تولید اثر در حوزه فرهنگی سخت ولی ماندگاری آن بیشتر است /برتقویت حضور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجلس تاکید کرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا،  محمد وحیدی در نشست هم اندیشی با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی که صبح امروز برگزار شد، افزود: مجموعه های فرهنگی جدای از بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کشور از همه امکانات و ظرفیت ها بهره مند هستند ولی پاسخگو نیستند و همه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  انتظار پاسخگویی و رفع نواقص و مشکلات را دارند .

وحیدی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست حضور و مطالبات خود را در مجلس تقویت کند تا بتوانیم اعتبارات و امکانات بیشتری در حوزه فرهنگی برای استان جذب کنیم.

وی تصریح کرد: پیگیری ساختمان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان را در اولویت قرار خواهیم داد در حالی که فضای اداری برای حوزه فرهنگی نیاز اساسی است.

نماینده مردم پنج شهرستان استان در مجلس شورای اسلامی در خصوص پست های خالی در چارت سازمانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام آمادگی کرد و افزود: در این خصوص در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجلس پیگیری خواهیم کرد تا به نتیجه ای مشخص و مدون برسیم.

وی خطاب به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: برای جذب اعتبارات فرهنگی به میزبانی رویدادهای فرهنگی در استان همچون راه اندازی دبیرخانه جشنواره موسیقی مقامی، پیگیری برای میزبانی مجدد و دائمی جشنواره تئاتر رضوی، برگزاری جشنواره فیلم روستا و عشایر و … به منظور شناساندن هر چه بیشتر ظرفیت ها و پتاسیل های موجود فرهنگی و هنری استان اشاره کرد.

وحیدی ادامه داد: رویدادهای فرهنگی در روستاها نشان دهنده رویکردهایی است که درحوزه فرهنگی مردم است.

در حوزه فرهنگی ظرفیت سازی و ظرفیت سنجی کنیم

نماینده مردم شهرستان های بجنورد، مانه و سلمقان، گرمه، جاجرم، راز و جرگلان در ادامه این نشست هم اندیشی گفت: با تغییر نگاه ها می بایست در حوزه فرهنگی ظرفیت سازی و ظرفیت سنجی کنیم.

محمد پاکمهر با اشاره به اینکه ظرفیت های پنهانی در استان ما بالاست تاکید کرد: از ظرفیت های فرهنگی در حوزه اجتماعی به نحو احسن استفاده کنیم .

پاکمهر به موازی کاری در حوزه فرهنگی اشاره کرد و افزود: در این راستا سیاست گذاری واحد در استان وجود ندارد در حالی که محوریت ها باید نقش الگو  داشته باشد.

وی بر تعامل بیش از پیش با شرکت هایی همچون پتروشیمی و سیمان بجنورد، آلومینای جاجرم و بهره گیری از ظرفیت دانشگاه ها به منظور اجرای برنامه هایی با کیفیت و درخور شان مردم استان تاکید کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: برای کار فرهنگی بدون هزینه در استان می بایست ارتباطات و تعامل و هم اندیشی بیشتری و ایجاد مدیریت واحد بتوانیم شاهد اعتلای فرهنگ و هنر استان باشیم.

اعلام آمادگی برای میزبانی از جشنواره تئاتر رضوی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی هم در ادامه این نشست با اشاره به اینکه زیرساخت های عمرانی و سرانه فضای فرهنگی استان شرایط مطلوبی ندارد، گفت: این در حالی است که مرکز استان نیز در این راستا جز محروم ترین شهرستان ها می باشد.

«تقی صادقی» با بیان اینکه پروژه دوبرار که بزرگترین پروژه استان است قرار بود با 11 میلیارد تومان به اتمام و بهره برداری برسد، اظهار کرد: در حال حاضر 120 میلیارد تومان نیاز دارد تا مراحل ساخت آن تکمیل و به بهره برداری برسد. 

وی با اشاره به اینکه شهرستان راز و جرگلان نیازمند ساخت مجتمع فرهنگی و هنری می باشد، اظهارکرد: 15میلیارد تومان برای ساخت پروژه مجتمع فرهنگی و هنری راز و جرگلان نیاز هست که هم اکنون 900 میلیون تومان اختصاص داده شده در حالی که فقط برای کلنگ زنی و مرحله اول حداقل 5 میلیارد می بایست اختصاص داده شود.

«صادقی» تصریح کرد: 15 میلیارد تومان در تملک مورد نیاز است تا تجهیزات و امکانات لازم برای پروژه های شهرستان ها خریداری و برای استفاده عموم مردم آماده شود.

وی در ادامه به پست های خالی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در چارت سازمانی 40 درصد پست های اداره کل خالی است از نماینده مردم شهرستان های بجنورد، مانه و سملقان، گرمه، جاجرم و راز و جرگلان خواست تا مجوزهای جذب نیرو را در وزارت ارشاد اسلامی مطرح نماید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی، به انعقاد نفاهم نامه ها برای برنامه های فرهنگی و هنری اشاره کرد و افزود: با توجه به سیاست های ابلاغی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه برنامه های فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مشارکتی است که در مشارکت استانی نیازمند حمایت ویژه تر هستیم تا بتوانیم برنامه هایی در خور شال مردم برگزار کنیم.

وی با اشاره به اعتبارات فصل پنج که بسیار محدود است، گفت: در استان نیازمند اعتبارات بیشتر در این حوزه هستیم تا برنامه های فرهنگی در مناسبت های مختلف به نحو شایسته و با کیفیت بیشتر برگزار شود.

صادقی به میزبانی 9 دوره جشنواره تئاتر رضوی در خراسان شمالی اشاره کرد، گفت: آمادگی کامل برای میزبانی جشنواره تئاتر رضوی در استان داریم.

وی در خاتمه از برگزاری سومین دوره جشنواره فیلم روستا و عشایر در خراسان شمالی خبرداد و خاطرنشان کرد: استانی با ساختار روستایی که 50 درصد مردم آن را در روستاها زندگی می کنند به صورت جدی به روستاها توجه نشده است که امیدواریم به صورت تخصصی تر جشنواره فیلم «مستند» روستا و عشایر با ارائه و معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های روستایی برگزار کنیم.

گفتنی است؛ این نشست هم اندیشی صبح امروز دوازدهم شهریورماه با حضور محمد وحیدی و محمد پاکمهر نمایندگان شهرستان های بجنورد، مانه و سملقان، گرمه، جاجرم، راز و جرگلان، مدیرکل و معاون فرهنگی و رسانه ای، معاون توسعه مدیریت و منابع و معاون هنری، سینمایی، سمعی و بصری اداره کل  فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان شمالی برگزار شد

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف