تلاشهای بانک مرکزی برای حل مشکل بانکی مهاجرین ادامه دارد/ با طالبان درباره کنترل رفتارهای مرزی صحبت کرده‌ایم| گفت‌وگو با احمد وحیدی

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیمهادی دارابی؛ احمد وحیدی وزیر کشور دولت سیزدهم هم‌زمان با هفته دولت در خبرگزاری تسنیم حضور یافته و با خبرنگار تسنیم به گفت‌وگو پرداخت.

از جمله مسئولیت‌های کلیدی وزارت کشور ایجاد و تقویت هماهنگی بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها با استانداران و بخش‌های مختلف برای پیاده‌سازی برنامه‌ها و سیاست‌های دولت است.

وحیدی کار خود را با رأی اعتماد بالای نمایندگان مجلس از سال گذشته آغاز کرد و در مجموعه اقدامات وی می‌توان به حضور سریع و شبانه‌روزی در حوادث و سوانح در اقصی‌نقاط کشور و فرماندهی آن میادین اشاره کرد. به‌نحوی که رهبری معظم انقلاب صبح روز گذشته نیز در دیدار با اعضای کابینه این اقدامات وحیدی را با اهمیت خوانده و در جای دگری هم آن را تحسین کردند.

در ادامه گفت‌وگوی خبرنگار حوزه دولت تسنیم با وزیر کشور که عصر روز سه‌شنبه 8 شهریور 1401 انجام شده، از منظرتان می‌گذرد؛ 

اهم موضوعات این مصاحبه عبارتند از:

** مراسم باشکوه اربعین با بازگشت آرامش به عراق برگزار می‌شود
** به طلبان هشدار دادیم در مرز اقدامات تنش‌زا انجام ندهد
** مردم در اجرای عادلانه‌سازی یارانه‌ها همراهی خوبی با دولت داشتند
** دولت رسیدگی و حل مشکل آب را موضوع اصلی خود می‌داند
** برخی درباره اقدام دولت در فراهم کردن ورود خانم‌ها به ورزشگاه‌ها بدسلیقگی می‌کنند
** آخرین خبر از تشکیل سازمان ملی مهاجرت

تسنیم: ناآرامی‌های عراق از جمله اخبار و مسائلی است که مشتاقان زیارت اربعین دنبال می‌کنند؛ چه پیش‌بینی از این ماجرا دارید؟ آیا مراسم اربعین با اخلال مواجه خواهد شد؟

وحیدی: امیدواریم این ناآرامی‌ها به‌سرعت برطرف شده و آرامش کامل به عراق برگردد؛ مردم عزیز عراق هم‌اکنون آماده استقبال وسیع از میهمانان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) هستند تا بتوانند در کمال فراغت پذیرایی کرده و زوّار با خیال راحت به زیارت مشرف شوند. همین امروز(سه‌شنبه 8 شهریور) نشانه‌هایی از آرامش در عراق گزارش شد و امیدواریم با عقلانیتی که توسط نخبگان عراقی -چه در مناصب سیاسی و غیر از آن- به خرج داده می‌شود بتوانیم برنامه اربعین را با قدرت دنبال کنیم؛ برنامه‌های خود را به‌طور جدی برای مراسم باشکوه اربعین دنبال می‌کنیم.

دولت سیزدهم , احمد وحیدی , هفته دولت ,

تسنیم: اخیراً شاهد برخی درگیری‌های مقطعی در مرز شرقی با نیروهای طالبان بودیم، آیا دولت با طالبان گفت‌وگوی رسمی در این‌باره انجام داده است؟

وحیدی: این مسائل عمدتاً در حد موارد مرزی بوده و وقتی به مسئولین مربوطه در کابل منتقل شد، از مأمورین خود در مرزها خواستند موضوع را خاتمه بدهند و به پایان رسید؛ مسئله هیچ‌وقت به حد یک موضوع جدی نرسید. ما بارها درباره این مسائل حساس و با اهمیت به مرزبانان و مسئولان طالبان هشدار داده‌ایم تا این مسائل را کنترل و مراقبت کنند؛ یک تیراندازی ساده ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری را در پی داشته و تشدید تنش کند. ما به مسئولان طالبان توصیه کردیم از تشدید تنش در مرزها به‌شدت خودداری کنند. امیدواریم با توجیه مرزبانان طالبان کم‌تر شاهد بروز این‌نوع تشنج‌ها باشیم.

