تغییرات تازه بایدن در یک تیم دولت آمریکا

 جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ، روز جمعه به وقت محلی دست به تغییراتی در ترکیب تیم آب و هوای دولتش زد.

بر اساس اعلام کاخ سفید، علی زیدی که به عنوان مشاور سیاست آب و هوا در کاخ سفید اوباما خدمت می کرد، جانشین خانم جینا مک کارتی مشاور آب و هوای کاخ سفید خواهد شد.

 از سوی دیگر، جان پودستا فعال سیاسی و مدافع حمایت از محیط زیست، به عنوان مشاور بخش انرژی تیم بایدن فعالیت خواهد کرد.

 پودستا، پیش از این به عنوان رئیس سابق دفتر بیل کلینتون و مشاور اوباما، در کاخ فعالیت داشته است. او از این پس باید بر اجرای بخش انرژی و آب و هوای قانون کاهش تورم نظارت کند.

بایدن در بیانیه ای با قدردانی از مک کارتی، از پودستا مشاور آینده انرژی تیمش تمجید کرد و گفت: خوش شانس هستیم که جان پودستا از این پس رهبری ابتکارهای مستمر ما را به عهده خواهد گرفت.

«جان کری» نماینده ویژه آمریکا در امور آب و هوایی است که برغم تنش شدید میان واشنگتن و پکن بر سر تایوان، خواستار ازسرگیری مذاکرات آب و هوایی بین دو طرف شد.

کری از تلاش‌های چین در مقابله با گرمایش زمین تقدیر کرده و از پکن خواسته تا مذاکرات معلق بر سر این موضوع از سر گرفته شود.

نماینده آمریکا در امور آب و هوایی با اشاره به انرژی‌های تجدیدپذیر افزود: چین بزرگترین تولیدکننده تجدیدپذیرها در جهان است. آنها همچنین بزرگترین جایگزین کننده تجدیدپذیرها در جهان هستند.

کری که در دوره باراک اوباما وزیر خارجه دولت آمریکا بود، از شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین خواست تا مذاکرات اقلیمی با واشنگتن را از سر بگیرد و ابراز امیدواری کرد که کشورها بتوانند پیش از نشست آب و هوایی COP۲۷ سازمان ملل در ماه نوامبر (آبان ماه) در مصر به یکدیگر بازگردند.