حراج مجموعه هنری یکی از بنیانگذاران مایکروسافت به ارزش بیش از یک میلیارد دلار

قرار است این کلکسیون هنری، در نوامبر امسال توسط حراج‌خانۀ کریستیز در نیویورک در معرض فروش گذاشته شود و انتظار می‌رود که فروش آن، بار دیگر رکورد جدیدی را رقم بزند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی که از سوی این حراج‌خانه منتشر شده، بیش از ۱۵۰ اثر هنری از جمله تابلوی «کوه سنت‌ویکتور» اثر پل سزان، نقاش فرانسوی که ارزش آن بیش از ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده، در این مجموعه منحصر بفرد وجود دارد.

کریستیز اعلام کرد که قرار است تمام درآمد حاصل از فروش این آثار صرف امور خیریه شود.

پل آلن در سال ۲۰۱۸ میلادی در حالی که ۶۵ سال داشت، بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت. او که سرمایه‌دار و خیری آمریکایی بود، به همراه بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ میلادی شرکت مایکروسافت را تاسیس کرد.

پل آلن در سال ۱۹۸۳ میلادی به دلیل مشکلات سلامتی همچنین اختلافاتی که با بیل گیتس داشت مایکروسافت را ترک کرد؛ با این وجود در زمان مرگ چهل و ششمین فرد ثروتمند جهان بود.

سالی درخشان در تاریخ معاملات آثار هنری

کارشناسان آثار هنری، سال ۲۰۲۲ میلادی را یکی از سال‌های درخشان تاریخ برای بازار آثار هنری می‌دانند؛ چراکه پیش از عرضۀ مجموعۀ نفیس پل آلن در ماه نوامبر نیز، خبر خرید آثاری همچون پرتره مشهور مرلین مونرو که توسط اندی وارهول نقاشی شده بود و در اوایل ماه مه به قیمت ۱۹۵ میلیون دلار فروخته شد، شگفتی بسیاری را برانگیخت. 

این پرتره، گران‌ترین اثر هنری است که تا کنون در قرن بیستم در یک حراج عمومی فروخته شده است.

از دیگر معاملات بزرگ هنری سال جاری میلادی می‌توان به فروش سه نقاشی از آثار پل سزان و پابلو پیکاسو و کلود مونه اشاره کرد که در مجموع به بهایی حدود ۱۶۶ میلیون دلار فروخته شدند.

رکورد کنونی بالاترین قیمت فروش برای یک مجموعۀ هنری خصوصی، به زوج آمریکایی هری و لیندا مکلوی اختصاص دارد که در بهار گذشته در جریان حراج‌های ساتبیز به بهای ۹۲۲ میلیون دلار فروخته شد.