند.

نیرو‌های امنیتی از تظاهرکنندگان خواسته‌اند که فوراً از داخل منطقه سبز عقب نشینی کنند و تأیید کردند که آن‌ها به بالاترین سطح خویشتنداری و رفتار برادرانه برای جلوگیری از درگیری یا ریختن خون عراقی‌ها پایبند هستند.

نیرو‌های امنیتی همچنین به مسئولیت خود برای حفاظت از نهاد‌های دولتی، موسسات بین‌المللی و اموال عمومی و خصوصی تاکید کردند.

آن‌ها گفته‌اند که برخورد با تظاهرات مسالمت آمیز از طریق قانون اساسی و قوانین انجام می‌شود و نیرو‌های امنیتی وظیفه خود را برای حفظ امنیت و ثبات انجام خواهند داد.