تسنیم: یکی از اقداماتی که در ماه‌های اخیر توسط دولت سیزدهم انجام گرفت، مردمی‌سازی یارانه‌ها بود؛ برخی پیش‌بینی می‌کردند با اجرای این طرح شاهد حوادث و اعتراضات مانند حوادث آبان 1398 خواهیم شد. شما به‌عنوان وزیر کشور و رئیس شورای امنیت کشور چگونه عرصه را مدیریت کردید که وقایع آن ایام تکرار نشد؟

وحیدی: واقعه تلخی درباره ماجرای بنزین در سال 98 رخ داد. درباره اجرای این طرح نگرانی وجود داشت که افراد آشوب‌گر و مشکل‌زا بر برخی خواسته‌های مردم سوار شوند و احیاناً کشور را دچار مشکل امنیتی کنند ولی الحمدلله با تدابیر خوبی که در دستگاه‌های امنیتی صورت گرفت و پیش‌بینی‌ها و اقداماتی که انجام شد، این اتفاق رخ نداد. چندماه قبل از اجرا، در دستگاه‌های امنیتی تجزیه و تحلیل و پایش و کنترل اساسی انجام شد و به‌همین دلیل اتفاق مهمی رخ نداد و کوشش دشمن که در این‌زمینه بسیار تلاش کردند، بی‌ثمر ماند.

البته ذات خود طرح و نحوه اجرای آن طوری بود که مردم عزیزمان درک کردند دولت در امر یارانه‌ها در حال انجام یک اقدام منطقی است. برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از این بود در زمان اختصاص ارز 4200 تومانی، 30  الی 40 درصد یارانه‌ها به مردم نمی‌رسید ولی طبق این طرح، یارانه مستقیماً به‌دست مردم رسانده می‌شود. برخی هم پیش‌بینی تورم 90 درصدی و یا اَبرتورم را مطرح می‌کردند که با مدیریت مناسب دولت و همراهی بسیار خوب مردم شاهد بودیم که نه‌تنها آن اتفاقات تورمی رخ نداد بلکه تورم شهریورماه 1401 نسبت به شهریور 1400 کاهشی شد.

تسنیم: یکی از مسائلی که رئیس‌جمهور و دولت از سرفصل‌های مهم برنامه خود مطرح کرده بودند، مسئله آب است. اخیراً شهرهایی مانند همدان و شهرکرد با مشکل روبرو شدند؛ دولت در این زمینه چه اقداماتی را در دستورکار دارد؟

وحیدی: دولت سیزدهم با چندصد شهر و چندهزار روستای دارای تنش آبی مواجه بود؛ وزارت نیرو برنامه‌های خوبی را کلید زد و ظرفیت‌ها در تمامی استان‌ها فعال شد که اقدامات خوبی را رقم زدند. پروژه آب‌رسانی غدیر در خوزستان با سرعت عملیاتی و در اولین سفر رئیس‌جمهور به اهواز درباره‌ آن تصمیم‌گیری و منابع آن تزریق شد تا آبِ با کیفیت به‌موقع به مردم برسد.

مشکلاتی در سیستان و بلوچستان بر اثر نرسیدن حق‌آبه هیرمند به‌وجود آمده بود که تلاش‌های دیپلماتیک برای حل آن موضوع انجام شده و ادامه خواهد گرفت تا حق‌آبه ایران گرفته شود. در کنار آن طرح‌های دیگری از جمله انتقال آب از دریا، انتقال از منطقه مرزی تهلاب و حفر چاه‌های ژرف پیش‌بینی شد که عملیاتی شد. برای افزایش چاه‌های ژرف در منطقه سیستان و بلوچستان هم اقدام خواهیم کرد؛ در کنار این، شیرین‌سازی آب را انجام داده و چندین خط انتقال آب از دریای عمان به استان یزد، اصفهان و فارس پیش‌بینی شده است.

