توپ‌ با دروازه‌ و هوادار با سکو‌؛ آشتی‌کنان در هفته سوم لیگ برتر

به گزارش خبرگزاری تسنیم، هفته سوم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال در روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار شد و با تداوم صدرنشینی سپاهان همراه بود. مسابقات این هفته با دیدار استقلال و مس با حضور 50 هزار نفری تماشاگران و البته بانوان، آغاز شد و با دیدار‌های فولاد و گل‌گهر مقابل حریفان که در این بازی‌ها نیز شاهد استقبال ویژه هواداران این دو تیم بودیم به پایان رسید.

آشتی هواداران با سکو‌ها

یکی از نکات مهم هفته سوم لیگ برتر حضور پرشور هواداران در بسیاری از ورزشگاه‌ها بود. در این میان شاید مهم‌ترین اتفاق هفته حضور بانوان هوادار در دیدار استقلال و مس کرمان بود. اتفاقی که طبق گفته مسئولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ قرار است تداوم داشته باشد و رفته رفته با ایجاد زیرساخت‌های لازم در شهرستان‌ها نیز اجرایی شود.

از سویی دیگر با نگاه به سکو‌های ورزشگاه‌های میزبان بازی‌های هفته سوم، به استقبال خوب مسابقات این هفته پی می‌بریم. در برخی از ورزشگا‌ه‌ها مثل شهید وطنی در دیدار نساجی و ملوان صندلی خالی به چشم نمی‌خورد و در ورزشگاه‌های دیگری چون آزادی، شهدای فولاد خوزستان و سردار شهید سلیمانی سیرجان بیشتر از حد تعیین شده (30 درصد ظرفیت) تماشاگر به ورزشگاه آمده بود. این درحالی است که در این هفته باشگاه‌های پرهواداری مثل ملوان، تراکتور، سپاهان، پرسپولیس و صنعت نفت میهمان بودند. حضور تماشاگران در این هفته حتی در دیداری که میزبانش از حضور هواداران محروم بود نیز جای تعجب داشت. با وجود اینکه دیدار آلومینیوم و پرسپولیس قرار بود بدون تماشاگر برگزار شود، حدود 500 هوادار در ورزشگاه امام خمینی (ره) اراک حضور پیدا کرده بودند.

لیگ برتر فوتبال ,

آشتی توپ‌ها با دروازه‌ها

دیگر اتفاق حائز اهمیتی که می‌توان در این هفته به آن اشاره کرد، ثبت میانگین گل بالا در 8 مسابقه هفته سوم است. در حالی که میانگین گل در فصل جدید با رد و بدل شدن تعداد قابل توجه گل در برخی از بازی‌ها نسبت به فصل قبلی وضعیت بهتری پیدا کرده، این روند در هفته سوم با رشد دوباره همراه بود. لیگ بیست و دوم در هفته‌های اول و دوم به ترتیب میانگین 1.75 و 1.87 را ثبت کرد و در هفته اخیر این عدد با به ثمر رسیدن 19 گل در 8 مسابقه، به 2.37 رسید. این آمار‌ها می‌تواند نوید یک لیگ تماشایی و پرگل را به اهالی فوتبال و هواداران بدهد. در این میان هنوز برخی تیم‌ها را می‌توان دید که روی اصول قبلی‌شان برای ارائه یک بازی زیبا مقاومت می‌کنند و چیزی از گلزنی و ارائه یک بازی هجومی در این 3 هفته از آنها دیده نشده است.

افزایش کیفیت سطح لیگ برتر، پیش از این با حضور مربیان مطرح داخلی و خارجی پیش‌بینی شده بود و به نظر می‌رسد در عمل این اتفاق در حال رخ دادن است و تیم‌ها رفته رفته از لاکِ دفاعی و حریم امن‌شان در حال خارج شدن هستند. این اتفاق در هفته سوم خصوصاً در دو بازی هفته به وضوح دیده شد، جایی که فولاد در خانه مقابل تراکتور در یک بازی دیدنی و اتفاق، 3 بر 2 پیروز شد و در سیرجان نیز گل‌گهر بازی 2 بر صفر بازنده را 2-2 مساوی کند. همچنین در دربیِ شمال ایران تیم‌های نساجی و ملوان هر کدام 2 گل به ثمر رساندند.

هوادار، گل می‌آورد و برعکس!

با بررسی دقیق‌تر می‌توان دریافت که «افزایش حضور تماشاگران» و «افزایش میانگین گل‌ها» ارتباط دوطرفه‌ای با هم دارند. هواداران بعد از جذابیت‌هایی که تیم‌های‌شان در نقل و انتقالات داشته‌اند، عموماً در مسابقات نیز پرگل و هجومی ظاهر شده‌اند و توجه‌ها را بیش از پیش به خود جلب کرده‌اند. همین موضوع باعث شده هواداران بیشتری از بازی‌های هفته سوم دیدن کنند. از سوی دیگر حضور بالای تماشاگران در بازی‌های این هفته نیز منجر به افزایش حساسیت، نمایش عموماً زیبای تیم‌ها و بالا رفتن سطح فنی و تعداد گل‌ها شده است. طبق اذعان برخی از سرمربیان، هواداران‌‌شان در ثبت نتیجه و یا برگشت به بازی در هفته سوم تاثیر بسزایی داشته‌اند.

جواد نکونام سرمربی تیم فولاد خوزستان بعد از برد 3 بر دو مقابل تراکتور گفت: «خوشحالم که حضور هواداران نقطه قوت ما بود. برنده بازی هواداران ما بودند چون باعث شدند پیروز شویم. به حمایت هواداران تا دقیقه 100 نیاز داریم. برد را به آنها تقدیم می‌کنم. اگر هواداران امروز نبودند کار ما گره می‌خورد».

امیر قلعه‌نویی نیز نقش هواداران را در بازگشت تیمش به بازی در دیدار با سپاهان خیلی بالا دانست گفت: «توقع دارم در بازی‌های بعدی استادیوم پر شود. الان گل‌گهر به یک برند تبدیل شده است».

حمید مطهری که تیمش را از شکست دو بر یک در خانه مقابل ملوان فراری داد، گفت: «از تک‌تک هواداران‌مان تشکر می‌کنم، تیم را فوق‌العاده حمایت کردند و امیدوارم در بازی‌های بعدی جبران کنیم. حضور هواداران ما باعث شد که عطش زیادی برای گل زدن داشته باشیم».

این سه نمونه از اظهارنظر‌های هفته سوم درباره نقش حضور هواداران در ورزشگاه‌ها بود. دیگر تیم‌ها، حتی آنهایی که میهمان و از حضور هوادار‌های‌شان به طور کامل محروم بودند از نقش سکو‌ها در بالا رفتن انگیزه بازیکنان و سطح فنی تیم‌ها صحبت کردند. با این اوصاف به نظر می‌رسد مسئولان باشگاه‌ها و سازمان لیگ باید اقدامات لازم را برای حضور هرچه بیشتر هواداران در ورزشگاه‌ها فراهم کنند. از فراهم کردن زیر ساخت‌ها در همه ورزشگاه‌های لیگ برتری برای حضور بانوان تا افزایش ظرفیت ورود تماشاگران با اجرای دقیق‌تر طرح فروش الکترونیکی بلیت.

از سوی دیگر مربیان و تیم‌ها نیز باید برای ارائه یک بازی هرچه زیبا‌تر و به اصطلاح تماشاگرپسند‌تر تلاش بیشتری کنند. مطمئناً هرچه بازی‌ها جذاب‌تر باشد، هواداران بیشتری را در ورزشگاه‌ها می‌بینیم و هرچه هواداران بیشتر ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند، بازی‌های جذاب‌تری را شاهد خواهیم بود. وجود همزمان این دو موضوع مهم می‌تواند منجر به رشد سطح لیگ و فوتبال ملی ایران شود.

انتهای پیام/