تعطیلی 27 درصدی معادن به دلیل فرسودگی ادوات

اسماعیل حسین زهی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا درباره مشکلاتی که معادن در کشور با آن دست به گریبان هستند، گفت: با توجه به چالش‌ها و مشکلات موجود در بخش ماشین آلات معدنی، امسال مجلس برای اولین بار مجوز واردات 5 هزار ماشین آلات سنگین را صادر کرد که هزار دستگاه آن مربوط به ماشین آلات معدنی است. با استفاده از این مجوز وزارت صمت می تواند مجوز واردات را به فعالان این حوزه بدهد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: به دلیل وضع ممنوعیت واردات در این چند سال، ماشین آلات حوزه معدن فوق العاده فرسوده شده و نتوانستیم قطعات مورد نیاز آنها را برای تعمیر و تبدیل به احسن، وارد کنیم. اکثر دستگاه های مورد نیاز معدن داران و حتی وزارت خانه ها به دلیل فرسودگی خوابیده است؛ زیرا یا نتوانستیم لوازم یدکی مورد نیاز را تامین و یا به دلیل تحریم قیمت این قطعات افزایش زیادی پیدا کرده و توان مالی واردات این ماشین آلات برای آنها فراهم نبود.

نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ماشین آلات معدنی در دسته ماشین آلات سخت و در معرض خطر است و باید نیاز داخل را تامین کنیم. ما با چالشهای عدیده‌ای در حوزه معادن روبرو هستیم و باید ماشین‌آلاتی را در اختیار داشته باشیم که هم در حوزه تخریب هم در حوزه انفجار و بازگشایی جاده های کوهستانی و تبدیل این مواد معدنی به فرآورده های معدنی موفق عمل کنند.

حسین زهی درباره میزان خام فروشی مواد معدنی در کشور نیز توضیح داد: متاسفانه اصلاً به دنبال فرآورده های معدنی نیستیم و بیشتر اقدام به خام فروشی مواد معدنی میکنیم. ما باید امکانی را در کشور فراهم کنیم که مواد معدنی استخراج شده از معادن مربوط به هر استان در همان استان فرآوری شوند.

این نماینده مجلس یازدهم تاکید کرد: اما متاسفانه معدن داران ما سود خودشان را در خام فروشی می بینند و تمایل به این ندارند که اقدام به فرآوری مواد معدنی کنند. اما دولت باید با حمایت از آنها به جد از خام فروشی مواد معدنی جلوگیری کند. اگر ماشین آلات معدنی به روز در اختیار معدن داران باشد قاعدتاً آنها بهتر می توانند مواد معدنی را فرآوری کنند.

حسین زهی در ادامه درباره سخنان وزیر صمت مبنی بر تعطیلی 27 درصد معادن به دلیل نبود ماشین آلات معدنی نیز گفت: به نظر می رسد، چیزی بیشتر از ۲۷ درصد اعلامی وزیر صمت، معادن به دلیل نبود ماشین آلات معدنی تعطیل شده باشند. باید حتما واردات ماشین آلات معدنی انجام شود تا متناسب با انواع مواد معدنی استخراجی فرآوری انجام شود.

نماینده خاش در مجلس درباره نحوه حمایت وزارت صمت از این معدن داران نیز گفت: وزارت صمت می تواند به شرکت ها و بازرگانانی که در حوزه واردات این ماشین آلات کار می کنند معرفی نامه بدهد تا این ماشین آلات سنگین را به کشور وارد شود. دولت هم باید هرچه سریعتر ضوابط و آئین نامه واردات این ماشین آلات معدنی را تدوین کند تا هر چه زودتر این مشکل برطرف شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس توضیح داد: یکی دیگر از مشکلات مربوط به معادن کوچک مقیاس و خرد است؛ که دولت باید به آنها کمک کند. زیرا بخش خصوصی توان تامین منابع را در این بخش ندارد؛ به همین دلیل دولت باید برای بخش خصوصی و نیمه خصوصی منابع  را تامین می کند.

حسین زهی درباره مدت زمان عمر مصوبه واردات ماشین آلات معدنی نیز توضیح داد: مصوبه واردات ماشین آلات سنگین و معدنی فقط مربوط به همین امسال است و باید برای سالهای بعد ببینیم که در لایحه بودجه چه تصمیمی گرفته خواهد شد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف