جمهوری اسلامی ایران از روابط همه‌جانبه اقتصادی و تجاری با جهان استقبال می‌کند

به گزارش خبرگزاری برنا، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور طی پیام ویدئویی در مراسم افتتاحیه «نمایشگاه بین‌المللی خدمات تجاری۲۰۲۲ چین» اظهار داشت: ایران با داشتن موقعیت مناسب ترانزیتی و ظرفیت‌های گسترده در حوزه‌های گوناگون آمادگی کامل خود را برای تسهیل تجارت کالا و خدمات به دیگر مناطق جغرافیائی از طریق مسیرهای زمینی، دریایی، ریلی و ترکیبی اعلام می‌کند.

به گزارش برنا،متن کامل سخنان دکتر محمد مخبر در مراسم افتتاحیه “نمایشگاه بین‌المللی خدمات تجاری۲۰۲۲ چین” که از طریق پیام ویدئویی ارسال شد به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رییس؛ مقامات عالی رتبه محترم دولت جمهوری خلق چین

نخست وزیران محترم؛

روسا و نمایندگان محترم سازمانهای بین المللی

وزراء محترم و میهمانان گرامی؛

 

ابتدا مایلم از طرف دولت و ملت ایران برای دعوت از اینجانب برای سخنرانی در مراسم افتتاحیه برپایی “نمایشگاه بین‌المللی خدمات تجاری۲۰۲۲ چین” سپاسگزاری نمایم. همچنین از دولت جمهوری خلق چین و تلاشهای برگزارکنندگان نمایشگاه تشکر نموده و بهترین آرزوهای خود را جهت برگزاری موفق این نمایشگاه ابراز می نمایم.

حضار محترم؛

  در دنیای امروز بخش مهمی از پیوستگی‌های جهانی و تعاملات میان کشورها، با محوریت اقتصاد و تجارت شکل گرفته و گسترش یافته است، که ارتباط تنگاتنگ آن بر رشد و ارتقای سطح کمی و کیفی معیشت و رفاه جهانی بر کسی پوشیده نیست، گرچه با پیچیده‌تر شدن تحولات بین‌المللی، شاهد بروز معضلات و چالشهای متعددی هستیم که در صورت عدم توجه به آنها، فضای زندگی بشر با آسیب جدی مواجه خواهد شد. مسایلی از قبیل: “امنیت انرژی و غذایی، آلودگی‌های زیست محیطی، گسترش بیماریهای عفونی و ناشناخته، رشد و فعالیت گروههای تروریستی، و یکجانبه‌گرایی نظام سلطه”.  

جهان طی سه سال گذشته شاهد شیوع گسترده ویروس کووید-۱۹ بود؛ وضعیت بغرنجی که علاوه بر بخش بهداشت و درمان، تجارت و ساختارهای وابسته به اقتصاد جهانی و حتی معیشت بسیاری از مردم جهان را تحت تاثیر قرار داد و علی‌رغم نیاز جامعه جهانی به همبستگی و همیاری بیشتر و ضرورت تعمیق مناسبات بین‌المللی برای عبور از این بحران، برخی از کشورهای غربی با وضع تحریم‌های اقتصادیِ غیرقانونی، غیرانسانی و خارج از چارچوب های حقوق بشری، حتی بر اقلام دارویی نظیر واکسن، بر دامنه ابعاد و تاثیرات منفی آن افزودند. اما با همکاری های بشردوستانه بین المللی، گسترش پاندمی، تحت کنترل نسبی قرار گرفته و با اتخاذ سیاستها و برنامه های مناسب، فشار اقتصادی ناشی از شیوع کووید۱۹ مدیریت شده و دریچه‌های امید به‌ روی همگان برای تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی گشوده شده است.

دراینجا جا دارد از دولت و ملت جمهوری خلق چین در اجرای سیاست کووید صفر و تامین گسترده و جهانی واکسن کرونا تشکر نمایم.

خانم ها و آقایان؛

جهان شاهد تغییرات عمیقی در تمامی حوزه‌های تجاری، فناوری، بهداشتی و زیست‌محیطی است. رشد شتابان حوزه‌ فنی و صنعتی، موجبات رونق همه جانبه از جمله در حوزه خدمات تجاری را فراهم آورده و فرصتهای فراوانی را پیش روی همه ما قرار داده است.

دستیابی به افقی روشن در این زمینه مستلزم ارایه راهکارها و رجوع به سازوکارهایی است که در ابعاد منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بتواند منافع جمعی و حداکثری در جهت فراهم کردن تعالی مادی و معنوی برای همه دولت‌ها و ملت‌ها ایجاد نماید و فضای مبتنی بر رویکرد منسوخ یکجانبه گرایی را به چالش بکشد.

برگزاری نمایشگاه خدمات تجاری پکن نیز از جمله این راهکارها و اقدامات نوینی است که در آشنایی و همکاری بیشتر در حوزه تجارت، در چارچوب های فرا منطقه‌ای و فرا قاره‌ای نقش مهمی دارد.

در این راستا مایلم پیشنهادهایی را با شما حضار محترم در میان بگذارم:

اول، جهان ما یک جهان به هم پیوسته بوده و منافع اقتصادی و تجاری، خارج از ابعاد و مرزهای داخلی به شدت به هم گره خورده است. همکاری در ایجاد فضای مساعد و به دور از قطب‌بندی‌های سیاسی و نگاه سیاسی به مقوله تجارت، برای تمامی کشورها، اصل اساسیِ پیشرفت است و نباید به بهانه‌های سیاسی، غیر اخلاقی و ناعادلانه، کشوری را از تجارت جهانی، همکاری و پیشرفت بازداشت. در این میان ضروری است تمامی کشورها به دور از مداخلات سیاسی بیرونی، همکاری‌های دو و چندجانبه خود را بیش از پیش گسترش دهند.

 دوم، گسترش همکاری‌ها در تمامی بخش‌ها بویژه در حوزه خدمات تجاری بدون استفاده از ظرفیت فناوری به نتیجه مطلوب نخواهد رسید. لذا لازم است کشورها با به اشتراک گذاشتن دستاوردهای داخلی و توانمندی‌های مبتنی بر فناوری و تولیدات دانش بنیان، همکاری های فراگیر را شتاب بخشند.

سوم، رابطه محیط زیست و رشد تجارت و خدمات تجاری موضوعی چند بُعدی است و سیاست‌های تجاری و زیست محیطی باید به گونه‌ای تنظیم شوند که متقابلاً پشتیبان هم باشند.

جمهوری اسلامی ایران با داشتن موقعیت مناسب ترانزیتی و ظرفیت‌های گسترده در حوزه‌های گوناگون از جمله: منابع طبیعی، ذخائر غنی معدنی، جاذبه‌های فراوان گردشگری، فناوری‌های نوین و محصولات دانش بنیان، انرژی و بازار مناسب داخلی، آمادگی کامل خود را برای تسهیل تجارت کالا و خدمات به دیگر مناطق جغرافیائی از طریق مسیرهای زمینی، دریایی، ریلی و ترکیبی اعلام می‌نماید.

در پایان برای همه شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه آرزوی موفقیت دارم و به عنوان نماینده دولت و ملت ایران اعلام می‌کنم که همه ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در اختیار گسترش مناسبات با بخش‌های خصوصی و دولتی کشورها قرار دارد و ما از روابط همه‌جانبه اقتصادی و تجاری با جهان استقبال می‌کنیم.

متشکرم»

انتهای پیام/

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف