جزئیات جدیدی از دیدار احمد مسعود با هیات طالبان در تهران

روزنامه ایندین اکسپرس نوشت: احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان در بخشی از یک گفت‌وگوی اختصاصی با این روزنامه، گفت در جریان دیدارش با امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان در سال گذشته در ایران، سمتی در دولت طالبان به او پیشنهاد شده بود که آن را رد کرد.

اظهارات احمد مسعود در پی این مطرح می‌شود که در دی‌ماه سال ۱۴۰۰، ذبیح‌الله مجاهد، سخگوی طالبان در صفحه توییترش درباره سفر هیاتی از طالبان به تهران نوشت: اسماعیل خان[والی پیشین هرات] و احمد مسعود با هیاتی از امارت اسلامی در تهران دیدار کردند. طی این نشست، امارت اسلامی به آن‌ها اطمینان داد می‌توانند بدون هیچ نگرانی به کشور بازگردند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی دولت موقت طالبان نیز در یک پیام توییتری این دیدار را تایید کرده بود.

علاوه بر این، عبدالقیوم سلیمانی، سرپرست سفارت افغانستان در ایران در یک نشست خبری پیرامون سفر امیرخان متقی، وزیر امورخارجه دولت موقت طالبان به تهران و مذاکره او با محمد اسماعیل خان، از رهبران جهادی و احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت پنجشیر ضمن رد هرگونه اختلاف بین دو طرف بیان داشت: فضا کاملا صمیمانه بود، صحبت‌های امیرخان متقی در این مذاکره خوب بود و در برابر صحبت های طرف مقابل موضع‌گیری منفی نداشت.

بر اساس گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) این عضو ناظر در مذاکره گفت: طرفین مذاکره به این نتیجه رسیدند که با تیم‌ها، طیف‌های مختلف و مردم افغانستان صحبت کنند و بعد از یک بررسی، مجددا و با میانجی‌گری جمهوری اسلامی ایران مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند.

311311