حمله نیروهای اوکراینی برای تصرف یک نیروگاه هسته ای+جزئیات

مقامات اتحادیه اروپا می گویند که به دلیل ذخیره‌سازی و صرفه‌جویی در انرژی در صورت توقف کامل انتقال گاز روسیه، «به خوبی آماده است.»

پائولو جنتیلونی، کمیسر اقتصاد اروپا روز شنبه سه سپتامبر (۱۲ شهریور) اطمینان داد که اتحادیه اروپا به دلیل ذخیره‌سازی و صرفه‌جویی در انرژی در صورت توقف کامل انتقال گاز روسیه، «به خوبی آماده است.»

وی در حاشیه یک همایش اقتصادی به خبرنگاران گفت: «ما به خوبی آماده ایستادگی در برابر استفاده افراطی روسیه از گاز به‌عنوان سلاح هستیم.»

وی تصریح کرد: «ما از تصمیمات پوتین نمی‌ترسیم و از روس‌ها می‌خواهیم به قراردادها احترام بگذارند. اگر این کار را نکردند آماده واکنش هستیم.»

شرکت روسی گازپروم روز جمعه اعلام کرد که فعالیت خط لوله گاز نورد استریم که روسیه را به شمال آلمان متصل می‌کند به طور کامل متوقف خواهد شد. قرار بود انتقال گاز پس از یک وقفه سه‌ روزه برای انجام عملیات تعمیر و نگهداری از روز شنبه از سر گرفته شود اما این شرکت گفت که تا زمان تعمیر یک توربین دارای نشتی، انتقال گاز متوقف خواهد شد. گازپروم زمانی را برای از سرگیری انتقال گاز مشخص نکرد.

آقای جنتیلونی تصریح کرد که در اتحادیه اروپا به دلیل تنوع در عرضه، حتی اگر وضعیت از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد، «ذخیره گاز در حال حاضر حدود ۸۰ درصد است».

وی تاکید کرد بروکسل در ماه‌های اخیر اقدامات زیادی انجام داده است اما امروز می‌توان کارهای بیشتری نیز انجام داد.

او توضیح داد که هدف «پیگیری استراتژی اروپای متحد است که با استفاده از سلاح اقتصادی علیه حمله به اوکراین کار می‌کند.»

او تاکید کرد: «ما در جنگ شرکت نمی‌کنیم. در تشدید تنش نظامی شرکت نمی‌کنیم اما ما از اوکراین حمایت می‌کنیم و اکنون باید این کار را موثرتر انجام دهیم.»   

 حمله نیروهای ویژه اوکراین برای تصرف نیروگاه هسته ای زاپوریژیا

وزارت دفاع روسیه روز شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد تلاش نیروهای اوکراینی برای تصرف نیروگاه هسته ای زاپوریژیا در جنوب اوکراین را ناکام گذاشته است.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که نیروهای اوکراینی تلاش کردند شامگاه جمعه در حمله به نیروگاه هسته ای زاپوریژیا، این تاسیسات را تصرف کنند.

وزارت دفاع روسیه تاکید کرد نیروی دریایی اوکراین متشکل از بیش از ۲۵۰ نظامی سعی داشتند از ساحل دریاچه ای نزدیک نیروگاه زاپوریژیا در جنوب اوکراین اقدام کنند.

این وزارتخانه یادآور شد به رغم حضور نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی در نیروگاه هسته ای زاپوریژیا، حکومت کی یف بار دیگر قصد تصرف این تاسیسات را داشت.

روسیه خبر داد که نیروهایش این حمله را با حملاتی از بالگردهای نظامی و جت های جنگی خنثی و ۲۰ شناور اوکراینی را منهدم کردند.

براساس این گزارش، کی یف و مسکو در ماه های اخیر یکدیگر را به حمله به این نیروگاه که بزرگترین نیروگاه انرژی هسته ای اروپاست، متهم کرده اند.

 نیروهای روسیه ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) این نیروگاه را اشغال کردند اما نیروگاه همچنان به شبکه برق اوکراین متصل است و هنوز توسط عوامل اوکراینی اداره می شود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی به تازگی تیمی از بازرسان خود را عازم ماموریت بازدید از این نیروگاه کرد، در میان نگرانی هایی مبنی بر اینکه تشدید تنش می تواند فاجعه هسته ای از نوع چرنوبیل را در قاره اروپا رقم زند.

روسیه و اوکراین هر دو خطر فاجعه هسته ای را بالا دانسته اند. اوکراین و غرب می گویند  روسیه از این مکان به عنوان پایگاهی برای تسلیحات سنگین استفاده می کند تا کی یف را از هدف قرار دادن آن بازدارد.

سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه روز جمعه وجود تسلیحات سنگین در نیروگاه زاپوریژیا یا نزدیک آن را رد و اوکراین را به ارتکاب تروریسم هسته ای با حملاتی به این تاسیسات متهم کرد.