تصمیم گیری درباره پرداخت حداقل حقوق جانبازان و آزادگان فاقد شغل فوریتی شد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، رسیدگی به بررسی دوفوریت طرح استفساریه بند هـ تبصره 12 قانون بودجه مبنی بر پرداخت حداقل حقوق به جانبازان و آزادگان فاقد شغل  در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز(چهارشنبه نهم شهریور ماه) قرار داشت.

وکلای‌ملت پس از بحث و بررسی‌های لازم در نهایت با بررسی دوفوریت طرح استفساریه بند هـ تبصره 12 قانون بودجه 1401، با 176 رأی موافق، 8 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس این گزارش، محسن زنگنه نماینده تربت‌حیدریه در توضیح اهمیت بررسی دوفوریت طرح استفساریه بند هـ تبصره 12 قانون بودجه 1401، عنوان کرد: در این بند آمده است که بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف است از محل اعتبارات موضوع ردیف 13600 جدول شماره 7 این قانون به جانبازان و آزادگان فاقد شغل و درآمد که براساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نیستند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند ماهانه کمک معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت دریافت کنند.

وی افزود:براساس تبصره 12 جز الف بند یک، حداقل حقوق دریافتی برای کارکنان دولت 5 میلیون و 600 هزار تومان مصوب شد اما اتفاقی که در عمل رخ داده این است که سازمان برنامه و بودجه و بنیاد شهید تفسیری متفاوت از بند هـ تبصره 12 قانون بودجه 1401 دارند و معتقدند حداقل حقوق 2 میلیون و 600 هزار تومان است که براساس تعبیر صورت گرفته این رقم به 3 میلیون و 600 هزار تومان رسیده که در حال حاضر پرداخت می شود.

نماینده تربت‌حیدریه در مجلس گفت:منظور قانونگذار و مجلس از این قانون 5 میلیون و 600 هزار تومان بوده لذا باید اختلاف ایجاد شده بین سازمان برنامه و بنیاد شهید با این استفساریه برطرف شود. ضمن اینکه از زمانی که قانون تصویب شده تا به امروز تورم بالایی بر ایثارگران و جانبازانی که هزینه درمانی بالایی داشته و دارای کهولت سن نیز هستند تحمیل شده است.

زنگنه اضافه کرد:اختلاف دریافتی قبل و بعد از تصمیم استفساریه در طول سال حدود 2.8 هزار میلیارد تومان می شود و رئیس کمیسیون بودجه نیز با این طرح موافق است.

انتهای‌پیام/