جای تأسف است که در دولت‌های قبل در بعضی استان‌ها مانند چهارمحال و بختیاری و همدان به حل مشکل آب توجه کافی نشده و ما ناگاه با معضل مواجه شدیم. با اقدام انقلابی و جهادی وزارت نیرو، استانداری همدان و سایرین، هم‌اکنون 90 درصد شهر همدان مشکل آب ندارند؛ این کار با استفاده از برخی چاه‌ها انجام شد تا معضل آب به‌طور موقت حل شود. ان‌شاالله برنامه اصلی تا یک‌ماه آینده به نتیجه می‌رسد که با این کار اساسی، مشکل آب آن منطقه حل خواهد شد. چشمه آب در شهرکرد در اثر ریزش‌ها دچار گل‌آلودگی شده و تصفیه‌خانه‌  هم از سال‌های گذشته ناقص مانده بود؛ الحمدلله مشکل این منطقه با اقدام دولت حل شد.

حل مشکل آب دغدغه‌ی جدی دولت و مورد تأکید رئیس‌جمهور است و معاون اول رئیس‌جمهور، وزارت نیرو، استانداران به‌طور جدی پیگیر مسئله هستند. هم‌چنین احداث سدهایی را در دستورکار داریم تا بخشی از آب‌های منتهی به دریا را مهار کنیم.

دولت سیزدهم , احمد وحیدی , هفته دولت ,

تسنیم: یکی از اقدامات دولت سیزدهم با در نظر گرفتن زیرساخت‌های لازم، به سرانجام رساندنِ موضوع ورود بانوان به ورزشگاه‌ها بود؛ اما چرا برخی گروه‌های سیاسی این اقدام را متأثر از فشار نهادهای بین‌المللی جلوه می‌دهند؟

وحیدی: این موارد بدسلیقگی بوده و برخی سعی دارند اقدامات انجام‌شده را تحت تأثیر طرف‌های خارجی قلمداد کنند. این مناسب نیست به‌گونه‌ای به طرف خارجی القا شود که فرض کند می‌تواند برای عملی‌شدن خواسته‌های خود، کشور را تحت فشار بگذارد. ما به صراحت گفته‌ایم که ورزشگاه‌ها باید آمادگی پذیرش بانوان محترمه ما را داشته باشند؛ این از حیث حفظ در نظر گرفتن کرامت و چارچوب‌های احترام‌آمیز جمهوری اسلامی ایران برای بانوان است.

فراهم کردن تسهیلات و امکانات رفت و آمد، استقرار و خدمات به حد قابل قبول برای بانوان زمان‌بر بود؛ البته بانوان یکی-دو نوبت به ورزشگاه‌ها رفته بودند. مجددا می‌گوییم در جایی که این امکان وجود داشته و بتوانیم فضای خوب، امن و پاکی را برای عزیزان‌مان فراهم کنیم که این مورد خواست بانوان هم هست، حضور خانم‌ها مشکلی نخواهد داشت. قبلا شرایط مناسبی در برخی ورزشگاه‌ها وجود نداشت و هم‌اکنون امکانات در ورزشگاه آزادی مهیا شده است.

تسنیم: با توجه به تأکید آقای رئیسی به ساماندهی مهاجرین، لایحه تشکیل سازمان ملی مهاجرت در دولت مطرح شد. این افراد بعضا با مشکلاتی از قبیل حوزه بانکی و آموزش و پرورش مواجه بودند، تشکیل این سازمان در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

وحیدی: این لایحه هم‌اکنون در مجلس شورای اسلامی است و مراحل قانون خود را برای تصویب طی می‌کند. ما معطل نمانده و ساماندهی را دنبال کردیم و اولین مرحله با شناسایی و سرشماری مهاجرین انجام گرفت.

مهاجرینی که می‌توانند در حوزه اشتغال فعال شده و یا آن‌دسته که نیازمند خدمات آموزشی هستند مشخص می‌شوند و در این طبقه‌بندی‌ها زمینه فعالیت‌شان در چارچوب قوانین و مقررات ایران معیّن خواهد شد؛ این موضوع نیازمند کار گسترده‌ و زمان‌بَری خواهد بود. زمینه مناسبی در آموزش و پرورش برای این‌گروه از مهاجرین فراهم می‌شود و ضمنا با بانک مرکزی برای بهره‌مندی مهاجرین از امکانات شبکه بانکی مذاکره داشتیم و ان‌شاالله نتیجه را به اطلاع‌شان خواهیم رساند.

 

 

انتهای پیام/