تفاوت حسرت، حسادت و غبطه چیست؟

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، بهمن بهمنی، روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه در برنامه حال خوب شبکه سلامت با بیان اینکه حسرت، غبطه و حسادت سه تجربه هیجانی عاطفی انسانهاست، گفت:برداشت غلط از این این احساس‌ها باعث سوء تفاهم‌های جدی در ارتباط با خود و دیگران می‌شود.

وی گفت: کار وقتی خراب  می‌شود که برچسب اشتباهی به یک تجربه عاطفی بزنند و آن را حسادت بنامند. افراد زیادی هنگام حسادت کردن از خود بیزار می‌شوند.

این روانشناس در پاسخ به این سوال که غبطه چه فرقی با حسادت دارد، گفت: وقتی که در داشته های دیگران و یا چیز خوبی که دیگران دارند و من ندارم احساس غبطه کنم (ای کاش من هم این امکان یا ویژگی را داشتم)و این حس که ای کاش طرف مقابل نداشته باشد را ندارم (شما داری  و کاش من هم داشته باشم)
به معنای غبطه خوردن است.

بهمنی افزود: غبطه احساس بدی نیست و باعث دردسر نمی‌شود. غبطه نیز می‌تواند باعث رشد و درک عمیق انسان شود.

وی گفت: حسرت یعنی به گذشته خودم بیاندیشم و برداشتم این باشد که فرصت‌های زیادی را خراب کرده‌ام، امکانات و مقدورات زیادی را بی ثمر گذاشته‌ام و فرصت‌ها را سوزانده‌ام. حسرت رنج آورترین حس بشر است.

این روانشناس ابراز کرد: اگر از حسرت به عنوان عبرت استفاده کنیم و الان خود را با تکرار نکردن الگوهای غلط، سامان دهیم بسیار خوب و سازنده عمل کرده‌ایم. آینده چیزی جز الان‌های درست نیست.

وی گفت: حسادت بدخواهانه و رنج آور است و با آسیب‌های درونی همراه است.در صورت بروز حسادت
افراد باید شروع به مدیریت آن کنند و به خودشان بگویند من باید این فکر بد را مدیریت کنم، من صاحب فکر بد هستم اما خودم بد نیستم.

بهمنی اشاره کرد:  اگر حسی را در خودمان نشناسیم، نمی‌توانیم در وجود دیگری آن را پیدا و شناسایی کنیم،من اگر خودم حسادت نکرده باشم نمی‌توانم آن را در وجود دیگری شناسایی کنم و تا با این احساس‌ها آشنا نشویم نمی‌توانیم پاسخ مناسبی برای آنها پیدا کنیم.

وی متذکر شد: کسانی که حسادت را تجربه می‌کنند لزوما آدم‌های بدی نیستند، آنها باید این حس را بشناسند و بدانند که این حس اصیلی نیست و با مدیریت این حس نامناسب آن را به رفتار درست تبدیل کنند.

بهمنی در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان احساس حسادت را به غبطه تبدیل کرد؟، گفت: لازم است که خود را بد نبیند و وقتی این احساس ناخوشایند را تجربه می‌کند در همان لحظه از چیزهای خوبی که در زندگی دارد، یاد کند و پاسخ به این حس را به دست گیرد و خیرمند رفتار کند و تکرار کند این احساس درونی حسادت، در شان من نیست و من این حس را به رفتار تبدیل نکرده‌ام و می‌توانم آن را به خیر خواهی تبدیل کنم.

انتهای پیام/