تشکیل کارگروه ساماندهی آب بندان ها در گیلان


تشکیل کارگروه ساماندهی آب بندان ها در گیلان

رئیس کل دادگستری گیلان گفت: کارگروهی در استان و متناظر آن در شهرستان ها با حضور دادستان ها و مسئولان متولی در خصوص ساماندهی آب بندان ها تشکیل گردد.

به گزارش خبرگزاری موج گیلان، نشستی در خصوص آب بندان های استان به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حمزه خلیلی رئیس کل دادگستری گیلان صبح امروز برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان گیلان با اشاره به اینکه آب بندان ها از گذشته نقش مهمی در ذخیره و تامین آب اراضی کشاورزی ایفا می نمود اظهار داشت: نیاکان ما در طراحی آب بندان ها بسیار دقیق عمل نموده و آن را به تناسب نزولات جوی و شیب آب، در شهرستان ها احداث می نمودند.

وی در ادامه افزود: آب بندان ها به صورت چند منظوره اداره می شد و علاوه بر تامین آب اراضی برای پرورش آبزیان نیز از آن بهره می گرفتند که امروزه این کاربری آب بندان ها مغفول مانده است.

رئیس شورای قضایی استان با بیان اینکه آب بندان ها به دلیل عدم لایروبی به جنگل یا تالاب تبدیل شده تصریح کرد:  برخی متصرفان نیز با تغییر کاربری در آب بندان ها به ساخت و ساز در آن پرداخته اند.

وی از مسئولان متولی خواست تا میزان آب بندان هایی که قرار است لایروبی شود مشخص نموده و آب بندان های غیر فعال را نیز به سازمان جهاد کشاورزی واگذار نمایند.

این مقام ارشد قضایی با اشاره به اینکه در گذشته حجم نزولات جوی با میزان آب بندان ها تناسب داشته است ابراز داشت: امروزه میزان نزولات جوی کاهش یافته و با خشکسالی  مواجه هستیم لذا باید آب بندان های غیر فعال را نیز احیا نموده تا از نزولات جوی بیشترین بهره مندی حاصل شود.

وی در پایان دستور داد کارگروهی در استان و متناظر آن در شهرستان ها با حضور دادستان ها و مسئولان متولی در خصوص ساماندهی آب بندان ها و لایروبی و استحکام بخشی و تامین اعتبار برای آب بندان های غیر فعال تشکیل شود.